X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Жири. Склад жирів, їх утворення

Завантажити презентацію

Жири. Склад жирів, їх утворення

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Жири. Склад жирів, їх утворення. Жири у природі. Біологічна роль жирів.

Слайд 2

Жири - складні ефіри гліцерину і вищих одноатомних карбонових кислот.

Слайд 3

Головним критерієм, за яким ці речовини об’єднали в одну групу, є те, що вони не розчиняються у воді, але добре розчиняються у неполярних органічних розчинниках: естері, бензині, хлороформі.

Слайд 4

Слайд 5

За хімічною структурою жири є складними естерами триатомного спирту гліцеролу та високомолекулярних жирних кислот.

Слайд 6

Жирні кислоти – це органічні сполуки, до складу яких входить карбоксильна група та довгий вуглеводневий ланцюг.

Слайд 7

Найпоширенішими є:

Слайд 8

пальмітинова та

Слайд 9

олеїнова жирні кислоти.

Слайд 10

Жири - природна сировина, з якої за допомогою хімічних перетворень уперше добули вищі карбонові кислоти - насичені й ненасичені.

Слайд 11

Слайд 12

Перші припущення щодо наявності в жирах «прихованої кислоти» були зроблені ще в XVII столітті. Мила - натрієві й калієві солі вищих карбонових кислот - здавна виготовляли варінням жирів з лугом.

Слайд 13

Слайд 14

1741 р. французький хімік Клод Жозеф Жоффруа (1685-1752) дією сильної неорганічної кислоти на мило добув масну на дотик суміш. Він припустив, що добута маса є жиром. Досліджуючи її властивості, науковець виявив,  що це не так.

Слайд 15

Слайд 16

Які ж були подальші кроки на шляху з'ясування хімічної природи жирів?

Слайд 17

Гідроліз жирів - хімічна реакція, за допомогою якої 1779 р. шведський хімік Карл Вільгельм Шеєле виявив: один з продуктів гідролізу (розкладання під дією води) жирів - гліцерин.

Слайд 18

1817 р. його співвітчизник Шеврьоль добув з жирів уже відому «солодку олію Шеєле».

Слайд 19

Слайд 20

Непересічне значення мало відкриття ним у продуктах дії водних розчинів лугів і кислот на різноманітні жири раніше невідомих сполук. Ними виявилися вищі карбонові кислоти – стеаринова, пальмітинова, олеїнова.

Слайд 21

Слайд 22

Сорок років потому Марселен Бертло встановив структуру гліцерину і з нього та вищих карбонових кислот синтезував жир. Отже, склад і структуру природних жирів було доведено експериментально.

Слайд 23

Слайд 24

Жири містяться у всіх рослинах і тваринах.

Слайд 25

У рослинах вони накопичуються переважно в насіннях, у плодовій м'якоті, у тваринних організмах - у сполучній, підшкірній і жировій тканині.

Слайд 26

Тваринні жири (баранячий, свинячий, яловичий і т.п.), як правило, є твердими речовинами з невисокою температурою плавлення (виключення - риб'ячий жир)

Слайд 27

Тваринні жири містять переважно насичені жирні кислоти.

Слайд 28

Рослинні жири (масла) отримують із зерен масляних рослин, наприклад із соняшника, хлопка, льону, сої. За ступенем очистки рослинного масла розділяють на: сирі, рафіновані, нерафіновані.

Слайд 29

Рослинні жири багаті на ненасичені жирні кислоти.

Слайд 30

Жири - висококалорійні продукти. Деякі жири містять вітаміни A, D (наприклад, риб'ячий жир, особливо трісковий жир), Е (бавовняна, кукурудзяна олія).

Слайд 31

Слайд 32

Жири відрізняються гарною засвоюваністю, що залежить від сорту і консистенції жиру. Краще засвоюються рідкі жири і жири з більш низькою температурою плавлення.

Слайд 33

Жири мають велике значення в народному господарстві. Вони використовуються в парфумерії, шкіряній і лакофарбовій промисловості, у виробництві мила, маргарину і т.п.

Слайд 34

Жири мають величезне біологічне значення.

Слайд 35

Вони виконують в організмі різні функції.

Слайд 36

Жири охороняють організм від теплових втрат, тому що є поганим провідником тепла.

Слайд 37

Частина жиру використовується для побудови кліток (структурний жир), частина відкладається у виді запасної резервної речовини (резервний жир).

Слайд 38

Жир захищає деякі органи (наприклад, печінка) від механічних впливів, тому що має визначену пружність.

Слайд 39

Жири в організмі можуть утворюватися не тільки з жирів, що надходять з їжею, але й у результаті синтезу з вуглеводів і білків.

Слайд 40

При повному виключенні жиру з їжі він все ж таки утворюється і в досить значній кількості може відкладатися в організмі. Основним джерелом утворення жиру в організмі служать переважно вуглеводи.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Біологія