Русь наприкінці Х – в першій половині ХІ ст.
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Питання 1Відомості про запровадження християнства як державної релігії Київської Русі датують:А) 980 роком ( переходьте до питання 12);Б) 988 роком ( переходьте до питання 5);В) 996 роком (переходьте до питання 8).
Питання 2Ви помилилися. Святополк увійшов в історію не як автор наукових праць, а як жорстокий борець за київський престол. В народі його прозвали “ окаянний “. Літописець писав: « Його ж і по справедливості, яко грішника, постиг суд [божий]. По зішестю зі світу сього пойняли муки цього окаянного …Показувала явно послана [богом]пагубна кара, яка в смерть немилостиво увігнала [його, що]й по смерті він вічно мучиться на дні пекла, зв’язаний. Єсть же могила його в пустині тій і до сих днів, і виходить із неї сморід страшний». - переходьте до питання 29.
Питання 3Половці – тюркський кочовий народ, який почав здійснювати свої напади на Русь пізніше вказаної доби. Ви не праві.- переходьте до питання 31.
Питання 41036 року, за літописом, Ярослав Мудрий розгромив біля Києва печенігів і на честь перемоги заклав церкву, яка і до сьогоднішнього часу є зразком досконалості архітектурних форм. Церква отримала назву :А) Святої Софії (переходьте до питання 11);Б) Покровська (переходьте до питання 7);В) Святого Іллі(переходьте до питання 13).
Питання 5Вірно. У 988 р. Володимир і його дружинники охрестилися в Корсуні (Херсонесі). Згодом Володимир охрестив киян у р. Дніпрі. За розпорядженням князя Володимира було побудовано першу муровану церкву на Русі і на її утримання віддавалася десятина частина прибутків. Яку назву отримала церква?:А) Десятинна (переходьте до питання 14);Б) Успенська (переходьте до питання 34);В) П'ятницька (переходьте до питання 38).
Питання 6Не вірно. ЯРОСЛАВА МІСТО, Ярославів город, прийнята в історіографії назва частини древнього Києва, що була збудована на Старокиївській горі за часів князювання Ярослава Мудрого (1019-1054).- переходьте до питання 11.
Питання 7Ви не праві. Ця церква була збудована в с.Сутківці на Хмельниччині.- переходьте до питання 4.
Питання 8Ви помилилися. Хрещення Київської Русі відбулося раніше. Хоча, як відомо з історичних джерел, християнами були київські князі Аскольд і Ольга. Однак лише Володимиру вдалося поширити християнство на всю країну.- переходьте до питання 1.
Питання 9Подумайте краще. Мстислав правив Тмутараканським князівство і до 1036 р. був співправителем разом з братом Ярославом. То все таки, хто ж автор “ Руської Правди ”?- переходьте до питання 29.
Питання 10Це вірна відповідь. Київські князі мали свій герб. Що на ньому було зображено?:А) гербовий знак у вигляді тризуба(переходьте до питання 22);Б) козака, озброєного мушкетом і шаблею(переходьте до питання 25);В) Святу Богородицю з сином(переходьте до питання 28).
Питання 11Ви маєте рацію. Софійський собор закладений Ярославом Мудрим 1037 р. на місці перемоги над печенігами і стає символом появи нових слов’янських традицій в архітектурі Київської Русі. Літописець пише: « І спорудив він церкву святої Софії. І прикрасив її іконами многоцінними і начинням церковним. У ній же воздають богові…». Визначте твердження, яке відповідає історичній правді:А) частина Києва, що носила назву «місто Ярослава», була збудована синами Ярослава в його честь(переходьте до питання 6);Б) Ярослав Мудрий заповів київський престол своєму внуку Володимиру Мономаху(переходьте до питання 17);В) Іларіон був першим митрополитом-русичем в Київській Русі(переходьте до питання 16).
Питання 12Ваша відповідь не вірна. Християнство було запроваджено князем Володимиром, за що в народі його прозвали Святим. Але вказаний вами рік не має нічого спільного з цією подією.- переходьте до питання 1.
Питання 13Шкода, що ви забули про те, що церква Святого Іллі була збудована раніше вказаних подій. Відповідь не вірна.- переходьте до питання 4.
Питання 14Абсолютно вірно. В джерелах Десятинну називають церквою Богородиці. Вона являла собою хрестовокупольний шестистовпний кам’яний храм. Десятинна церква була оздоблена мозаїкою, різьбленими мармуровими та шиферними плитами, картинами, написаними фарбами на свіжій вогкій штукатурці. Як називалися такі картини?: А) плінфи (переходьте до питання 18);Б) колти (переходьте до питання 27);В) фрески (переходьте до питання 15).
