X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Виникнення українського козацтва

Завантажити презентацію

Виникнення українського козацтва

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Тема: Виникнення українського козацтва ПЛАН: Передумови виникнення українського козацтва: джерела та етапи його формування Запорізька Січ як військово-політичне об'єднання козаків. Основні риси її суспільного устрою. Зруйнування Запорізької Січі та її значення у формуванні української державності

Слайд 2

Виникнення українського козацтва У вітчизняній історіографії існує чимало різних гіпотез щодо походження українського козацтва. Найбільш поширеними й досить оригінальними за змістом є так звані етимологічна та етнічна концепції.

Слайд 3

Концепції виникнення українського козацтва Перша, як відомо, намагається відшукати початки козаччини в різних словах, спільних за звучанням чи значенням з терміном “КОЗАК”. Наприклад, польські дослідники ХУІІ ст. Пясецький та Коховський, як не дивно, виводили термін “козак” зі слова “коза”

Слайд 4

Концепції виникнення українського козацтва Представники другої концепції настирливо шукають родовід козацтва в певній етнічній групі людей – косогах, чорних клобуках, торках, берендеях, татарах, турках, половцях, хозарах

Слайд 5

Процес зародження та формування козацтва М. Грушевський в історії козаччини виділяв щонайменше два етапи його розвитку.

Слайд 6

Процес зародження та формування козацтва Перший – ЗАРОДКОВИЙ, “побутовий”, що з'явився в антимонгольських змаганнях проти хижих степовиків. Другий – КЛАСИЧНИЙ, період формування козацтва як організованої суспільної верстви українського населення ХУ-ХУІ ст.

Слайд 7

Причини виникнення козацтва як суспільного явища Козацтво як суспільно-історичне явище виникло в кінці ХУ ст. У праці історика Д.І. Яворницького “Історія запорізьких козаків” відмічається, що вперше про запорізьких козаків згадується в 1499 році в уставній грамоті князя Литовського Олександра.

Слайд 8

Причини виникнення козацтва Після Люблінської унії (1569) на Україні запанував справжній колоніальний режим . Значна частина колись вільних людей була закріпачена. Це було причиною того, що селяни і міська біднота тікали на окраїни і ставали вільними людьми – козаками.

Слайд 9

Причини виникнення козацтва Після наступної Брестської (1596) унії на Україні почалося окатоличування.

Слайд 10

Причини виникнення козацтва Третьою причиною була турецько-татарська агресія, яка у Середньовіччі являла собою смертельну небезпеку для слов'янських народів

Слайд 11

За весь час існування запорізьких козаків відомо вісім Січей Хортицька 1557 Томаківська 70-90 ХУІ ст. Базавлуцька Микитинська 1638-1652 Чортомлинська Січ 1652-1709 Кам’янецька Олешківська 1709 Нова Січ (Підпіленська)1734-1775

Слайд 12

Органи козацького правління Органом козацького правління на Україні в ХУІ-ХУІІІ ст. була козацька рада – загальні збори козаків.

Слайд 13

Органи козацького правління На раді вирішувалися питання внутрішньої і зовнішньої політики, адміністративні, судові та військові справи.

Слайд 14

Органи козацького правління Рада вибирала гетьмана і військову старшину – осавулів, суддів, обозного, писаря.

Слайд 15

Реєстрові козаки У 1524 році польський король Сигізмунд І запропонував створити для захисту південних кордонів держави наймане військо із запорізьких козаків.

Слайд 16

Реєстрові козаки Здійснив - польський король і Литовський князь Сигізмунд ІІ Август. У 1572р. найманих козаків записували в окремий реєстр, список, від чого їх назва “реєстрові козаки”

Слайд 17

Знищення Січі У 1775 році російська імператриця Катерина ІІ наказала знищити Січ як “гніздо свавільств...”. Саме так вона кваліфікувала наявність демократизму в устрої Запорізької Січі.

Слайд 18

Знищення Січі Першим володарем Хортиці став фаворит цариці граф Потьомкін. Останній передав Хортицю у 1789 р. у казну, а через рік тут з’явилися німці-меноміти. Наприкінці 1916 р. вони продали острів Хортицю Олександрівській міській управі і виїхали до Німеччини.

Слайд 19

Знищення Січі Причинами ліквідації Запорізької Січі є, насамперед, економічні та політичні, саме ними керувався царський уряд знищуючи Січ.

Слайд 20

Висновок Отже, протягом другої половини ХУ-ХУІ ст. Формування козацтва відбувалося за рахунок різних соціальних груп і категорій населення.

Слайд 21

Висновок Воно було зумовлене, трудовою колонізацією південних степових просторів, необхідністю оборони від татарсько-турецької агресії та протидією українського народу соціальному й національному визиску.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Історія України