Перехід до форсованої індустріалізації
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Роділ 6. Соціально-економічні перетворення в Радянський Україні (1929 - 1938 рр.) Тема 1 Перехід до форсованої індустріалізації. В. Мухіна “Робітник і колгоспниця” Творча група вчителів Історії м. Черкаси
План Згортання непу і перехід до форсованої індустріалізації. Директивна економіка. Життя та побут верств і груп населення.
Основні поняття Індустріалізація; Господарський механізм; Адміністративно – директивний метод управління промисловістю; П’ятирічка; КАС; Екстенсивне зростання;
Осноні дати Грудень 1925 р – XIV з’їзд ВКП(б),проголошення курсу на індустріалізацію. Грудень 1927 р. - XV з’їзд ВКП(б),курс на прискорення індустріалізації,резолюція про п’ятирічний план розвитку народного господарства. 1929р. – перехід до форсованої індустріалізації
Причини згортання непу Реформи в економіці не були доповнені реформами в політичній сфері. Протягом 20-х рр. не сформувалися соціальні сили, які б виступили за збереження непу. Неп заважав планам Й.Сталіна на встановлення особистої необмеженної влади. Низький освітній і культурний рівень населення керівників правлячої ВКП(б).
2 варіанти індустріальних перетворень наприкенці 20х р. 1. Л.Троцький 2. Г.Зінов’єв 3. Л.Каменев М.Бухарін О.Риков М.Томський Л.Троцький М.Бухарін Обговорення з учнями Який з цих 2 варіантів обрав Й.Сталін?
Робота над формуванням понять. Що таке “індустріалізація”? Учні читають визначення у словнику історичних понять. Й.Сталін
Бесіда Перед з’ясуванням джерел індустріалізації учням пропонуєтся питання для обговорення. Чи можна було СРСР разраховувати на фінансові кредити інших держав? Чи мав СРСР колонії? Які в той час існували джерела для промислової модернізації?
Джерела індустріалізації Податки з населення. Перекачування коштів з легкої та харчової пром-сті у важку індустрію. Внутрішні позики. Випуск паперових грошей. Розширення продажу горілки. Збільшення продажу за кордон лісу,хутра,хлібу. Режим економії. Високий рівень експлуатації селян.
Робота над формуванням понять Господарський механізм-система зв’язків і відносин,а також властивих їм економічних форм функціонування і розвитку господарства. КАС командно-адміністративна система.
Стаття в газеті “Правда” У 1929р. Й.Сталін “Рік великого перелому”,в якій проголошувався курс на різке форсування індустріалізації. Перехід до політики комуністичного штурму: примусова продрозкладка; заборона торгівлі; карткова система для міського населення інфляція; розкуркулювання.
Етапи індустріалізації 1-й етап.1926-жов.1928 р.- початок індустріалізації і підготовка до її формування. 2-й етап. 1928-1932 рр.-перша п’ятирічка,форсований ривок у розвитку важкої промисловості. 3-й етап. 1933-1937 рр. – подальший розвиток індустріалізації “вглиб”. 4-й етап. 1938-1941 рр. – треття п’ятирічка,спад виробництва.
Особливості індустріалізації в Україні Створена сучасна промисловість. Будівництво заводів-гігантів “Запорізсталь”, “Криворізсталь”, “Азовсталь” та ін. Докорінна реконструкція старих заводів. Будівництво потужних електростанцій Зуєвська,Штерівська,Київська.
Підсумки індустріалізації У 30-х р. Україна посіла друге місце в Європі по виплавці чавуну, четверте – по добутку вугілля, перше – виробництву металу і машин. Негативні наслідки. Формування директивно-планової економіки. Зростання ролі партії в державі. Індустріалізація не підвищила добробут народу. Загибель тисячі людей.
Життя населення в 30-х р. Емісія грошей. Торгівля алкогольними напоями. Голод в селі. Черги,продовольчі картки. Дефіцит найнеобхіднішого. Проблема з одерженням житла
Закриплення нових знань Під впливом яких факторів і коли відбувався перехід до форсованої індустріалізації? У чому проявлялася централізація управління промисловістю? Як змінився в 30 ті роки життєвий рівень населення?
Список використаних джерел 1. Історія України 10 клас Ф.Г. Турченко. Київ “Генеза” 2002 р. 2. uk.wikipedia.org/wik 3. Історія України у схемах і таблицях 10-11 клас І.Е. Щедріна “Академія” 2002 р. Дякую за увагу
Схожі презентації
Категорії