Питання 15Це дійсно так. Фресковий живопис прийшов на Русь з Візантії, однак місцеві майстри внесли чимало нового, і з роками фресковий давньоруський живопис набуває дедалі більше самобутніх рис. Високохудожні реалістичні фрески є цінним джерелом вивчення світогляду, побуту, одягу наших далеких предків. Крім фрескового живопису на Русі розвивалося і малярне мистецтво. Найвідомішим художником Київської Русі вважають:А) Алімпія (переходьте до питання 20);Б) Григорій (переходьте до питання 19);В) Бояна (переходьте до питання 25).
Питання 16У 1051 р. князь Ярослав Мудрий скликав у Києві собор єпископів, на якому без згоди константинопольського патріарха було призначено митрополитом Київським Іларіона – священика церкви Спаса в селі Берестові, де тепер стоїть Києво – Печерський монастир. За часів Ярослава Київська Русь досягла піку своєї могутності. Коли він помер?:А) 1039 року (переходьте до питання 30);Б) 1054 року (переходьте до питання 10);В) 1068 року (переходьте до питання 21).
Питання 17Відповідь помилкова. Адже Володимир Всеволодович був сином князя Всеволода I і візантійської княжни Марії (за іншими даними — Анни) з роду Мономахів. переходьте до питання 11.
Питання 18Не вірно. Адже плінфа (з грец. — plínthos), широка та плоска обпечена плитоподібна цегла, яка використовувалася при будівництві, була нерідко основним матеріалом для будівництва конструктивних елементів будівель.- переходьте до питання 14.
Питання 19Ваша відповідь не вірна. Диякон Григорій , як гадають, є автором «Остромирового Євангелія », переписаного 1056—1057 рр. у Києві з староболгарського оригіналу для новгородського посадника Остромира.- переходьте до питання 15.
Питання 20Ваша відповідь правильна. Він був автором:А) старовинних ікон, які були окрасою багатьох храмів Русі(переходьте до питання 29);Б) живописних картин, в яких змалював красу руської природи (переходьте до питання 23);В) гравюр, на яких збереглися зображення київських князів (переходьте до питання 24).
Питання 22Ваша правда. Згаданий герб вперше зображено на монетах Володимира Великого із написом: “ Володимир на столі, а се його срібло ”. А яку назву мали ці монети?:А) гривні(переходьте до питання 35);Б) таланти(переходьте до питання 40);В) златники та срібники(переходьте до питання 33).
Питання 23Ви не праві. Лаврський Патерик відзначає високу майстерність Алімпія:«добре извык хитрости иконнѣй, иконы писати хитр бѣ зѣло». Але не природа була об’єктом роботи Алімпія.- переходьте до питання 20.
Питання 24Подумайте! Це не вірно, адже Алімпій є дуже відомою історичною постаттю культурницького розвитку Київської Русі.- переходьте до питання 20.
Питання 25Не вірно. Ви знаходитеся досить далеко від правильної відповіді.- переходьте до питання 10.
Питання 26Відповідь не вірна. Хозари, Козари — напівкочовий тюркомовний народ, що з'явився в Південно-Східній Європі після відходу гунів (IV століття) і проіснував до XI ст.; східні сусіди східнослов'янських племен. Зазнали цілковитої поразки після походів Святослава Ігоровича. - переходьте до питання 31.
Питання 27Ви помилилися. Колтами називалися старовинні жіночі прикраси у вигляді підвіски, що впліталася жінкам у коси.- переходьте до питання 14.
Питання 28Не вірно. Це іконописний персонаж. Так про яке зображення йде мова?- переходьте до питання 10.
Питання 29Так. Ви успішно граєте. Цікавим джерелом історії Київської Русі є збірка “ Руська Правда ”, її автор:А) Святополк Володимирович (переходьте до питання 2);Б) Ярослав Володимирович (переходьте до питання 31);В) Мстислав Володимирович (переходьте до питання 9).
Питання 30Ви помилилися. Цього року було утворено Київську митрополію з метою формування власної церковної ієрархії, яка могла ефективно керувати церковним життям.- переходьте до питання 16.
Питання 31Це дійсно так. За Ярослава Мудрого було складено перший звіт писаного давньоруського права “ Руська Правда “. До збірника входило 18 статей, у яких зазначалося, як карати за ті чи інші проступки. Також Ярослав відомий як видатний полководець, якому вдалося в 1036 р. повністю розбити військо давніх ворогів Русі. Хто був цим ворогом?:А) хозари (переходьте до питання 26);Б) половці (переходьте до питання 3);В) печеніги (переходьте до питання 4).
Питання 32Відповідь не правильна. Євпраксія - Сестра Володимира II Мономаха, німецька імператриця, дружина німецького імператора Генріха IV. В 1106 р. постриглася в черниці і доклала значних зусиль для розвитку медицини на Русі.- переходьте до питання 39.
