Синтетичні миючі засоби і їх вплив на довкілля
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Синтетичні миючі засоби і їх вплив на довкілля ПІДГОТУВАВ: УЧЕНЬ 11-В КЛАСУ ЛІЦЕЮ «ЕКО» №198 ПЛАШЕНКО СЕРГІЙ
Синтетичні миючі засоби СИНТЕТИЧНІ МИЙНІ ЗАСОБИ – ЦЕ СКЛАДНІ БАГАТОКОМПОНЕНТНІ СУМІШІ, В ЯКОСТІ ОСНОВНОГО КОМПОНЕНТА ЯКИХ ВИКОРИСТОВУЮТЬ АНІОНОАКТИВНІ, КАТІОНОАКТИВНІ, АМФОТЕРНІ І НЕ-ЙОНОГЕННІ ПОВЕРХНЕВО АКТИВНІ РЕЧОВИНИ. СИНТЕТИЧНІ МИЮЧІ ЗАСОБИ — ЦЕ РЕЧОВИНИ, ЯКІ ЗА ДОПОМОГОЮ СВОЄЇ ПОДВІЙНОЇ БУДОВИ ДОЗВОЛЯЮТЬ РОЗЧИНЯТИ У ВОДІ ТЕ, ЩО ВОНА ЗАЗВИЧАЙ РОЗЧИНИТИ НЕ МОЖЕ, НАПРИКЛАД, СОНЯШНИКОВА ОЛІЯ ЗІ СКОВОРІДКИ.
Історія виникнення У ДАЛЕКІЙ ДАВНИНІ ВОЛОССЯ ДЛЯ КРАСИ НАМАЩУВАЛИ ОЛІЯМИ І ПАХОЩАМИ. У ДНІ ЖАЛОБИ ГОЛОВУ ПОСИПАЛИ ПОПЕЛОМ. ЦЕ І Є ПРООБРАЗ МИЛА. МИЮЧІ Ж ЕФЕКТИ ПЕВНИХ СИНТЕТИЧНИХ ПАР БУЛИ ПОМІЧЕНІ В 1913 А. РЕЙХЛЕРОМ, БЕЛЬГІЙСЬКИМ ХІМІКОМ. ПЕРШИМ КОМЕРЦІЙНО ДОСТУПНИМ ДЕТЕРГЕНТОМ, ЩО ВИКОРИСТОВУВАВ ЦІ СПОСТЕРЕЖЕННЯ, БУЛА СУМІШ NEKAL, ЯКА ПРОДАВАЛАСЬ В НІМЕЧЧИНІ В 1917, ЩОБ ПОЛЕГШИТИ НЕСТАЧУ МИЛА В ПЕРШІЙ СВІТОВІЙ ВІЙНІ.
В ОСНОВНОМУ СТРАЖДАЮТЬ ВІД СИНТЕТИЧНИХ МИЮЧИХ ЗАСОБІВ — ТВАРИНИ, ЯКІ ДИХАЮТЬ ЗЯБРАМИ. СИНТЕТИЧНІ МИЮЧІ ЗАСОБИ ПРОСТО ЗОКУПОРЮЮТЬ ЗЯБРИ, РИБА ПОЧИНАЄ ЗАДИХАТИСЯ У ЗВИЧАЙНОМУ СТАНІ, ХОЧ ВОДА І ПОТРАПЛЯЄ В ЗЯБРА, АЛЕ ВОНА НЕ ПРИЗВОДИТЬ ДО СМЕРТІ ЇХ, ОСКІЛЬКИ ВОНИ ПОКРИТІ ВІДШТОВХУЮЧОЮ РЕЧОВИНОЮ — СПЕЦІАЛЬНИМ ЖИРОМ. А ОСКІЛЬКИ МИЮЧІ ЗАСОБИ РОЗЧИНЯЮТЬ ЖИР, ТО РИБА НЕ МОЖЕ КОРИСТУВАТИСЯ ЗЯБРАМИ.
ДЕТЕРГЕНТ ПОТРАПЛЯЄ В КАНАЛІЗАЦІЮ. ЗВІДТИ СИНТЕТИЧНЕ МИЮЧИЙ ЗАСІБ ПОТРАПЛЯЄ В РІЧКУ. МІЖ КАНАЛІЗАЦІЄЮ І РІЧКОЮ ІСНУЄ ОЧИСНА СТАНЦІЯ. АЛЕ В НАШІЙ КРАЇНІ ВОНИ ДУЖЕ ЗАСТАРІЛИ, ТОМУ ВЖЕ НЕ ДОСИТЬ ЕФЕКТИВНІ.
