X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Національно – визвольна війна українського народу проти Речі Посполитої середини ХVII ст. Передумови і початок національно – визвольної війни українського народу проти польського панування

Завантажити презентацію

Національно – визвольна війна українського народу проти Речі Посполитої середини ХVII ст. Передумови і початок національно – визвольної війни українського народу проти польського панування

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Підготувала вчитель історії Миколаївської загальноосвітньої школи І - ІІІ ступенів №46 Пеліновська М.П. Національно – визвольна війна українського народу проти Речі Посполитої середини ХVII ст. Передумови і початок національно – визвольної війни українського народу проти польського панування /Історичний шаховий турнір/

Слайд 2

Архіваріус : Шахи зародилися в Індії більше 2 –х тис. років тому назад. Гра називалася тоді ЧАТУРАНГА. Відмінністю і розташуванням своїх фігур вона прагнула відобразити склад і лад тодішнього індійського війська. З Індії шахи розповсюдилися по всій східній та центральній Азії. Цю гру у Ірані називали грою, у якій “перемогу отримують розумом” (подивіться на малюнок, так виглядали шахи у ХІІ ст..) У VII ст.. шахи проникають у арабський світ, а у Х ст.. у Європу. Є документальні твердження, що в Україні шахи були розповсюджені ще в часи Київської Русі, а у ХІІІ – ХVII ст. їх навіть вважали азартної грою й забороняли та переслідували. Правда заборони не заважали грі у шахи царям, боярам, шляхті, духовенству…

Слайд 3

Історичний шаховий турнір арбітр – який би записував хід партій, стратег – який би коментував хід військових дій, поєднуючи свій коментар з шаховою партією, історик – для коментарю історичних подій,

Слайд 4

Учасники турніру Ян II Казимир Ваза, король Речі Посполитої і титулярний король Швеції. Король Польський, великий князь Литовський, Руський і Опольський. Богдан Хмельницький видатний гетьман України, творець української державності.

Слайд 5

Виходець із дрібної шляхти українського походження. Освіту одержав у в одній із київських шкіл та у Львівській єзуїтській колегії, але зберіг православ’я. Брав участь у польсько – турецькій війні 1620 – 1621рр., потратив у полон до турків, пробув у полоні два роки. Після повернення до України вступив до реєстрового козацького війська. Обіймав військову посаду спочатку писаря, потім сотника. У 1647р. Б.Хмельницький був заарештований польською владою; звільнившись, утік до Запорозької Січі. У Запорозькій Січі козаки зустріли Б. Хмельницького як героя. У січні 1648року запорожці підняли повстання проти влади Речі Посполитої. Б. Хмельницького на січовій раді обрали гетьманом. Він присягнувся, що “не буду шкодувати ні життя, ні сил, готовий на всякі небезпеки, усе віддасть для загальної волі”. Богдан Хмельницький – видатний гетьман України, творець української державності.

Слайд 6

За часів його правління Річ Посполита прагнула придушити Національно – визвольну війну, вела війни проти Москви та Швеції. У вересні 1668року зрікся престолу. Помер у Парижі. Ян II Казими р Ва за, король Речі Посполитої (1648—1668) і титулярний король Швеції (Король Польський, великий князь Литовський, Руський і Опольський.

Слайд 7

Завдання групам І група - причини та характер війни, ІІ група - рушійні сили, ІІІ група - завдання, які постали перед українським народом під час війни ІV група - дати визначення поняттю “національно – визвольна війна”

Слайд 8

І. Причини національно – визвольної війни І. Соціально – економічне гноблення: зростання в Україні землеволодіння польських магнатів та шляхти, покріпачення селян і зростання панщини, утиски козацтва та міщанства, нерівноправність у правому та політичному положенні української православної шляхти, її утиски з боку польських магнатів та шляхти. ІІ. Національний гніт: обмеження українців у правах при зайняття урядових посад та в органах самоврядування міст, дискримінація та утиски українських міщан, селян, православного духовенства. ІІІ Релігійний гніт: примусове насадження католицтва та уніатства, наступ на права та свободи УПЦ, насильницьке окатоличення населення, впровадження обов’язкового податку для населення на утримання католицької та уніатської церкви, діяльність єзуїтів в Україні.

Слайд 9

ІІ. Характер національно – визвольної війни Національно – визвольний, Антифеодальний, Соціальної боротьби.

Слайд 10

Рушійні сили селяни, міська біднота, міщани, дрібна шляхта, православне духовенство, політична сила та лідери – козацтво.

Слайд 11

Завдання українського народу під час національно – визвольної війни є: знищити польське панування; створити незалежну державу; ліквідувати велику та середню феодальну власність на землю; ліквідувати фільварково – панщинну систему господарства; скасувати кріпацтво; утвердити козацький тип господарства.