Питання 33Дійсно, у часи розквіту Русі київські князі – Володимир, Ярослав, Святополк розпочали власне карбування монет. Також в ці часи зароджується власна азбука – кирилиця. На основі якого алфавіту вона була створена?:А) грецького (переходьте до питання 39);Б) латинського (переходьте до питання 41);В) китайського (переходьте до питання 36).
Питання 34Не вірно. Ця церква була збудована дещо пізніше і стала окрасою Києво – Печерського монастиря.- переходьте до питання 5.
Питання 35Гривнею у Київській Русі називався срібний злиток, назва якого походить від назви шийної прикраси, виготовленої у формі довгуватого відливка із срібла. Ваша відповідь не вірна.- переходьте до питання 22.
Питання 36Ваша відповідь абсолютно не відповідає дійсності. Добре подумайте !!!- переходьте до питання 33.
Питання 37Відповідь ствердна. Василій ІІ намагаючись забезпечити собі постійну підтримку київського князя Володимира, видав заміж за нього свою сестру Анну. Володимир Великий також відомий як містобудівник, заклавши місто, яке згодом стане центром Волинського князівства. Як називається це місто?:А) м. Володимир (переходьте до питання 54);Б) м. Юр’їв (переходьте до питання 48);В) м. Вишгород (переходьте до питання 57).
Питання 38Ваша відповідь не вірна. П'ятницька (св. Параскеви) церква в Чернігові - побудована в кін. ХІІ — на початку ХІІІ ст. на чернігівському посаді біля торгу.- переходьте до питання 5.
Питання 39Ви праві. Кирилична абетка була створена на основі грецького алфавіту, доповненого кількома літерами, що передавали шиплячі звуки, яких не було в грецькій мові. Від давньоруської кирилиці походять український, російський, білоруський, болгарський, сербський та інші алфавіти. Для навчання читанню, письму, основам християнства і лічби засновувалися школи для хлопчиків і дівчат. Онука Ярослава заснувала в Києві при Андріївському монастирі першу школу для дівчат. Як її звали?:А) Євпраксія (переходьте до питання 32);Б) Єлизавета (переходьте до питання 42);В) Янка ( Ганна) (переходьте до питання 44).
Питання 40Це та лічильно-грошова одиниця Стародавньої Греції (Аттика), Єгипту, Малої Азії, Персії.Відповідь не правильна.- переходьте до питання 22.
Питання 41Кирилиця немає нічого спільного з латинським алфавітом.- переходьте до питання 33.
Питання 43Покликаний своїм зятем київським князем Святополком I, Болеслав І рушив на Волинь, розбив Ярослава I на берегах Бугу, опанував Києвом і, замість того, що передати його Святополку, сам засів в ньому. Але кияни, обурені грабежами його дружини, почали бити поляків, і Болеслав був змушений залишити Русь. І ці події відбулися в 1018 році. Ви помилилися.- переходьте до питання 47;
Питання 44Дійсно, Ганна - дочка великого київського князя Всеволода Ярославича і дочки візантійського імператора Костянтина IХ Мономаха. В 1086 році при церкві святого Андрія в Києві Всеволод заснував жіночий монастир, в якому вона і відкрила школу. Доньки київських князів ставали дружинами іноземних правителів внаслідок династичних шлюбів. З якою метою вони проводилися? :А) посилення ролі Києва як центру паломництва християн (переходьте до питання 51);Б) зростанням міжнародного впливу Київської Русі (переходьте до питання 56);В) прагнення Русі отримати військову допомогу в боротьбі з кочівниками (переходьте до питання 55).
Питання 45Відповідь не вірна. В цей період воював з Польщею і відвойовував в неї руські землі князь Володимир Великий.- переходьте до питання 56.
Питання 46Правильно. Кольчуга — обладунок у вигляді сорочки з металевих кілець, продітих одне в одне та скріплених на маленьких клепках. Іноді кольчуга мала стоячий комір, підбитий шкірою або тканиною і розрізи на подолі щоб зручніше було керувати конем. У ряді випадків рукави і поділ прикрашалися облямівками у вигляді кількох рядів кілець з кольорових чи навіть дорогоцінних металів. Які ремісники приймали участь в створенні зброї і амуніції?А) гончарі (переходьте до питання 52);Б) ковалі (переходьте до питання 64);В) бондарі (переходьте до питання 62).
Питання 47Ви маєте рацію. У 1043 р. відбулася остання русько – візантійська війна. Після її закінчення була укладена русько – візантійська угода, яку пізніше скріпив шлюб сина Ярослава Всеволода з дочкою візантійського імператора Марією. Усі ці заходи принесли великий авторитет Київській державі. Підйом авторитету Київської держави розпочався з прийняттям християнства. З правителем якої держави у 988 році породичався князь Володимир після охрещення:А) Болеславом І, королем Польщі(переходьте до питання 43);Б) Гарольдом, королем Норвегії (переходьте до питання 59);В) Василієм ІІ, імператором Візантії (переходьте до питання 37).
