Виникнення та розвиток українського козацтва
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Тема: Виникнення українського козацтва ПЛАН: Передумови виникнення українського козацтва: джерела та етапи його формування Запорізька Січ як військово-політичне об'єднання козаків. Основні риси її суспільного устрою. Зруйнування Запорізької Січі та її значення у формуванні української державності
Виникнення українського козацтва У вітчизняній історіографії існує чимало різних гіпотез щодо походження українського козацтва. Найбільш поширеними й досить оригінальними за змістом є так звані етимологічна та етнічна концепції.
Концепції виникнення українського козацтва Перша, як відомо, намагається відшукати початки козаччини в різних словах, спільних за звучанням чи значенням з терміном “КОЗАК”. Наприклад, польські дослідники ХУІІ ст. Пясецький та Коховський, як не дивно, виводили термін “козак” зі слова “коза”
Концепції виникнення українського козацтва Представники другої концепції настирливо шукають родовід козацтва в певній етнічній групі людей – косогах, чорних клобуках, торках, берендеях, татарах, турках, половцях, хозарах
Процес зародження та формування козацтва М. Грушевський в історії козаччини виділяв щонайменше два етапи його розвитку.
Процес зародження та формування козацтва Перший – ЗАРОДКОВИЙ, “побутовий”, що з'явився в антимонгольських змаганнях проти хижих степовиків. Другий – КЛАСИЧНИЙ, період формування козацтва як організованої суспільної верстви українського населення ХУ-ХУІ ст.
Причини виникнення козацтва як суспільного явища Козацтво як суспільно-історичне явище виникло в кінці ХУ ст. У праці історика Д.І. Яворницького “Історія запорізьких козаків” відмічається, що вперше про запорізьких козаків згадується в 1499 році в уставній грамоті князя Литовського Олександра.
Причини виникнення козацтва Після Люблінської унії (1569) на Україні запанував справжній колоніальний режим . Значна частина колись вільних людей була закріпачена. Це було причиною того, що селяни і міська біднота тікали на окраїни і ставали вільними людьми – козаками.
Причини виникнення козацтва Після наступної Брестської (1596) унії на Україні почалося окатоличування.
Причини виникнення козацтва Третьою причиною була турецько-татарська агресія, яка у Середньовіччі являла собою смертельну небезпеку для слов'янських народів
За весь час існування запорізьких козаків відомо вісім Січей Хортицька 1557 Томаківська 70-90 ХУІ ст. Базавлуцька Микитинська 1638-1652 Чортомлинська Січ 1652-1709 Кам’янецька Олешківська 1709 Нова Січ (Підпіленська)1734-1775
Органи козацького правління Органом козацького правління на Україні в ХУІ-ХУІІІ ст. була козацька рада – загальні збори козаків.
Органи козацького правління На раді вирішувалися питання внутрішньої і зовнішньої політики, адміністративні, судові та військові справи.
Органи козацького правління Рада вибирала гетьмана і військову старшину – осавулів, суддів, обозного, писаря.
Реєстрові козаки У 1524 році польський король Сигізмунд І запропонував створити для захисту південних кордонів держави наймане військо із запорізьких козаків.
Реєстрові козаки Здійснив - польський король і Литовський князь Сигізмунд ІІ Август. У 1572р. найманих козаків записували в окремий реєстр, список, від чого їх назва “реєстрові козаки”
Знищення Січі У 1775 році російська імператриця Катерина ІІ наказала знищити Січ як “гніздо свавільств...”. Саме так вона кваліфікувала наявність демократизму в устрої Запорізької Січі.
Знищення Січі Першим володарем Хортиці став фаворит цариці граф Потьомкін. Останній передав Хортицю у 1789 р. у казну, а через рік тут з’явилися німці-меноміти. Наприкінці 1916 р. вони продали острів Хортицю Олександрівській міській управі і виїхали до Німеччини.
Знищення Січі Причинами ліквідації Запорізької Січі є, насамперед, економічні та політичні, саме ними керувався царський уряд знищуючи Січ.
Висновок Отже, протягом другої половини ХУ-ХУІ ст. Формування козацтва відбувалося за рахунок різних соціальних груп і категорій населення.
Висновок Воно було зумовлене, трудовою колонізацією південних степових просторів, необхідністю оборони від татарсько-турецької агресії та протидією українського народу соціальному й національному визиску.
Схожі презентації
Категорії