X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Пилип Орлик - гетьман України, творець Першої Конституції

Завантажити презентацію

Пилип Орлик - гетьман України, творець Першої Конституції

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Пилип ОРЛИК гетьман України, творець Першої української Конституції Грицюк Л.А., історія України, 8 клас

Слайд 2

Пилип Орлик і його Конституція Мета уроку : Проаналізувати головні положення Конституції П.Орлика; довести , що Конституція Пилипа Орлика стала найвищим щаблем тогочасної політичної думки не тільки в Україні, а й в Європі ; дати історичну оцінку діяльності П. Орлика щодо відновлення державних прав; Розвивати логічне мислення, вміння самостійно набувати знання, робити висновки, співставляти, аналізувати; Виховувати патріотизм, любов до історії своєї Батьківщини, сприяти формуванню національної самосвідомості, пов'язані з державотворчими традиціями в Україні.

Слайд 3

Очікувані результати. На основі вивченої теми учні зможуть: аналізувати зміст Конституції Пилипа Орлика; оцінювати історичну діяльність П. Орлика щодо відновлення державних прав; висловлювати власну думку стосовно діяльності П.Орлика, та його планів щодо відновлення державності України; розвивати логічне мислення, вміння самостійно набувати знання, робити висновки, співставляти, аналізувати; розширити понятійний апарат.

Слайд 4

Тип уроку:засвоєння нових знань Знати поняття: еміграція (лат. Emigratio- виселення, переселення) - вимушена чи добровільна зміна місця проживання людей (емігрантів, переселенців), переселення зі своєї батьківщини, країни, де вони народилися і виросли, у інші країни з економічних, політичних, або релігійних причин. Конституція- Основний Закон держави.

Слайд 5

План уроку 1.Пилип Орлик - гетьман України (біографічна довідка). 2.П.Орлик- творець першої Української Конституції. Головні положення Конституції. 3. Історичне значення Конституції П.Орлика. 4.Плани П.Орлика щодо здобуття Україною незалежності. 5.Вшанування історичної події.

Слайд 6

Біографічна довідка Пилип Орлик (1672-1742) походив з давнього чеського роду. Народився 11 жовтня 1672 року від шлюбу католика Степана Орлика з православною Іриною Малаховською. Рано втратив батька . Його вихованням у православному дусі займалася мати. Закінчив Києво-Могилянську академію. В 1700 році почав служити у гетьманській канцелярії . Знав кілька європейських мов. З доброю освітою, розумною головою, він відразу привернув увагу гетьмана Івана Мазепи. Згодом став генеральним писарем і найближчим радником гетьмана, вірним Мазепі залишився на все життя. 5 квітня 1710 р. в Бендерах на козацькій раді Пилипа Орлика обрано гетьманом. Саме він очолив першу українську еміграцію в Західній Європі. Понад 30 років прожив у еміграції,останні 12 років не бачився із сім‘єю,яка знайшла притулок у Польщі. 24 травня 1742 року гетьман помер, самотній і бідний.

Слайд 7

Що таке Конституція? Конституція – це Основний Закон, що закріплює суспільний і державний устрій країни, функції органів державної влади, основні права та обов’язки громадян. Слово “конституція” латинського походження як значна частина слів, пов’язаних зі сферою державного управління. У стародавньому Римі це слово позначало акти імператора, які слід було неухильно виконувати. Конституція латинське слово “constitution” – устрій, будова.

Слайд 8

28 червня 1996 року Верховна Рада ухвалила Конституцію України. Відтоді цей день в Україні відзначається як державне свято. Основні розділи Конституції визначають загальні засади функціонування української держави, основні права, свободи та обов’язки людини і громадянина, завдання та функції діяльності Верховної Ради України, Президента, Кабінету Міністрів та інших органів виконавчої влади, засади здійснення правосуддя, територіальний устрій держави. Цікаво, що першою вітчизняною конституцією вважається Конституція гетьмана Пилипа Орлика. Ми можемо пишатися тим, що ця Конституція, прийнята 5 квітня 1710 року, була однією з перших в Європі та світі. Адже конституцію Сполучених Штатів Америки було схвалено лише 1787 року, конституцію Франції та Польщі – 1791 року, конституцію Російської імперії – 1905 року.

Слайд 9

Проблемне завдання: доведіть, що Конституція Пилипа Орлика – найвизначніша пам'ятка української правничої та суспільно-політичної думки.