Питання 48Помилка. Юр’їв ( нині м. Біла Церква) був заснований князем Ярославом Мудрим у 1032 р. в ході створення нової оборонної лінії на півдні держави.- переходьте до питання 37.
Питання 50Ви помиляєтесь. Київська держава мала жваві дипломатичні відносини з Францією. Дочка Ярослава Мудрого Анна була дружиною французького короля Генріха І.- переходьте до питання 56.
Питання 52Відповідь не вірна. Гончарі виготовляли посуд, який у Київській Русі був дерев'яний і глиняний. З ІХ ст. глиняний посуд виготовляли на гончарному крузі. На своїх виробах гончарі ставили клеймо – ромби, зірки, інколи робили написи.- переходьте до питання 46;
Питання 53Це не правильно. Трубадури (фр. troubadoures [tɾuβaˈðuɾ], , від окситан. trobador, від окситан. trobar «знаходити» (складати вірші)) — середньовічні (XI—XIII ст.ст.) провансальські поети-барди, автори пісень і, часто, виконавці.- переходьте до питання 71.
Питання 54Перша літописна згадка про місто Володимир ( нині Володимир – Волинський) датується 988 роком — коли київський князь Володимир Святославич передав місто в удільне володіння одному з своїх синів, Всеволоду. Також Володимиром для захисту від кочовиків було збудовано систему оборонних укріплень. Яку назву вони отримали?:А) “ Лісові засіки “ (переходьте до питання 49);Б) “ Змієві вали “ (переходьте до питання 60);В) “ Копирів Кінець “ (переходьте до питання 63).
Питання 55Київським князям в цей період вдавалося власними силами досить вдало боротися з кочовиками. Свідченням цього є блискуча перемога Ярослава Мудрого над печенігами в 1036 р. Відповідь помилкова.- переходьте до питання 44.
Питання 56Ви чудово граєте. Це дійсно так. Наприклад, Ярослав Мудрий завдяки шлюбам своїх дітей зміцнював дипломатичні зв'язки з іншими державами. Недаремне саме за це його називали “тестем Європи ”. Але, не зважаючи на це, за часів Ярослава Мудрого були і війни з іншими державами. Визначте, коли і з якою державою відбулася така війна?:А) 981 року з Польщею (переходьте до питання 45);Б) 1036 року з Францією (переходьте до питання 50);В) 1043 року з Візантією (переходьте до питання 47).
Питання 57Ви помилилися. Вишгород уперше згадується в літописі в 946 році ще до народження Володимира.- переходьте до питання 37.
Питання 58Пóножі — елемент захисного озброєння, призначений для захисту ніг воїна. Використовувались переважно піхотними формуваннями, оскільки забезпечували захист засобу пересування воїна. Відповідь не вірна.- переходьте до питання 60.
Питання 60Ви праві. “ Змієві вали “ були ефективною обороною проти нападів печенігів. Під час навали загарбників, люди з навколишніх поселень разом із худобою, реманентом та іншим майном ховалися під захист валів до городища-сховища, і разом з постійними мешканцями чинили опір ворогам. Кочова кіннота своєю лавою впиралася у нездоланну для неї перешкоду - земляні вали, які разом із частоколом були заввишки понад 10 метрів. Вона була вимушена рухатися уздовж валу, шукаючи проходу і потрапляючи таким чином під обстріл стрілами, камінням з пращ та інших пристроїв захисників городища, поступово втрачаючи силу натиску і воїнів доти, доки не втрапляла у заплаву річки до суцільного болота. Якщо, навіть у посушливі роки, або взимку по кризі їм і вдавалося перейти через болото, то на тому боці їх знову чекала вже північна ділянка валу і вони були вимушені ходити по колу уздовж валів, знову ж таки втрачаючи під обстрілом коней і людей. Ефективним захистом воїна в бою була сорочка з металевих кілець. Яку назву вона мала?:А) кольчуга (переходьте до питання 46);Б) поножі (переходьте до питання 58);В) плетінка(переходьте до питання 65).
Питання 61Ви праві. Скоморохи («веселі люди») розважали народні маси співом, дотепами, музикою, танцями, драматичними сценками, акробатикою, дресированими тваринами, користуючись у виступах масками (машкари) та втягуючи у гру глядачів. Князі часто влаштовували банкети, де веселились разом з дружинниками. А яким було улюблене заняття князів?:А) полювання (переходьте до питання 68);Б) навчання (переходьте до питання 77);В) малювання (переходьте до питання 73).
