X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Естери. Жири. Мило. Реакція естерифікації. Склад, хімічна будова естерів. Гідроліз естерів

Завантажити презентацію

Естери. Жири. Мило. Реакція естерифікації. Склад, хімічна будова естерів. Гідроліз естерів

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Естери. Жири. Мило. Реакція естерифікації.

Слайд 2

Фронтальна бесіда Зобразіть електронну схему будови алканолу, карбонової кислоти. Напишіть реакцію міжмолекулярної дегідратації 1-пропанолу. Напишіть рівняння реакції між етанолом і пропановою кислотою в присутності сульфатної кислоти.

Слайд 3

Естери Естери — це сполуки із загальною формулою R− COOR′, де R і R′ — вуглеводневі радикали. Естери можна одержати в результаті взаємодії карбонових кислот зі спиртами (реакція естерифікації). Каталізаторами є мінеральні кислоти. Ця реакція є оборотною. Зворотний процес — розщеплення естеру внаслідок дії води з утворенням карбонової кислоти та спирту — називають гідролізом естеру

Слайд 4

Номенклатура естерів Назва естеру утворюється від назв кислоти та спирту, що були використані для реакції естерифікації. Спочатку називається кислота, потім — прикметник від назви спирту з додаванням слова «естер».

Слайд 5

Гідроліз і омилення естерів Гідроліз за присутності лугу відбувається необоротно (оскільки негативно заряджений карбоксилат-аніон RCOO− , що при цьому утворюється, не вступає в реакцію з нуклеофільним реагентом — спиртом).

Слайд 6

Повідомлення учнів про естери, їх застосування в харчовій і парфумерній галузях промисловості Приклад повідомлення Пентиловий естер оцтової кислоти використовується для виготовлення бананової есенції (речовини, що має запах банана); ізопентиловий естер оцтової кислоти має запах груші; метиловий естер масляної кислоти — яблука; етиловий естер масляної кислоти — ананаса; ізопентиловий естер масляної кислоти — сливи; пентиловий естер мурашиної кислоти — вишні.

Слайд 7

Застосування одержаних знань 1. Напишіть рівняння реакції естерифікації: а) мурашиної кислоти 1-бутанолом; б) 2-пропанолу й оцтової кислоти; в) етанолу й акрилової кислоти.

Слайд 8

Застосування одержаних знань 2. Розв’яжіть задачі. а) Обчисліть об’єм етанолу (густина — 0,8 г/мл), необхідний для одержання 120 г етилового естеру масляної кислоти. б) Обчисліть масу метилацетату, що її можна одержати в результаті взаємодії метанолу масою 16 г і етанової кислоти масою 27 г.

Слайд 9

Застосування одержаних знань 3. Складіть схему одержання оцтовоетилового естеру з етану. За схемою напишіть рівняння реакцій.

Слайд 10

Домашнє завдання Опрацювати матеріал параграфа, відповісти на запитання до нього, виконати вправи. Творче завдання: підготувати повідомлення або презентації про біологічну роль жирів.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Хімія