Розчинність, її залежність від різних факторів. Насичені й ненасичені розчини
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Запитання Що таке істинний розчин? Чому вода є універсальним розчинником? Назвіть інші відомі вам розчинники. Чи можна стверджувати, що речовини, які добре розчиняються у воді, будуть добре розчинятися в спирті? Який зв’язок називають водневим?
З яких компонентів складається розчин? Що означають поняття «малорозчинна речовина», «практично нерозчинна речовина»? Назвіть відомі вам речовини, які практично не розчиняються у воді.
Проведемо експеримент: візьмемо дві склянки по 20 мл води й додаватимемо в них порціями однакову кількість: у першу — цукру, у другу — питної соди.
Розчинність — це фізична величина, що показує, яку масу певної речовини можна розчинити в 1 л розчинника за певних температури й тиску. — Як впливає температура на розчинність речовин? — Які ще фактори впливають на розчинність?
Розчин, у якому певна речовина за певних температури й тиску більше не розчиняється, називається насиченим. Розчин, у якому вміст розчиненої речовини менший за розчинність за певної температури, називається ненасиченим.
— Як можна з насиченого розчину зробити ненасичений? — А чи можна з ненасиченого розчину зробити насичений?
У результаті повільного охолодження насиченого розчину можна одержати пересичений розчин. Ненасичені розчини умовно поділяють на концентровані — з високим умістом розчиненої речовини, і розведені — з низьким умістом розчиненої речовини.
Задача 1 У 620 г розчину, насиченого за 20°С, міститься 120 г калій нітрату. Обчисліть розчинність цієї солі за температури 20°С.
Розв’язання Обчислимо масу розчинника. 620 − 120 = 500 (г). Приймаємо густину розчину за 1 г/мл. Отже, об’єм розчину дорівнює 0,5 л. У 0,5 л розчинника міститься 120 г KNO3 В 1 л розчинника міститься х г KNO3 x =120 г/0,5 л = 240 г/л. Відповідь: за 20 °С розчинність калій нітрату дорівнює 240 г/л.
Задача 2 Обчисліть масу калій сульфату, що виділиться зі 100 г розчину, насиченого за 100 °С, якщо остудити цей розчин до 0 °С. (Розчинність калій сульфату за 100 °С дорівнює 154 г/л, за 0 °С — 68,5 г/л.)
Розв’язання У 100 г розчину міститься: 15,4 г K2SO4 за 100 °С 6,85 г K2SO4 за 0 °С ∆m (K2SO4)= 15,4 − 6,85 = 8,55 (г) K2SO4.
Домашнє завдання Опрацювати матеріал параграфа, відповісти на запитання до нього, виконати вправи. Творче завдання. З допомогою графіка залежності обчисліть, яку масу NaCl, NaNO3, Na2SO4 слід узяти для приготування 100 г розчину, насиченого за температури 100 °С. До якої температури необхідно остудити розчин NaNO3, щоб половина солі випала в осад?
Схожі презентації
Категорії