Питання 62Відповідь не вірна. Бондарство — вид деревообробного промислу, пов'язаний з виготовленням місткостей — бочок, діжок, барил, цебер тощо. - переходьте до питання 46.
Питання 63Ви помилилися. Копирів кінець відомий з 1121 р. Наприкінці ХІІ століття тут розмістилася резиденція київського князя Святослава Всеволодовича (так званий Новий двір).- переходьте до питання 54.
Питання 64Так. Вироби руських ковалів цінувалися на Русі і за її межами. Хитромудрі висячі замки з ключами складної форми мали неабиякий попит у сусідніх країнах, де їх називали “руськими замками “. А як називається частина давньоруського міста, де мешкали ремісники і торговці?:А) дитинець (переходьте до питання 69);Б) донжон (переходьте до питання 67);В) окольний град (переходьте до питання 71).
Питання 67Відповідь не вірна. Донжон (фр. donjon — володіння) — головна житлова і найкраще укріплена башта феодального замку.- переходьте до питання 64.
Питання 68Вірно. Князі полювали на кабанів, хутрових звірів, але найбільш престижним вважалося полювання на дикого бика – тура. Не дивлячись на любов до розваг Русь відзначалася високим рівнем грамотності. Свідченням цього є розкопки, де знаходять берестяні грамоти. В якому місті України були знайдені найдавніші берестяні грамоти?:А) Великий Новгород (переходьте до питання 82);Б) Звенигород (переходьте до питання 83);В) Білгород (переходьте до питання 79).
Питання 69Ви помилилися. Дитинець — центральна укріплена частина міста в Давній Русі. У дитинці розміщувалися князівські та боярські двори, житла військових та духовенства, міські собори.- переходьте до питання 64.
Питання 70Населення Київської Русі до і за часів Володимира і аж до середини ХІ ст.. дотримувалось системи звичаїв, які існували лише в пам’яті людей і не були ніде записані. Ми кажемо, що вони жили за звичаєвим правом. Відповідь не вірна.- переходьте до питання 89.
Питання 71Ви праві. Окольні гради у великих містах сягали 100 га і були укріплені міцними валами й стінами. Вулиці здебільшого сходились до брам. Населення Київської Русі любило весело проводити час. Бажаними учасниками будь-яких народних гулянь були мандрівні актори. Як їх називали?:А) трубадурами (переходьте до питання 53);Б) скоморохами (переходьте до питання 61);В) менестрелями(переходьте до питання 75).
Питання 72Не вірно. Париж здобуває свою славу дещо пізніше. Найвідоміший Паризький університет — Сорбонна — був заснований в 1257 році.- переходьте до питання 74.
Питання 73Преподобний Аліпій (Алімпій, Олімпій) Печерський — православний святий, київський мозаїст і живописець, ювелір та лікар, чернець Києво-Печерського монастиря, перше відоме з літопису ім'я староруського художника. Князі в малярській справі помічені не були. - переходьте до питання 61.
Питання 74При Софійському соборі були відкриті школа і бібліотека. Там Ярослав організував центр перекладів, де грецькі книги перекладали і переписували старослов'янською мовою. Згодом бібліотека при Софійському соборі стала центром давньоруського літописання. Київ був значним культурним центром тогочасного світу. Яке місто західноєвропейські джерела називали суперником Києва?:А) Константинополь (переходьте до питання 80);Б) Париж (переходьте до питання 72);В) Великий Новгород (переходьте до питання 85).
Питання 75Не вірно. Менестрель - загальна назва поета-музиканта (у тому числі жіночої статі), професійного артиста Середньовіччя (з ХІІ ст.) та раннього Відродження, який заробляє співом і грою на музичних інструментах з пам'яті.- переходьте до питання 71.
Питання 76Відповідь помилкова. Палац (від пагорба Палатин у Римі) — велика монументальна парадна будівля, резиденція володаря, царственої особи, глави держави,членів царственої родини. Пізніше також житло вищої знаті панів, князів, графів та інших багатих осіб.- переходьте до питання 97.
Питання 77Відповідь не вірна. Хоча саме за князювання Володимира Великого була заснована школа, де “ осягали учіння книжне “ діти з оточення Великого князя.- переходьте до питання 61.
Питання 78Це дійсно так. Він вважається одним з перших монастирів на Русі, що поклав початок руському чернецтву. У дванадцятому столітті монастир отримав статус «лаври» — головного великого монастиря. Духовенство дуже швидко набуває великого соціального впливу і духовний чин священика в часи Київської Русі :А) надавався за вірну службу князеві(переходьте до питання 95);Б) переходив по родинній лінії від батька до дітей(переходьте до питання 101);В) можна було отримати, лише прийнявши постриг(переходьте до питання 100).
