"Техногенні проблеми в суспільстві"
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
ТЕХНОГЕННІ ПРОБЛЕМИ В СУСПІЛЬСТВІ РОБОТА УЧЕНИЦІ 11-Б КЛАСУ ІВАНКІВСЬКОЇ ЗОШ I-III СТУПЕНІВ №1 КОСТЮК ЯНИ
ЗМІСТ ЕКОЛОГІЧНІ КАТАСТРОФИ 1.1 ЗАБРУДНЕННЯ ПОВІТРЯ 1.2 КИСЛОТНІ ДОЩІ 1.3 ОЗОНОВІ ДІРКИ 1.4 ЗАБРУДНЕННЯ ВОДИ 1.5 ВИРУБКА ЛІСІВ ЯДЕРНІ АВАРІЇ
ЕКОЛОГІЧНІ КАТАСТРОФИ ЕКОЛОГІЧНА КАТАСТРОФА – Надзвичайно швидка і тому небезпечна деструкційна зміна умов навколишнього середовища глобального чи локального масштабу, яка пов’язана з нанесенням величезної шкоди навколишньому середовищу, загибеллю рослин, тварин і людей.
ЗАБРУДНЕННЯ ПОВІТРЯ ПІД ЗАБРУДНЕННЯМ ПОВІТРЯ РОЗУМІЄТЬСЯ ПРОЦЕС ВНЕСЕННЯ В ПОВІТРЯ АБО УТВОРЕННЯ В НЬОМУ ФІЗИЧНИХ АГЕНТІВ, ХІМ. РЕЧОВИН ЧИ ОРГАНІЗМІВ ЯКІ НЕСПРИЯТЛИВО ВПЛИВАЮТЬ НА СЕРЕДОВИЩЕ ЖИТТЯ АБО ЗАВДАЮТЬ ШКОДИ МАТЕРІАЛЬНИМ ЦІННОСТЯМ. ЗАБРУДНЕННЯ ПОВІТРЯ ПОЗНАЧАЄТЬСЯ І НА КЛІМАТІ ПЛАНЕТИ. ГЛОБАЛЬНЕ ПОТЕПЛІННЯ, ЩО СУПРОВОДЖУЄТЬСЯ СИЛЬНИМ ЗРОСТАННЯМ ВИСОТИ РІВНЯ СВІТОВОГО ОКЕАНУ. ЗАБРУДНЕННЯ ПОВІТРЯ ЗНИЖУЄ РІВЕНЬ СОНЯЧНОЇ РАДІАЦІЇ, В РЕЗУЛЬТАТІ ПОВЕРХНЯ ЗЕМЛІ ОХОЛОДЖУЄТЬСЯ, ЩО В СВОЮ ЧЕРГУ МОЖЕ ВИКЛИКАТИ ОБЛЕДЕНІННЯ ПІВНІЧНИХ І НА ПІВДЕННИХ ШИРОТАХ. ГОЛОВНІ ДЖЕРЕЛА ЗАБРУДНЕННЯ ПОВІТРЯ-ПІДПРИЄМСТВА ПАЛИВНО-ЕНЕРГЕТИЧНОГО КОМПЛЕКСУ, ОБРОБНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ ТА ТРАНСПОРТ.
КИСЛОТНІ ДОЩІ КИСЛОТНІ ДОЩІ-УСІ ВИДИ МЕТЕОРОЛОГІЧНИХ ОПАДІВ(ДОЩ, СНІГ, ГРАД, ТУМАН ТА ІН.) КИСЛОТНІСТЬ ЯКИХ ВИЩА ВІД НОРМАЛЬНОЇ. У ВОДЯНИХ ЕКОСИСТЕМАХ КИСЛОТНІ ОПАДИ ВИКЛИКАЮТЬ ЗАГИБЕЛЬ РИБ ТА ІНШИХ ВОДЯНИХ МЕШКАНЦІВ. РАЗОМ ІЗ АГИБЕЛЛЮ ОЗЕР СТАЄ ОЧЕВИДНОЮ І ДЕГРАДАЦІЯ ЛІСІВ. КИСЛОТИ ПОРУШУЮТЬ ЗАХИСНИЙ ВОСКОВИЙ ПОКРИВ ЛИСТІВ, РОБЛЯЧИ РОСЛИНИ УРАЗЛИВИМИ ДЛЯ КОМАХ, ГРИБІВ ТА ІНШИХ ПАТОГЕННИХ ОРГАНІЗМІВ. У РЕЗУЛЬТАТІ ЗАКИСЛЕННЯ ГРУНТУ ВІДБУВАЄТЬСЯ РОЗЧИНЕННЯ ЖИВИЛЬНИХ РЕЧОВИН ЖИТТЄВО НЕОБХІДНИХ РОСЛИНАМ. ПІД ДІЄЮ КИСЛОТ ІЗ ГІРСЬКИХ ПОРІД І МІНЕРАЛІВ ВИВІЛЬНЮЄТЬСЯ АЛЮМІНІЙ, А ТАКОЖ РТУТЬ І СВИНЕЦЬ, ЩО ПОТІМ ПОТРАПЛЯЮТЬ У ПОВЕРХНЕВІ І ГРУНТОВІ ВОДИ. ЗАБРУДНЕННЯ ПОВІТРЯ КИСЛОТО УТВОРЮЮЧИМИ КОМПОНЕНТАМИ ШКІДЛИВО ВПЛИВАЄ І НА ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ. ВДИХАННЯ ВОЛОГОГО ПОВІТРЯ, ЩО МІСТИТЬ ДІОКСИД СІРКИ ОСОБЛИВО НЕБЕЗПЕЧНЕ ДЛЯ ЛЮДЕЙ, ЩО СТРАЖАДАЮТЬ СЕРЦЕВО-СУДИННИМИ І ЛЕГЕНЕВИМИ ЗАХВОРЮВАННЯМИ, У ТАКИХ ВИПАДКАХ МОЖЕ ВИНИКНУТИ НАБРЯК ЛЕГЕНЬ. ДЛЯ БОРОТЬБИ З КИСЛОТНИМИ ДОЩАМИ НЕОБХІДНО НАПРАВИТИ ЗУСИЛЛЯ НА СКОРОЧЕННЯ ВИКИДІВ КИСЛОУТВОРЮЮЧИХ РЕЧОВИН ВУГІЛЬНИМИ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЯМИ.
ОЗОНОВІ ДІРКИ ОЗОНОВА ДІРА – ЛОКАЛЬНЕ ПАДІННЯ КОНЦЕНТРАЦІЇОЗОНУ В СТРАТОСФЕРІ НА 10-40%. ПОВ’ЯЗАНО ЦЕ З ДІЄЮ ФРЕОНІВ, ЗМЕНЬШЕННЯМ КІЛЬКОСТІ КИСНЮ ПРИ ЗАПУСКАХ КОСМІЧНИХ КОРАБЛІВ ТА ПОЛЬОТАМИ РЕАКТИВНИХ ЛІТАКІВ. ЧІТКО ВИЯ ВЛЯЄТЬСЯ ПРИ НИЗЬКИХ ТЕМПЕРАТУРАХ. ОСНОВНИМ НАСЛІДКОМ ОЗОНОВИХ ДІР Є ТЕ, ЩО ПОСЛАБЛЕННЯ ОЗОНОВОГО ШАРУ ПОСИЛЮЄ ПОТІК СОНЯЧНОЇ РАДІАЦІЇ НА ЗЕМЛЮ І ВИКЛИКАЄ У ЛЮДЕЙ ЗРОСТАННЯ ЧИСЛА РАКОВИХ ЗАХВОРЮВАНЬ ТА РАКОВИХ УТВОРЕНЬ ГА ШКІРІ. ХОЧА ЛЮДСТВОМ БУЛИ ВЖИТО ЗАХОДИ ПО ОБМЕЖЕННЮ ВИКИДІВ ХЛОР- І БРОМВМІСНИХ РЕЧОВИН ШЛЯХОМ ПЕРЕХОДУ НА ІНШІ РЕЧОВИНИ, НАПРИКЛАД ФТОРОВМІСНІ, ПРОЦЕС ВІДНОВЛЕННЯ ОЗОНОВОГО ШАРУ ТРИВАТИМЕ ДЕКІЛЬКА ДЕСЯТИРІЧ. ПЕРШ ЗА ВСЕ ЦЕ ЗУМОВЛЕНО ВЕЛИЧЕЗНИМ ОБ’ЄМОМ ВЖЕ НАКОПИЧЕНИХ В АТМОСФЕРІ ФРЕОНІВ ЯКІ МАЮТЬ ЧАС ЖИТТЯ ДЕСЯТКИ І НАВІТЬ СОТНІ РОКІВ. ТОМУ ЗАТЯГУВАННЯ ОЗОНОВИХ ДІР ВАРТО ЧЕКАТИ НЕ РАНІШЕ 2048 РОКУ.
