Політична система незалежної України
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Політична система незалежної України План 1. Політичне життя в Україні в умовах незалежності.
Роль партії у житті суспільства Справді демократичне суспільство існує за умови, що партії виникають як волевиявлення пересічних громадян і справді виконують роль посередника між владою і народом.
Партія - (від латинського partio – поділяю, розділяю) – група людей, об'єднаних спільністю ідей, політичних інтересів і цілей.
Політична партія у тлумаченні Закону України “Про об'єднання громадян” Політична партія - це об'єднання громадян – прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, для якої головною метою є участь у розробці державної політики, формування органів влади, місцевого і регіонального самоврядування і представництва у їхньому складі. Стаття 2
Багатопартійність - це наявність у суспільстві, державі двох-трьох і більше офіційно зареєстрованих політичних партій і рухів, що ведуть боротьбу за владу.
Багатопартійність є необхідною умовою становлення та утвердження України як демократичної правової держави.
Риси, властиві багатопартійній системі боротьба кількох політичних партій за державну владу; періодична зміна партій при владі, що виключає можливість застою і переродження; наявність антисистемних партій, тобто партій, які виступають проти існуючої соціально-економічної системи; виявлення волі народу як засобу вибору суспільних сил, партій і політичних лідерів, здатних виконати поставлені політичні завдання.
Формування багатопартійності в Україні 1 етап охоплює період 1988 – 1989 рр. і характеризується виникненням опозиційних КПРС неформальних об'єднань і рухів, які пізніше трансформувалися у політичні партії. 2 етап охоплює період 1989 – початку 1990 р. Характеризується створенням політичних партій, які об'єднували представників різних політичних поглядів. 3 етап охоплює період початку 1990 р. – серпня 1991 р. Це період кардинальних змін у становленні багатопартійності. Заборона діяльності КПРС викликала бурхливе збільшення кількості політичних партій.
Динаміка становлення багатопартійності в Україні Кількість зареєстрованих політичних партій в Україні: на початок 1993 р. – 18 у 1994 р. – 30 у березні 1998 р. – 52 у 2002 р. – 127 на 1 січня 2007 р. – 211 на 1 січня 2011 р. – 185 на 13 грудня 2012 р. – 209 Кількість новоутворених політичних партій в Україні
Особливості багатопартійності в Україні кількість партій ще не є запорукою існування сильної, консолідованої політичної еліти, та й сам процес багатопартійності в Україні за своїми наслідками принципово відрізняється від того, що маємо в інших країнах світу; більшість партій в Україні свого часу створювалися зовсім не з волі мас, а під конкретного лідера. Вони не мають достатнього впливу у суспільстві; наявність в Україні великої кількості політичних партій, які при цьому аж ніяк легітимно не репрезентують інтереси громадян перед державою, спричинює ситуацію, коли владні структури фактично опиняються віч-на-віч з доведеними до розпачу громадянами; багатопартійність в Україні аж ніяк не визначає і, власне, практично не впливає на економічну політику держави; справжнє "обличчя" багатьох політичних партій в Україні через зазначені обставини впізнати і визначити нині важко.
Політичні партії України Ліві – політичні партії та групи, що проголошують своїми цілями побудову суспільства, у якому повинна бути забезпечена соціальна рівність громадян. Центристські – політичні партії та групи, що дотримуються помірних політичних позицій. Виступають за розвиток ринкових відносин, захист приватної власності, втілення гуманістичних цінностей. Праві – політичні партії та групи, що відстоюють, насамперед, інтереси власників, національні й консервативні позиції. Часто укладають союз із релігійними силами. Найвпливовішими політичними партіями лівого спрямування є Комуністична партія України, Соціалістична партія України, Селянська партія України. До центристських відносяться партії соціал-демократичного спрямування: Ліберальна партія України, Демократична партія України, Соціал-демократична партія України (об'єднана). До правих належать партії націонал-демократичного спрямування: Українська республіканська партія, Українська християнсько-демократична партія, Конгрес українських націоналістів.
Роль політичного лідера В розвинених демократичних державах Провідні політики щодалі менше уособлюють себе з відповідними партіями, а виборці роблять власний вибір саме між особами політичних лідерів, а не між партіями, їх програмами. Громадян цікавить лідер насамперед як особа, кандидат, якому можна цілком довіритися і на якого можна покластися. В Україні Десятки лідерів в Україні, образно кажучи, "сховалися" за партії, а не стверджуються як особистості. Фактично за ними немає електорату, а є лише прихильники політичних партій. До того ж багатьом політичним лідерам в Україні бракує вміння взагалі діяти, управляти саме з урахуванням особливостей соціуму своїх прихильників, громадян України.
Роль політичного лідера Зворотним боком популярності політика є ступінь роздратування, який він викликає у виборців.
Партії влади в Україні Партія регіонів На парламентських виборах у жовтні 2012 року Партія регіонів набрала 30 % голосів виборців та відповідно 72 депутатських мандати. По мажоритарних округах обрано ще 138 народних депутати. Це найбільша депутатська фракція у Верховній Раді України. Голова партії – Азаров Микола Янович.
Партії влади в Україні ВО “Батьківщина” На парламентських виборах у жовтні 2012 року ВО “Батьківщина” (об’єднана опозиція) набрало 25,54 % голосів виборців та відповідно 62 депутатських мандати. По мажоритарних округах обрано ще 37 народних депутатів. Лідером ВО “Батьківщина” обрано Яценюка Арсенія Петровича.
Партії влади в Україні Український демократичний альянс за реформи (УДАР) Віталія Кличка На парламентських виборах у жовтні 2012 року “УДАР” набрав 13,96 % голосів виборців та відповідно 34 депутатських мандати. По мажоритарних округах обрано ще 6 народних депутатів. Лідером партії свого імені є Віталій Кличко.
Партії влади в Україні Комуністична партія України На парламентських виборах у жовтні 2012 року Комуністична партія набрала 13,18 % голосів виборців та відповідно 32 депутатських мандати. По мажоритарних округах не обрано жодного комуніста. Перший секретар партії – Петро Миколайович Симоненко.
Партії влади в Україні ВО “Свобода” На парламентських виборах у жовтні 2012 року ВО “Свобода” набрало 13,18 % голосів виборців та відповідно 25 депутатських мандатів. По мажоритарних округах обрано ще 13 народних депутатів. Очолює партію Тягнибок Олег Ярославович.
Загальний висновок В Україні є багато політичних партій, але немає багатопартійності у класичному розумінні. Період національної, політичної ейфорії в Україні давно проминув. Це треба засвоїти й визнати. На тлі такої ейфорії виникли сотні партій, громадських об'єднань, організацій, фондів, рухів, ініціативних груп, зростає чисельність національної, політичної еліти, яка навряд чи поступиться елітам інших країн. Та лише її сконсолідованість, стратегічна єдність, виважена й активна громадянська позиція можуть активізувати і посилити процеси творення України як суверенної, демократичної, соборної держави.
Схожі презентації
Категорії