Питання 79Не вірно. Літописець Нестор пише, що Білгород закладений князем Володимиром у 992 р. Але місто увійшло в історію іншими чинниками:це єдина древлянська фортеця Х ст., що збереглася майже цілком;це єдина руська фортеця Х ст., що в такому вигляді дійшла до наших днів;це найбільша зі збережених руських фортець тієї епохи.- переходьте до питання 68.
Питання 80Разом із християнством Русь перебрала і візантійську культуру та мистецтво. Розбудова Києва за Володимира Великого та Ярослава Мудрого здійснювалася за константинопольськими зразками. Спорудження й оздоблення церков, зокрема Софії Київської, а також княжих палаців, Золотих Воріт, виконували грецькі майстри та маляри. Найславніша ікона Богоматері з Вишгороду (відома як Володимирська) є твором царгородських митців. Між Руссю і Візантією були сильно розвинені і торговельні відносини. Який торговий шлях поєднував дві держави?:А) “ залозний “ (переходьте до питання 87);Б) “ соляний “ (переходьте до питання 90);В) “ грецький “ (переходьте до питання 89);
Питання 81Михайлівський Золотоверхий монастир — споруджений у 1108—1113 рр. онуком Ярослава Мудрого київським князем Святополком Ізяславичем. Очевидно, що за часів Ярослава Мудрого там бібліотеки бути не могло. - переходьте до питання 83.
Питання 82У Новгороді на початку 50- рр. ХХ ст. були знайдені найдавніші на Русі берестяні грамоти. Але Великий Новгород це не українське, а російське місто. Тому, відповідь є помилковою.- переходьте до питання 68.
Питання 83Так. Береста була дешевим матеріалом – варто було прокип'ятити її у воді, щоб вона стала придатною для письма. Писали на ній писалами – спеціальними металевими стрижнями. За підрахунками вчених, у великих містах Київської Русі близько 10 % населення було грамотним. За часів Ярослава Мудрого навіть виникає перша бібліотека на Русі. Де вона була заснована ?:А) у Десятинній церкві(переходьте до питання 66);Б) у Софійському соборі(переходьте до питання 74);В) у Михайлівському Золотоверхому монастирі(переходьте до питання 81).
Питання 85Великий Новгород – старовинне місто. Але масштаби Києва були більшими. Відповідь помилкова.- переходьте до питання 74.
Питання 86Відповідь не вірна. Цей православний монастир знаходиться у Святогірську (Донецька область) і письмові згадки про цей монастир датуються 1526 роком.- переходьте до питання 103.
Питання 87Відповідь помилкова. Цей торговельний шлях проходив з Європи через Кавказ до арабського сходу. Згадується в літописах під 1168 і 1170 рр.- переходьте до питання 80.
Питання 88Ви помилилися. Адже храм —це культова споруда, призначена тільки для здійснення богослужінь і релігійних обрядів, а не проживання в ньому.- переходьте до питання 97.
Питання 89Дійсно, шлях із варягів у греки («Грецький шлях») — назва основного водного торгового шляху Київської Русі, що зв'язував північні райони країни з південними руськими землями і скандинавські країни з Візантійською імперією. Кому з київських князів належить заслуга заборони звичаю кровної помсти?:А) Ярославу Мудрому (переходьте до питання 97);Б) Володимиру Великому (переходьте до питання 70);В) Глібу Володимировичу (переходьте до питання 94).
Питання 90Це шлях (згадуваний літописом під 1170 р.), яким привозили сіль з Криму до Києва. Відповідь не вірна.- переходьте до питання 80;
Питання 91Ви не праві. Так називалися люди, які брали у феодала позику (“купу”) і за це мусили виконувати йому феодальні повинності. За “Руською Правдою” вони мали майно, могли входити в договірні відносини. Землевласник мав право застосовувати проти закупів фізичну силу, але не міг його вбити. - переходьте до питання 108.
Питання 92Відповідь не вірна. Це православний чоловічий монастир (лавра) у Почаєві (Тернопільська область). За легендою, монастир заснували ченці Києво-Печерського монастиря, які втекли від нападу татар в 1240 р. Вперше згадується в 1527 р.- переходьте до питання 103.
Питання 93Дійсно так. Холопи— назва невільних людей у давній Київської Русі вживана поряд з назвою «челядь». Холопами називали чоловіків, а жінок — рабами. Холопи – населення, що перебувало у повній власності феодала.За «Руською Правдою», холоп був скоріше об'єктом, ніж суб'єктом права: за вбивство холопа вбивець платив лише продажу, а не віру, яка платилася за вбивство вільної людини. І взагалі, посилюється роль боярства. Боярська рада перебирає на себе функції:А) зборів верстви(переходьте до питання 105);Б) віча (переходьте до питання 110);В) ради старійшин (переходьте до питання 111).