Слайд 12

Національно – визвольна війна – це активна форма боротьби українського народу за визволення українських земель з-під іноземного панування з метою утвердження на них національної еліти, розбудови національної економіки, культури.

Слайд 13

Таблицю за формою: Увага! По ходу вивчення матеріалу ми заповнюємо таблицю, зразок якої ви бачите перед собою.

Слайд 14

І партія турніру. Білими грає гетьман козаків - Б.Хмельницький, чорними грає король Польщі - Ян Казимір битва козаків у ході війни – під Жовтими водами. Стратег: подивіться уважно на карту. 5 – 6 травня 1648р. відбулася перша битва козаків . Проти 6-ти тисячного польського війська під командуванням С.Потоцького та комісара Я.Шемберка, а також 4 – 5 тис. реєстрових козаків під командуванням осавулів Барабаша та Караїмовича. На річці Жовті Води військо Б.Хмельницького, зустрівшись із польським, оточило його. Тим часом повстали реєстровці й, убивши Барабаша та Караїмовича, приєдналися до загонів Хмельницького. 5 травня селянсько – козацькі загони здобули ворожий табір, а 6 – го вщент розгромили польсько – шляхетське військо. Його проводирі С.Потоцький і Я. Шемберк потрапили в полон. Партія: білі чорні 1. e 2- e 4 e7 – e 5 2.C f1 – e 4 C f S – e 5 3. Ф d1 –f 3 d 7 – d 6 4. Ф f 3 : f 7 Х білі виграють

Слайд 15

Висновки: Як і під час шахової партії, битва під Жовтими водами закінчилася перемогою козаків. У ході битви під Жовтими водами на сторону повсталих перейшли реєстрові козаки, що знаходилися в складі королівської армії. куди ж відступили залишки польських військ? яка подальша доля війська польського на чолі з коронним гетьманом М. Потоцьким? куди рушило після перемоги під Жовтими Водами військо Б.Хмельницького? чи вистачить сил у повсталих козаків самотужки продовжувати повстання? можливо у козаків могли з’явитися союзники? Якщо так, то хто вони? чому вони вирішили приєднатися до козаків?

Слайд 16

Арбітр: і знову ми продовжуємо турнір. Тепер відповідно правилам чорними шахами грає Б.Хмельницький, а білими – король Польщі. Партія: чорні білі 1. f 2- f 4 e7 – e 5 2. g 2 – g3 e 5 : f 4 3. g3 : f4 Ф d 8 – h 4 X Чорні виграють Стратег: знову подивіться на історичну карту подій. Як і в шаховій партії, в битві під Корсунем головну роль відіграють козаки. 16.05.1648р. відбулася битва під містом Корсунем. Гетьман М.Потоцький, довідавшись про поразку його війська у битві під Жовтими Водами, де потрапив у полон його син Стефан, прибув 10травня з головними силами з Черкас до Корсуня й фортифікував табір поблизу міста. Туди вирушив з військом Б. Хмельницький. Вдавшись до воєнних хитрощів (до противника було підіслано одного з козаків з дезинформацією), де він виманив польське військо з добре укріпленого табору. Залишивши напризволяще частину обозу, загони Потоцького почали відступати до Білої Церкви. В урочищі Гороховій Діброві поблизу Корсуня вони потрапили у засідку. В тил Потоцькому вдарив Б. Хмельницький з козацькою кіннотою і татарською ордою, а з флангів польське військо атакували козаки під проводом М. Кривоноса. Противник зазнав нищівної поразки. 3,5 тисяч жовнірів і офіцерів, обидва гетьмани опинилися у татарському полоні.

Слайд 17

Підсумки битви під Корсунем. Одна із найяскравіших перемог повстанського війська над армією Речі Посполитої на початку війни. Серед багатьох тисяч поляків у полон потрапили М.Потоцький та його заступник гетьман М.Калиновський. Разом з іншими знатними особами Хмельницький подарував їх кримському ханові. Повстанці здобули чимало зброї, припасів, різного добра. Корсунська битва знаменувала собою небувалий доти розмах визвольної боротьби. Перемоги на Жовтих Водах і під Корсунем стали сигналом для повстань по всій Україні і визвольного походу української армії на захід. Арбітр: із рахунком 2 : 0 перемога дісталася Б.Хмельницькому, але це перший день турніру. Ми продовжимо турнір завтра. Тепер білими буде грати польський король і ця гра відбудеться завтра.

Слайд 18

Домашнє завдання: § 10 – прочитати, переказати, вивчити словникові слова, продовжити складання хронологічної таблиці, *користуючись підручником, додатковою літературою підберіть власні докази одному із тверджень: “Події 1648 – 1654 рр. вважають: повстанням” “Події 1648 – 1654 рр. вважають: революцією” “Події 1648 – 1654 рр. вважають: громадянською війною”

Слайд 19

Завантажити презентацію

Схожі презентації

Презентації по предмету Історія України