НЕДОЛІКОМ БІЛЬШОСТІ CMЗ Є ЇХ ВАЖКА БІОЗАСВОЮВАНІСТЬ В СТІЧНИХ ВОДАХ МІКРООРГАНІЗМАМИ, ТАК ЯК ФАКТИЧНО ДЛЯ НИХ ЦЕ ОТРУТИ. ТОМУ СТІЧНІ ВОДИ, ЩО МІСТЯТЬ СИНТЕТИЧНІ МИЮЧІ ЗАСОБИ, СИЛЬНО ЗАБРУДНЮЮТЬ ВОДОЙМИ (РІКИ, ОЗЕРА). ПОПАДАННЯ ПАР У ВОДОЙМИ НЕСПРИЯТЛИВО ВПЛИВАЄ НА ОРГАНОЛЕПТИЧНІ (КОЛІР, ЗАПАХ, СМАК) І БАКТЕРІОЛОГІЧНІ ПОКАЗНИКИ ВОДИ. ДО МИЙНИХ ЗАСОБІВ ДОДАЮТЬ ФОСФАТИ, ЯКІ У ВОДОЙМАХ ПЕРЕТВОРЮЮТЬСЯ НА РЕЧОВИНИ, ЩО ЖИВЛЯТЬ МІКРООРГАНІЗМИ. ВОНИ ПОЧИНАЮТЬ ШВИДКО РОЗМНОЖУВАТИСЬ. А ЦЕ СПРИЧИНЯЄ ЗАБОЛОЧЕННЯ ВОДОЙМ ТА ТАК ЗВАНОМУ «ЦВІТІННЮ ВОДИ».
ПРИ ПОТРАПЛЯННІ СМЗ В ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ (ТОБТО У ШЛУНОК), НАПРИКЛАД, З НЕДОМИТОЇ ТАРІЛКИ, ТО ЗАХИСНА ОБОЛОНКА НАВКОЛО СТІНОК ШЛУНКА СТАЄ ТОНШОЮ. В РЕЗУЛЬТАТІ ЧОГО МОЖЕ УТВОРИТИСЯ ВИРАЗКА ШЛУНКУ. ДО СКЛАДУ МИЮЧИХ ЗАСОБІВ ВХОДЯТЬ ПАР, ФОСФАТИ ТА ІН. ЧИМ ВИЩИЙ ВМІСТ ПАР, ТИМ ЕФЕКТИВНІШИЙ ПРАЛЬНИЙ ПОРОШОК. АЛЕ В ЦЬОМУ І ПОЛЯГАЄ ОСНОВНИЙ ПАРАДОКС: ЧИМ КРАЩИЙ ПОРОШОК, ТИМ БІЛЬША КІЛЬКІСТЬ ШКІДЛИВИХ РЕЧОВИН ЗАЛИШАЄТЬСЯ НА ОДЯЗІ І БІЛИЗНІ. І ТИМ ГІРШИЙ ВПЛИВ ВИЯВЛЯЄТЬСЯ НА ОРГАНІЗМ. ВІДМИВАЮЧИ ЗАБРУДНЕННЯ, АКТИВНІ РЕЧОВИНИ АДСОРБУЮТЬСЯ НА ПОВЕРХНІ ТКАНИНИ, І ВИДАЛИТИ ЇХ УКРАЙ СКЛАДНО. ПАР МОЖУТЬ ВИКЛИКАТИ ЛУЩЕННЯ І СУХІСТЬ ШКІРИ, ІНОДІ ПРОВОКУЮТЬ АЛЕРГІЮ, ОСОБЛИВО СХИЛЬНІ ДО ТАКОГО ВПЛИВУ ДІТИ. ЛІКАРІ-ДЕРМАТОЛОГИ ВВЕЛИ ПОНЯТТЯ «СИНДРОМ ЧИСТОЇ БІЛИЗНИ», З’ЯСУВАВШИ, ЩО І САМІ ФОСФАТИ, ЯКІ ПОТРАПЛЯЮТЬ НА ШКІРУ ЛЮДИНИ ПРИ КУПАННІ В ЗАБРУДНЕНИХ ВОДОЙМАХ АБО З ПОВЕРХНІ НЕДОСТАТНЬО ВИПОЛОКАНИХ РЕЧЕЙ, МОЖУТЬ СПРИЧИНИТИ АЛЕРГІЮ ТА РІЗНІ ЗАХВОРЮВАННЯ ШКІРИ (ДЕРМАТОЗИ).