Питання 94Ви не праві. Незабаром після смерті їхнього батька Ярослава Мудрого в 1015 році Гліб і його брат Борис були вбиті, згідно з літописом, своїм старшим братом Святополком.- переходьте до питання 89.
Питання 95Ви не праві. За вірну службу(військову, придворну, судочинну, управлінську) князь винагороджував землею, яку міг забрати в будь-який момент.- переходьте до питання 78.
Питання 96Подумайте краще. Відповідь не вірна. Адже книжна справа в цей час була добре налагоджена і в Києво-Печерській лаврі. У XII-XIV ст. важливими центрами книгописання стають монастирі Галицько-Волинського князівства (звідси, ймовірно, походять Христинопольський Апостол, XII ст.; Бучацьке Євангеліє, Добрилове Євангеліє, 1164; Холмщини Євангеліє (Холмське Євангеліє), кінець XIII ст.; Бесіди Григорія Двоєслова, друга пол. XIII ст.; Євсієве Євангеліє, 1283), а також Чернігівського, Новгород-Сіверського, Переяславського князівств (пам'ятки не збереглися).- переходьте до питання 119.
Питання 97Дійсно, укладення збірки норм давньоруського права «Руської правди» («Правди Ярослава») призвело до заборони звичаю кровної помсти. Покаранням за порушення встановленого закону, яке передбачало давньоруське законодавство ХІ-ХІІІ ст., була віра – грошове стягнення. Також на Русі виникають комплекс споруд, призначених для проживання монахів, відправлення ними релігійних обрядів, навчання тощо. Яку вони мали назву?:А) палац (переходьте до питання 76);Б) монастир (переходьте до питання 103);В) храм (переходьте до питання 88).
Питання 98Не вірно. Хоча влада батьків над дітьми була велика: дітей могли продавати у рабство. Також батьки могли влаштовувати шлюби своїх дітей, не питаючи їхньої думки.- переходьте до питання 100.
Питання 99Воєвода — «той, хто веде воїв», воєначальник, голова військового загону, правитель воєводства — військового округу, міста на Русі з Х ст.; часто згадується у літописах. До XV ст. так називали командира княжої дружини, або керівника народного ополчення. Ви не праві.- переходьте до питання 102.
Питання 100Так. Постриг в православній та католицькій церквах - це символічна і обрядова дія, що полягає в обстриженні волосся на знак приналежності до церкви. Священики виголювали гуменце - круг на голові, що символізував терновий вінець. Свої особливості були і у родинному житті в Київській Русі. Якщо глава сім’ї розорявся, то:А) в рабство потрапляла вся сім’я (переходьте до питання 108);Б) в рабство потрапляв тільки глава сім’ї(переходьте до питання 84);В) в рабство потрапляли тільки діти (переходьте до питання 98).
Питання 102Скажіть, а який з наведених представників населення Київської Русі не належить до військових верств?:А) воєвода (переходьте до питання 99);Б) тіун (переходьте до питання 115);В) тисяцький (переходьте до питання 107).
Питання 103Ви дали правильну відповідь. Відповідно до статуту, життя в монастирі бувало суворо спільне (спільножитні монастирі), напівспільне (в окремих келіях зі спільною трапезою та відправою) і пустельниче. Крім ченців у монастирі жили послушники — світські особи, що готувалися стати ченцями. У 1051 р. Антоній і Феодосій заснували :А) Печерський монастир (переходьте до питання 78);Б) Святогорський монастир (переходьте до питання 86);В) Почаївський монастир (переходьте до питання 92).
Питання 104Авторами шедеврів давньоруської літератури були монахи місцевих монастирів. Відповідь не правильна.- переходьте до питання 119.
Питання 106Ви не праві. Смердами називалися вільні селяни, які сплачували феодалові данину.- переходьте до питання 108.
Питання 107Ви помилилися. Тисяцький — вищий земський урядовець у княжій Русі-Україні, намісник князя, очолював військове ополчення — тисячу і виконував функції судді та поліційного характеру.- переходьте до питання 102.
Питання 108Вірно. Раби не мали свого господарства і перебували у повній залежності від господаря. Таких людей називали:А) закупами (переходьте до питання 91);Б) холопами (переходьте до питання 93);В) смердами (переходьте до питання 106).
Питання 109Агапіт - чернець Києво-Печерського монастиря, відомий як цілитель тяжких захворювань. Ви помилилися.- переходьте до питання 118.
Питання 110Ви не праві. Віча – народні збори, зберігаються і вирішують важливі громадські справи. Правда, з посиленням влади князя роль віча зменшується.- переходьте до питання 93.
Питання 111Ви не помилилися. Бояри (від тюрк. – благородний, знатний) – друга після князів в ієрархічній драбині верства населення Київської Русі. Вони становлять найближче оточення князя, завдяки чому зростає їх вплив.- переходьте до питання 102.
