Наука та культура. Міжвоєнний час
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Наука і техніка Величезний вплив на розвиток західної цивілізації в міжвоєнний час надали досягнення науки і техніки. Наука добилася нових успіхів, збагатилася новими галузями знань. Важливі кроки в своєму розвитку зробили природничі науки. Серед них передові позиції зайняла атомна фізика, що виникла на початку 30-х рр.. Вона значно поглибила знання про будову і стан атома, про структуру і властивості його ядра, відкрила нові елементарні частинки, штучну радіоактивність і в кінці 30-х рр.. впритул підійшла до здійснення ланцюгової ядерної реакції.
Ці успіхи розділили видатні вчені багатьох країн. Серед них - лауреати Нобелівської премії Альберт Ейнштейн, Енріко Фермі, подружжя Фредерік та Ірен Жоліо-Кюрі, Джеймс Чедвік, Поль Адрієн Моріс Дірак та ін.
Досягнення атомної фізики мали універсальний характер. Її методи проникнення та ідеї знайшли широке застосування в хімії, астрономії, біології, медицині та інших областях природознавства. Вони прискорили розвиток або поява нових міждисциплінарних наук: біофізики та біохімії, біоенергетики та генетики, геофізики і геохімії, фізичної хімії та хімічної фізики.
Продовжувала наростати тенденція перетворення науки в безпосередню продуктивну силу. Багато її відкриття попереднього і нинішнього часу отримали широке практичне застосування. Важливе значення мала електрифікація народного господарства. Вона стала основою технічного прогресу. Поточно-конвеєрне виробництво переступило кордону Америки і поширилося на Європу. Воно забезпечило масовий випуск вантажних і легкових автомобілів, мотоциклів, тракторів, комбайнів та іншої техніки нових марок. Завдяки успіхам хімії було освоєно виробництво штучних матеріалів. У медичну практику увійшли нові лікарські препарати: вітаміни, гормони, антибіотики.
Помітно зросла соціальна значимість досягнень науки і техніки. У повсякденне життя людей входили автомобілі, мотоцикли, велосипеди, телефон, телеграф, радіо, а також технічні новинки: холодильники, пилососи, ліфти, пральні машини, газові плити. Автомобілі стали обслуговувати як внутрішні міські, так і міжміські маршрути, а цивільна авіація - як внутрішні, так і міжнародні шляхи сполучення. Все це значно полегшило життя людей.
На початку 20-х рр.. в США, СРСР, Франції, Англії, Німеччини, Італії та інших країнах стали до ладу радіомовні станції, і в 30-і рр.. радіомовлення придбало всеохоплюючий характер. З середини 20-х рр.. в життя людей увійшло телебачення, з кінця 20-х рр.. замість німого кіно з'явилося звукове, а в 30-і рр.. - Кольорове кіно.
В развитии науки и техники отчетливо прослеживались милитаристские тенденции. Они заметно усилились в 30-е гг. и особенно после прихода фашистов к власти в Германии. На основе научных достижений развернулась новая гонка вооружений. Быстро совершенствовалась боевая техника, способная поражать людей и на суше, и на море, и в воздухе: разные типы самолетов, танков, бронемашин, надводный и подводный флот, артиллерия и т. д. Кровавый опыт первой мировой войны не образумил человечество. Оно опять стало совершенствовать и накапливать орудия собственного истребления.
Суспільна свідомість та громадська думка На початку XX в. суспільній свідомості абсолютно переважала віра в нескінченний прогрес і світле майбутнє людства. Однак перша світова війна її сильно похитнула. Варварське знищення людей, матеріальних і духовних цінностей в роки війни призвело до кризи традиційних уявлень про гуманізм, добро і справедливість. Воно викликало у частини суспільства настрої песимізму та очікування нових соціальних лих і катастроф, ірраціональне ставлення до навколишнього світу.
Література і мистецтво. Різноманітна і суперечлива життя західного суспільства міжвоєнного часу знайшла широке відображення в художній культурі. У ній також існували різні течії, які прагнули по-своєму висловити складні явища сучасності, глибше проникнути в їх суть. Разом з тим з'явився ряд нових течій, які оголосили себе авангардними, новітніми, або модерністськими. Вони, порвавши з традиціями реалізму, впроваджували нові образотворчі засоби і форми
Масова культура Важливим явищем духовного життя міжвоєнного часу стала масова культура. Її народження пов'язано з помітним зростанням загальноосвітнього рівня та матеріального добробуту населення і його потреб у культурної продукції. За допомогою радіо, кіно, періодичній пресі, а потім і телебачення масова культура, набула широкого поширення і поступово перетворювалася на індустріально-комерційну форму виробництва.
У літературі небувалу популярність придбав детектив з його цікавій інтригою і простотою розповіді. Мільйони людей зачитувалися детективними романами англійців Артура Конан доїла, Гілберта Кіта Честертона, Агати Крісті, француза Жоржа Сіменона, американця Рекса Стаута та ін Створені їх фантазією герої Шерлок Холмс, батько Браун, Еркюль Пуаро, комісар Мегре, Ніро Вульф придбали надзвичайну популярність серед читачів .
Масова культура різноманітна, демократична й загальнодоступна. Вона заповнює дозвілля населення, сприяє залученню до культури взагалі. Правда, масову культуру можна використовувати в цілях маніпуляції духовним світом людей. У міжвоєнний час у фашистських державах, наприклад, над нею було встановлено вельми жорсткий контроль. Саму її перетворили на інструмент формування у населення певного світогляду та зміцнення тоталітарних режимів.
Таким чином, основні тенденції розвитку науки і культури відбивали стан західної цивілізації в міжвоєнний час.
Схожі презентації
Категорії