Хімічні властивості спиртів. Використання спиртів. Отруйність спиртів, їх шкідливий вплив на організм людини
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Хімічні властивості спиртів. Використання спиртів. Отруйність спиртів, їх шкідливий вплив на організм людини
Запитання Чи відрізнятимуться властивості спиртів і вуглеводнів? Чому? Яка група атомів визначає властивості спиртів: вуглеводневий радикал чи гідроксильна група?
Хімічні властивості спиртів Спирти — нейтральні речовини, незважаючи на наявність гідроксильної групи, спирти не змінюють забарвлення індикаторів, не вступають у хімічні реакції з водними розчинами лугів і розведених кислот. Лабораторні спиртівки заповнюють 98%-м спиртом. Який висновок можна зробити про горючість спиртів?
Хімічні властивості спиртів. Окиснення, взаємодія з натрієм 1) Повне окиснення (горіння) C2H5OH + 3,5O2 → 2CO2 + 3H2O + Q 2) Зсув електронної густини в молекулі спирту спричиняє рухливість атома Гідрогену в гідроксильній групі, тому цей атом Гідрогену може заміщатися металевим натрієм.
Демонстрація 14. Взаємодія 96%-го спирту з металевим натрієм Що спостерігаємо? Ця реакція протікає менш активно, ніж у воді: 2C2H5OH + 2Na → 2C2H5OH + H2
Демонстрація 15. Взаємодія гліцерину з натрієм Візьмемо безводний гліцерин, акуратно додамо шматочок металевого натрію. Чи відбуватиметься хімічна реакція? За якими ознаками можна судити про протікання хімічної реакції? У молекулі гліцерину містяться три гідроксильні групи, які взаємодіють із натрієм (одна, дві або всі три залежно від кількісного співвідношення реагентів). Завдання 1. Запишіть рівняння взаємодії гліцерину з металевим натрієм у співвідношенні 1:1, 1:2, 1:3.
Хімічні властивості спиртів: дегідратація Дегідратація — відщеплення води, відбувається під дією концентрованої сульфатної кислоти. За температури понад 140°С протікає внутрішньомолекулярна дегідратація з утворенням подвійного зв’язку: CH3 − CH2 −OH → CH2 = CH2 + H2O етен За температури менш ніж 140°С протікає міжмолекулярна дегідратація з утворенням етерів: CH3 − OH + CH3 − OH → CH3 − O −CH3 + H2O диметиловий етер
Лабораторний дослід 8. Досліди із гліцерином 1) У хімічну склянку з 1 мл гліцерину порціями по 1 мл, перемішуючи, додамо 10 мл води. Що спостерігаємо? Висновок: гліцерин добре розчиняється у воді. 2) Приготуємо в пробірці купрум(II) гідроксид, додамо до нього розчин гліцерину й перемішаємо. Що спостерігаємо? Осад розчинився, розчин набув яскраво-синього кольору. Висновок: дія купрум(II) гідроксиду — якісна реакція на багатоатомні спирти. 3) Зобразіть структурні формули 1-бутанолу, 2-метил-1-пропа-нолу. 4) Напишіть реакцію внутрішньомолекулярної дегідратації 1-пропанолу. 5) Обчисліть масу етанолу, що повністю прореагувала з 5 моль металевого натрію.
Міні-конференція «Застосування спиртів. Шкідливий вплив метанолу й етанолу на організм людини» Повідомлення учнів про отруйність спиртів Розгляд схем застосування спиртів, що ґрунтується на їх фізичних і хімічних властивостях Застосування етанолу Застосування гліцерину
Домашнє завдання Опрацювати матеріал параграфа, відповісти на запитання до нього, виконати вправи.
Схожі презентації
Категорії