Соціально-економічне та внутрішньополітичне становище в україні в першій половині 50-х років
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Соціально-економічне та внутрішньополітичне становище в україні в першій половині 50-х років Урок № 1-2 з теми «Україна в умовах політичної та економічної лібералізації суспільства (1953-1964 рр.)» Вчитель: Осадча Тетяна Володимирівна спеціалізована школа № 14 Оболонського району м. Києва
План уроку та очікувані результати Внутрішньополітичне становище України у середині 50-х рр. Стан промисловості та сільського господарства. Соціальне та економічне життя населення. Входження Кримської області до складу УРСР. Після цього уроку учні зможуть: на основі різних джерел інформації характеризувати внутрішньополітичне та соціально-економічне становище України на початку 50-х років ХХ ст.
ХVІІ з'їзд Компартії України продублював рішення з'їзду КПРС На чолі КПУ залишився Л.Мельников
Після ХХ з'їзду КПРС починається процес десталінізації Десталінізація – спроба лібералізації суспільно-політичного життя, здійснення соціально-економічних реформ, тобто відхід від найбільш одіозних проявів сталінського тоталітарного режиму (згодом дістало назву «відлига»).
Початок десталінізації супроводжується боротьбою за владу між прихильниками Хрущова та Берїї. Республіканська партійна організація в цій боротьбі підтримала М.Хрущова.
Процеси десталінізації в Україні На посаду першого секретаря ЦК КПУ вперше призначено українця О.Кириченка
О.Кириченко, М.Підгорний, Д.Полянський, П.Шелест – увійшли в одинадцятку Політбюро ЦК КПРС.
Зростання ролі і кількості українців у партійно-державному апараті супроводжувалося перебудовую і вдосконаленням самого апарату У міністерствах, відомствах та органах управління на місцях протягом 1955-1956 рр. було ліквідовано 4 867 структурних підрозділів, організацій та установ; Скорочено 92,5 тис. посад адміністративно-управлінського апарату; Розширювались права місцевих органів влади; Припинились масові репресії; Розпочався обережний процес реабілітації репресованих у 30-40-х роках і повернення депортованих.
Збудовано Каховську ГЕС (1952-1955 рр.), а до кінця десятиліття ще ряд електростанцій. Вироблення електроенергії збільшилося в 1,9 рази
Сільське господарство Залишалося найслабшою ланкою радянської економіки Рівень зростання продукції за період 1949-1952 рр. складав лише 10% (у промисловості 230%) З 1953 р. розпочалися реформи Розпочалася компанія з укрупнення колгоспів (1950 р. їх кількість скоротилася на 42 %) Колгоспники почали отримувати паспорти (без обмежень паспорти почали видавати лише з 1974 р.) Валова продукція сільського господарства протягом 1954-1958 рр., порівняно з попередньою п'ятирічкою, зросла на 35,5%.
Освоєння цілинних і перелогових земель у районах Казахстану, Сибіру, Уралу й частково Північного Кавказу (згідно постанови лютнево-березневого пленуму ЦК КПРС 1954 р.)
3. Соціальне та економічне життя населення Населення України на початку 1950 р., порівняно з 1940 р., зменшилося на 4,1 млн. осіб. У загальному обсязі втрат 76% припадало на чоловіків, тому післявоєнне українське суспільство було переважно жіночим, що створювало серйозні проблеми особистої невлаштованості, жіночої самотності. На 50% знизилися показники народжуваності.
Одним із найбільш дефіцитних товарів був хліб. Проблемою було придбання одягу та промислових товарів.
Узагальнююча бесіда Назвіть дату, що стала поворотною у внутрішньополітичному житті України. Обґрунтуйте цю точку зору. Як розвивалась економіка України в 50-х роках? Що впливало на розвиток сільського господарства в цей період? Які зміни відбувались у промисловості України першої половини 50-х рр.? Що обумовило передання Кримської області УРСР? Домашнє завдання: опрацювати відповідний матеріал підручника
Схожі презентації
Категорії