Питання 112Відповідь хибна. Володимир Великий княжив в Києві на протязі 980 – 1015 рр.- переходьте до питання 114.
Питання 113Ви помилилися. Ілля Муромець , Добриня Микитич і Альоша Попович не відносяться до героїв казкового епосу.- переходьте до питання 120.
Питання 114Відповідь вірна. Нестор був відомим літописцем, який написав літопис “Повість минулих літ ”. Джерела говорять: « Цей твір, закінчений 1113 року, не є звичайною компіляцією українських та візантійських джерел, - це наукова праця, до якої автор вніс свою власну концепцію. Після широкого вступу – екскурсу в світову історію – автор дає образ розселення племен східних слов’ян і, таким чином, пов’язує історію України з історією світу. Він перший створив норманську теорію, виводячи київську династію від варягів. Це треба було йому для того, щоб довести незалежність України від Візантії, яка на ті часи була реальною небезпекою для молодої держави. Основна ідея твору – ідея єдності руської землі, руської держави, а символом об’єднання її є князівська династія, рід князів Рюриковичів». Скажіть, будь-ласка, а хто княжив в Києві в 1019 – 1054 рр.?:А) Володимир Великий (переходьте до питання 112);Б) Ярослав Мудрий(переходьте до питання 122);В) Володимир Мономах (переходьте до питання 117).
Питання 115Ваша правда. У Київській Русі тіуном називались господарські управителі князя або бояр. Так, наприклад, тіун огнищанний (пізніше тіун двірський) відав домом (огнищем, двором) феодала.- переходьте до питання 119.
Питання 116Клим Смолятич - митрополит Київський та всієї Руси. Ви помилилися.- переходьте до питання 118.
Питання 117Не вірно. Роки княжіння Володимира Мономаха значно пізніші – 1113 – 1125 рр.- переходьте до питання 114.
Питання 118Ви чудово граєте . Билини (старини) — народні речитативно-мелодійні епічні пісні соціально-побутового змісту, героїко-патріотичного характеру.Слави найвидатнішого руського літописця зажив:А) Нестор (переходьте до питання 114);Б) Клим Смолятич (переходьте до питання 116);В) Агапіт (переходьте до питання 109).
Питання 119Для книжної справи на Русі ХІ-ХІІ ст. були притаманні такі риси :А) книги на Русі виготовлялись лише в Софійському соборі, в майстерні, створеної за наказом Ярослава Мудрого(переходьте до питання 96);Б) виготовленням книг на Русі займалися виключно грецькі майстри(переходьте до питання 104);В) книги прикрашали мініатюрами, заставками, ініціалами(переходьте до питання 120).
Питання 120Ви праві. Найдавніші рукописні пам’ятки: Остромирове Євангеліє (1056-1057), Ізборники Святослава (1073 і 1076) багато прикрашені мініатюрами, заставками, ініціалами. А ще на Русі розвивалася усна народна творчість. Вкажіть, до якого виду народного епосу належать такі твори усної народної творчості Давньої Русі, як «Ілля Муромець та Соловей-розбійник», «Добриня і Змій», «Добриня Микитич і Альоша Попович»?: А) казка (переходьте до питання 113);Б) переказ (переходьте до питання 121);В) билина (переходьте до питання 118).
Питання 121Перекази широко використовувалися літописцями, наприклад, народні мотиви лягли в основу творчості «віщого Бояна». Не вірно.- переходьте до питання 120.
Ви праві !!! Ви праві !!! Київська Русь за Ярослава I Мудрого була великою і могутньою державою Європи, досягнувши на ті часи найвищого розвитку. 1838 року у Києві на його честь названо вулицю, 1955 р. — провулок. Портрет Ярослава Мудрого зображено на банкноті номіналом 2 гривні.Указом Президента України для нагородження громадян за видатні особисті заслуги перед українською державою засновано Орден князя Ярослава Мудрого І, ІІ, ІІІ, IV і V ступеня.Ярослав Мудрий посів перше місце за результатами відкритого телефонного голосування в телепроекті каналу «Інтер» «Великі українці», що проводилося з 16 листопада 2007 до 16 травня 2008 року.Це було останнє запитання гри. Ви справилися із завданням. Велике вам вітання із завершенням гри !!!
Зразок виконання1. Прочитайте уважно запитання.2. Добре роздивіться зображення.3. Структура гри базується на використанні гіперпосилань для швидких переходів на потрібні слайди.4. Натискуючи на гіпертекст відбувається процес відповіді на питання і повернення до попереднього слайду в разі неправильної відповіді.5. Гра завершується із досягненням фінального слайду.
Схожі презентації
Категорії