Боротьба за київський престол на Русі між синами Володимира Великого
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Міжусобна боротьба між синами Володимира (1015 – 1023) 1015 рік по смерті Володимира київський престол за заповітом опинився в руках Бориса; владу в Києві захоплює Володимира пасинок Святополк Ярополкович, скориставшись відсутністю Бориса; літописець стверджує, що він вбив Бориса, Гліба й Святослава. Свято-слав Мсти-слав Гліб Борис Свято-полк Брати Ярослава Мудрого – Борис і Гліб (образ).
1016 рік проти Святополка з метою помсти за смерть братів виступає Ярослав, який княжив у Новгороді; Ярослава підтримували новгородці й варяги, а Святополка — печеніги; м. Любеч – вирішальна битва. Наслідки: Перемога Ярослава; Втеча Святополка з Києва у Польщу. Міжусобна боротьба між синами Володимира ( 1015 – 1023) Втеча Святополка. Художник Борис Чоріков. І етап битви ІІ етап
ПОХІД ЯРОСЛАВА НА СВЯТОПОЛКА У рік 6524 (1016). Прийшов Ярослав на Святополка, І стали вони насупроти обаполи Дніпра. І не одважувалися ні сі на тих рушити, ні ті на сих, і стояли вони три місяці одні проти одних. І став воєвода Святополків Вовчий Хвіст глузувати з новгородців, їздячи коло берега (і) говорячи: “Чого прийшли ви із шкандибою оцім? А ви теслярі є! Ось ми заставимо вас хороми зводити наші!”. Це почувши новгородці сказали Ярославу: “Завтра переправимось на них. Якщо хто не піде з нами, то ми самі його порубаєм”. А було уже в заморозь, і стояв Святополк межи двома озерами, і всю ніч (ту) спав, упившись з дружиною своєю. Ярослав же назавтра, приготувавши до бою дружину, перед світом переправився, і, висівши на берег, одіпхнули вони човни од берега. І пішли (війська) одні проти одних, а коли зійшлися до купи, то була січа люта, і не можна було із-за озера печенігами помагати (Святополкові). І притиснули Святополкових воїв до озера, і ступили вони на лід, і одломився лід із воями Святополковими, і багато втопилось у водах, і одолівати почав Ярослав. Побачивши ж (це), Святополк побіг. І одолів Ярослав. А Святополк утік у Ляхи. Ярослав же сів у Києві на столі отчім. Було ж тоді Ярославу літ тридцять і вісім. Літопис руський.— С. 82.
1018 рік польський король Болеслав Хоробрий разом зі Святополком виступив проти Ярослава; захоплено Червенські міста, а потім разом зі Святополком підкорено Київ; Ярослав утікає до Новгорода. Міжусобна боротьба між синами Володимира ( 1015 – 1023) Болеслав І Хоробрий і Святополк. Художник Ян Матейко.
1019 рік Ярослав з Новгорода виступає проти Святополка; кияни не сприймають поляків і Святополка, якого нарекли “Окаянним”; відступ поляків до Польщі; союз Святополка з печенігами і наступ на Київ; річка Альта – вирішальна битва. Наслідок: перемога Ярослава; повернення київського престолу. Міжусобна боротьба між синами Володимира ( 1015 – 1023) Втеча Святополка. Художник Борис Чоріков.
1021 рік боротьба з племінником Брячиславом Ізяславовичем Полоцьким, котрий захопив Новгород; річка Судома – вирішальна битва. Наслідок: перемога Ярослава; Брячислав погодився на мир і отримав в уділ міста Усвят і Вітебськ. Міжусобна боротьба між синами Володимира ( 1015 – 1023) Ярославове Дворище – резиденція Ярослава в Великому Новгороді. Сучасне фото.
1023 рік Спроба Мстислава Володимировича ( з Тмутаракані) захопити владу в Києві, але «не прийняли його кияни»; 1024 рік Лиственська битва. Наслідок: Перемога Мстислава; Поділ Русі між Мстиславом і Ярославом: Київ і Правобережжя – в управління Ярослава; Чернігів і Лівобережжя – в управління Мстислава. Міжусобна боротьба між синами Володимира ( 1015 – 1023) Мстислав Володимирович
1036 р. – повновладне княжіння Ярослава Підстава: Смерть Мстислава і, за словами Нестора, Ярослав став “самовладцем Руської землі ”. Скульптурний портрет Ярослава Мудрого. Реконструкція М. Герасимова
Матеріал створив Гук Олександр Іванович, учитель Київського спортивного ліцею-інтернату Використана література: Бойко О.Д. Історія України: Посібник. – К.: Видавничий центр « Академія», 2002; Історія України. 7-9 класи: Наочний довідник/ Гісем О.В., Мартинюк О.О., Трухан О.Ф. – К.; Харків: Веста, 2007; Літопис руський/ Переклад з давньорус. Л.Махновця. – К.: Дніпро, 1989; Свідерський Ю.Ю., Ладиченко Т.В., Романишин Н.Д. Історія України: Підручник для 7 кл. – К.: Грамота, 2007.
Схожі презентації
Категорії