Аміак у нашому житті
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Історія Посередині лівійської пустелі стояв храм, який присвячений богу Амону Ра. В давнину арабські алхіміки одержали із оазису Амон, що знаходився біля храму, безбарвні кристали. Вони звали речовину “нушадир”, його розтирали в ступках, нагрівали – і кожен раз одержували їдкий газ. Спочатку його називали амоніак, а потім скоротили назву до “аміак”.
В середньовіччі цей газ називали чомусь “Лужне повітря”, а його розчин і до цього часу називають “нашатирним спиртом”. Вперше аміак був отриманий в чистому вигляді в 1774 році англійським хіміком Джозефом Пристлі. Він нагрівав нашатир (хлорид амонію) з гашеним вапном (гідроксид кальцію). В 1784 році французький хімік Клод Луї Бертолле за допомогою електричного розряду розклав аміак на елементи і встановив таким чином склад газу ( з 1787 р. – “амоніак”)
Що таке аміак і як він утворюється? Аміак – безбарвний газ, з різким запахом, майже вдвоє легший за повітря, утворюється при взаємодії азоту з воднем: NH3 Дуже добре розчиняється у воді. Водний розчин аміаку називається аміачною водою, або нашатирним спиртом.
Екологічні властивості аміаку Тварини і людина використовують вже приготовані рослинами азотвмісні органічні сполуки, тому для нас з вами аміак, безумовно, отрута. При попаданні на шкіру концентрований розчин аміаку викликає хімічні опіки. При вдиханні великої кількості аміаку може наступити набряк легенів – реакція організму на вдихання майже всіх їдких речовин.
Проте, як і багато інших отрут в малих дозах аміак надає позитивний вплив на організм: 10%-й розчин аміаку у воді використовують в медицині для стимуляції дихання, центральної нервової системи... У великих кількостях аміак шкідливий і для рослин. Але в невеликих він кількостях він їм необхідний. Без азоту, і зокрема без аміаку, не побудувати ті органічні сполуки, які потім перетворюються на рослинні білки, а надалі – в білки тварин.
Досліди та їх результати У природній воді аміак утворюється при розкладанні азотовмісних органічних речовин. Добре розчиняється у воді з утворенням гідроксида амонія. Присутність амонія в концентраціях порядка 1 мг/дм³ знижує здатність гемоглобіну риб зв’язувати кисень. Ознаки інтоксикації – збудження, судоми, риба кидається по воді і виплигує на поверхню.
Застосування аміаку: Аміак є основною вихідною речовиною для виробництва солей амонію, азотної кислоти, різних азотних добрив, вибухових речовин, барвників, багатьох лікарських речовин. Рідкий аміак застосовується безпосередньо як добриво. Також використовують біхромат амонію у копіювальних процесах.
Чи знаєте ви, що… Шон Граннелл, фізик з університету Мічігану, Дональд Джіллеспі, президент компанії Eldon Engineering, і Кейзі Стік,менеджер фірми Nh3 Car,вважають, що в майбутньому на зміну традицій- ному автомобільному паливу прийде аміак. Вони готові довести цю тезу унікальним автопробігом, що стартує днями. У аміаку є потенціал і в якості “зеленого” автомобільного палива. Адже викиди від спалювання аміаку чистіші, ніж при використанні будь-якого біопального. Вони складають всього лише азот і водяну пару!
Висновок Отже, аміак - дуже корисна хімічна речовина, тому що: аміак допоможе витерти до блиску вікна та скляні вироби; можна відновити затьмянілі срібні вироби; поліграфія не розвивалася б якби копіювання не існувало; рослини приваблюють своєю красою тому, що існують нітратні добрива; наше здоров’я також залежить від аміаку.
Список використаної літератури Хімія 10 клас: Н.М. Буринська, Л.П. Величко, Київ “Перун” Ірпінь; Загальна хімія: М.Л. Глінка, Ленинград «Химия», 1985; Довідник з хімії: В.П.Тнач, А. І. Шаповалов, Київ “Радянська школа”, 1980.
Схожі презентації
Категорії