ПІСЛЯ ІНТЕНСИВНОГО ПРИБИРАННЯ КВАРТИРИ З ВИКОРИСТАННЯМ ВЕЛИКОЇ КІЛЬКОСТІ ПОБУТОВИХ МИЮЧИХ ЗАСОБІВ, ПОВІТРЯ В КВАРТИРІ НАСИЧУЄТЬСЯ ШКІДЛИВИМИ КОМПОНЕНТАМИ, КОНЦЕНТРАЦІЯ ЯКИХ ЧАСОМ ВИЩА ВІД НОРМИ У КІЛЬКА РАЗІВ. ОСОБЛИВО НЕБЕЗПЕЧНИМИ КОМПОНЕНТАМИ Є АЦЕТОН, ФОРМАЛЬДЕГІД, ХЛОР. ЗОКРЕМА, НЕ РЕКОМЕНДУЄТЬСЯ ВИКОРИСТОВУВАТИ ХЛОРВМІСНІ МИЮЧІ ЗАСОБИ. ОСКІЛЬКИ ХЛОР ПРИ З'ЄДНАННІ З ОРГАНІЧНИМИ РЕЧОВИНАМИ МОЖЕ ДАВАТИ ХЛОРОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ, ЯКІ ЗДІЙСНЮЮТЬ ПОДРАЗНЮЮЧУ ДІЮ НА СЛИЗОВІ ОБОЛОНКИ ОЧЕЙ, ДИХАЛЬНИХ ШЛЯХІВ, ВИКЛИКАЮТЬ КАШЕЛЬ, ЗАДУХУ. ПОДІБНИЙ ЕФЕКТ ВІДБУВАЄТЬСЯ ПРИ ЗМІШУВАННІ ЗАСОБІВ, ЩО МІСТЯТЬ ХЛОР І АЦЕТОН. НІКОЛИ НЕ ВАРТО ЗМІШУВАТИ РІЗНІ МИЙНІ ЗАСОБИ МІЖ СОБОЮ - ВОНИ МОЖУТЬ ВСТУПИТИ В РЕАКЦІЮ І УТВОРИТИ НЕБЕЗПЕЧНІ ХІМІЧНІ СПОЛУКИ, ПЕРЕТВОРЮЮЧИ КВАРТИРУ В ХІМІЧНУ ЛАБОРАТОРІЮ.
Правила обережного використання миючих засобів СКЛАДНО УЯВИТИ, ЩО ПОВНА ВІДМОВА ВІД ВИКОРИСТАННЯ МИЮЧИХ ЗАСОБІВ МОЖЛИВА - ЦІ РЕЧОВИНИ ЗНАЧНО ПОЛЕГШУЮТЬ ПІДТРИМАННЯ ЧИСТОТИ В БУДИНКУ, СПРОЩУЮТЬ ТАКІ НЕПРИЄМНІ ПОБУТОВІ ОБОВ'ЯЗКИ, ЯК ПРИБИРАННЯ ТА МИТТЯ ПОСУДУ. АЛЕ МОЖНА ЗВЕСТИ РИЗИК ВІД ВИКОРИСТАННЯ ПОБУТОВОЇ ХІМІЇ ДО МІНІМУМУ, ДОТРИМУЮЧИСЬ ПРОСТИХ ПРАВИЛ ОБЕРЕЖНОСТІ: ПРИ ПОКУПЦІ РЕТЕЛЬНО ПЕРЕВІРЯТИ УПАКОВКУ МИЮЧИХ ЗАСОБІВ ВІДДАВАТИ ПЕРЕВАГУ МИЮЧИМ ЗАСОБАМ БЕЗ ЯСКРАВО ВИРАЖЕНОГО ЗАПАХУ; ОПОЛІСКУВАТИ ПОСУД ВІД МИЮЧИХ ЗАСОБІВ НЕ МЕНШЕ 15 СЕКУНД У ПРОТОЧНІЙ ВОДІ; РЕТЕЛЬНО ПОЛОСКАТИ ОДЯГ І БІЛИЗНУ ПІСЛЯ ПРАННЯ; НІКОЛИ НЕ ЗМІШУВАТИ КІЛЬКА МИЮЧИХ ЗАСОБІВ; ЗВЕРТАТИ УВАГУ НА ВМІСТ ШКІДЛИВИХ РЕЧОВИН У СКЛАДІ МИЮЧИХ ЗАСОБІВ. ВІДДАВАТИ ПЕРЕВАГИ ЗАСОБАМ З ВМІСТОМ ПАР ТА ФОСФАТІВ НЕ БІЛЬШЕ 5%.
Схожі презентації
Категорії