Слайд 10

Головні положення Конституції Пилипа Орлика -”Пакти й Конституція прав і вольностей Війська Запорізького” Основу “Пактів і Конституцій” становила угода між гетьманом і козацтвом, яке виступало від імені українського народу. Вперше новообраний гетьман укладав зі своїми виборцями офіційну угоду, де чітко зазначалися умови, за яких він отримав владу. Документ складався із вступу й 16 статей. Зміст цих статей такий: проголошувалась незалежність України від Московії та Речі Посполитої; обґрунтовувалася протекція шведського короля та союзу з Кримським ханством;

Слайд 11

територія України визначалася Зборівським договором 1649 р., при гетьманові утворювалася Генеральна рада із законодавчою владою, яка складалася з генеральної старшини, полковників, виборних депутатів від кожного полку та з делегатів від запорожців, рада збиралася тричі на рік - на Різдво, Покрову, Великдень; справи про кривду гетьманову розглядав генеральний суд; державна скарбниця і майно підпорядковувалися генеральному підскарбію; гетьман мав захищати козацтво і все населення від надмірних податків і повинностей, допомагати козацьким вдова і сиротам .

Слайд 12

Опрацюйте історичний документ з Конституції Пилипа Орлика, (робота з підручником, сторінка 251 та дайте відповідь на запитання): Визначте, у чому полягає демократизм Конституції Пилипа Орлика ?

Слайд 13

Перегляд відеофільму “Конституція Пилипа Орлика” . Під час перегляду фільму дайте відповіді на тестові запитання.

Слайд 14

Дайте відповіді на питання: 1. На честь яких подій і де розташований пам’ятний знак ? а).300-річчя Конституції П.Орлика; а). Бендерах ; б). Полтавської битви; б). Батурині; в). місце народження П.Орлика; в). Полтаві 2.Яку назву мала Конституція П.Орлика і коли вона була створена? а).Конституція України; а).5 квітня 1710 р. б). «Пакти й Конституція прав і воль- б).5 березня 1876 р. ностей Війська Запорізького»; в). «Чигиринська Конституція» в).6 квітня 1721 р. 3.Чим відрізнявся цей документ від попередніх традиційних гетьманських статей? а). угода гетьмана зі своїми виборцями; б). угода з монархом – протектором. 4.Скільки статей мала Конституція П.Орлика? а). вступ і 5 статей; б). вступ і 16 статей; в) вступ і 45 статей. 5.Якою повинна була бути доля України у майбутньому за Конституцією П.Орлика? а). мати автономний устрій; б). увійти до складу Російської імперії; в). бути незалежною суверенною державою під протекторатом Швеції. 6.Конституція обмежувала владу гетьмана? а). Так б). Ні 7.Кому належала законодавча влада згідно Конституції? а). Генеральній раді; б). Гетьману. 8.Скільки разів повинна була збиратися Генеральна рада і коли? а).3 рази ; а) на Різдво, Покрову, Великдень. б). 2рази б). на Новий Рік та Покрову.

Слайд 15

Слайд 16

Самоперевірка 1. а-а; 4. б; 7. а ; 2. а-а; 5. в ; 8. а-а. 3. а; 6. а ;

Слайд 17

Значення Конституції Пилипа Орлика

Слайд 18

В чому полягає історичне значення Конституції Пилипа Орлика ? перший конституційний акт в Україні; маніфест державної волі українського народу, пам'ятка української державності; конституція стала найвищим щаблем тогочасної політичної думки не тільки в Україні, а й взагалі в Європі, бо жодна з країн на той час не мала подібних документів. Поміркуйте над цим питанням!

Слайд 19

Плани П.Орлика щодо здобуття Україною незалежності. Створює коаліцію у боротьбі з Московською державою. Що для цього було зроблено ? 23 січня 1711р. Орлик укладає угоду з кримським ханом Девлет-Гіреєм – спільне визволення Гетьманщини та Слобожанщини. Кримський хан визнає незалежність України. 10 травня 1710 р. Карл ХІІ уклав союз з Україною, підтвердив гарантії незалежності й самостійності України. 20 листопада 1710 р. Туреччина оголосила війну Московській державі. Кость Гордієнко разом із запорожцями підтримали П.Орлика.

Слайд 20

Слайд 21

Слайд 22

Вшанування історичної події 9 квітня 2010 року в Бендерах було відкрито пам'ятник Конституції, встановлений на честь 300-річчя. Пам'ятний знак споруджено у вигляді книги, на якій викарбовано інформацію про історію нашої Конституції.

Слайд 23

Закріплення вивченого матеріалу. 1.Чому Пилипа Орлика називають, продовжувачем справи І.Мазепи ? 2. З якою метою Пилип Орлик намагався створити антимосковську коаліцію ? 3. Які положення Конституції П.Орлика свідчать про її демократизм? 4. Чим тебе вразила історична постать гетьмана Пилипа Орлика ?

Слайд 24

Домашнє завдання Опрацювати § 32, стор. 248-251. Скласти історичний портрет Пилипа Орлика, спираючись на пам'ятку. Вивчити поняття: Конституція, еміграція.

Слайд 25

Дякую за увагу! Надіюсь на результат з вивченої теми. Грицюк Л.А., вчитель історії та права Миколаївської ЗОШ №29, спеціаліст вищої категорії, старший вчитель

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Історія України