ЗАБРУДНЕННЯ ВОДИ ЗАБРУДНЕННЯ ВОДИ ЦЕ ОСНОВНИЙ ПРОЦЕС, ЩО ВИКЛИКАЄ ДЕГРАДАЦІЮ РІЧОК, ВОДОСХОВИЩ ПОГІРШУЄ ЯКІСТЬ ВОДИ. ГОЛОВНОЮ ПРИЧИНОЮ Є ВІДХОДИ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ, ЩО НАДХОДЯТЬ У ВОДОЙМИ З ВОДЗБОРУ.ЗАБРУДНЕННЯ ВОДОЙМ ТОКСИЧНИМИ РЕЧОВИНАМИ ЧАСТО УСКЛАДНЮЄ АБО УНЕМОЖЛИВЛЮЄ ВИКОРИСТАННЯ ВОДИ ДЛЯ ПИТНИХ ЦІЛЕЙ. КОЛИ ВМІСТ У ВОДІ ФОСФОРУ, АЗОТУ, КАЛІЮ ПЕРЕВИЩУЄ КРИТИЧНИЙ РІВЕНЬ ПРИСКОРЮЮТЬСЯ ЖИТТЄВІ ПРОЦЕСИ ВОДНИХ ОРГАНІЗМІВ. ЯК НАСЛІДОК, ВОДВ НАБУВАЄ НЕПРИЄМНОГО ЗАПАХУ І ПРИСМАКУ, ЇЇ ПРОЗОРІСТЬ ЗНИЖУЄТЬСЯ, ПІДВИЩУЄТЬСЯ ВМІСТ РОЗЧИНЕНИХ І ЗАВИСЛИХ РЕЧОВИН. ПЕРЕНАСИЧЕННЯ ВОДИ ОРГАНІЧНИМИ СПОЛУКАМ СТИМУЛЮЄ РОЗВИТОК САПРОФІТНИХ БАКТЕРІЙ(У ТОМУ ЧИСЛІ НЕБЕЗПЕЧНИХ ХВОРОБОТВОРНИХ) ВОДНИХ ГРИБІВ, РІЗКО ЗАГОСТРЮЮЧИ ЕПІДЕМІОЛОГІЧНУ ОБСТАНОВКУ НА ВОДНИХ ОБ’ЄКТАХ.
ВИРУБКА ЛІСІВ ЦЕ ПРОЦЕС ПЕРЕТВОРЕННЯ ЗАЙНЯТИХ ЛІСОМ ЗЕМЕЛЬ НА УГІДДЯ БЕЗ ДЕРЕВ, ТАКИХ ЯК ПАСОВИЩА, ПУСТИРІ, СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКІ УГІДДЯ, МІСТА ТОЩО. ПРИЧИНИ ЗНЕЛІСНЕННЯ: ВИРУБКА ЛІСІВ БЕЗ ДОСТАТНЬОЇ ВИСАДКИ НОВИХ ДЕРЕВ, ПОЖЕЖІ, УРАГАНИ, ПОВЕНІ, КИСЛОТНІ ДОЩІ, МІНА ГІДРОЛОГІЧНОГО РЕЖИМУ, ЗНИЖЕННЯ СТІЙКОСТІ ДО ФІТОЗАХВОРЮВАНЬ. НАСЛІДКИ: ЗМЕНЬШЕНН БІОРІЗНОМАНІТТЯ, ПОСИЛЕННЯ ПАРНИКОВОГО ЕФЕКТУ, ЗМЕНЬШЕННЯ ЗАПАСІВ ДЕРЕВИНИ, ЗСУВИ ГРУНТІВ
ЯДЕРНІ АВАРІЇ АВАРІЇ, ПОВ’ЯЗАНІ З ВИХОДОМ ІОНІЗУЮЧОГО ВИПРМІНЮВАННЯ ЗА ВСТАНОВЛНІ МЕЖІ БЕЗПЕЧНОЇ ЕКСПЛУАТАЦІЇ ВНАСЛІДОК ВИНИКНЕННЯЛАНЦЮГОВОЇ РЕАКЦІЇ. РОЗВИТОК ЯДЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ ВИРОБНИЦТВА ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ ПОРОДИВ НОВІ ПРОБЛЕМИ, В ТОМУ ЧИСЛІ РАДІОАКТИВНЕ ЗАБРУДНЕННЯ ОТОЧУЮЧОГО СЕРЕДОВИЩА, ОСОБЛИВО В РЕЗУЛЬТАТІ АВАРІЙ. НЕЗВАЖАЮЧИ НА СУВОРІ ЗАХОДИ БЕЗПЕКИ ІМОВІРНІСТЬ ТАКИХ АВАРІЙ ПОВНІСТЮ НЕ ВИКЛЮЧЕНА. ПРАКТИЧНА ЙМОВІРНІСТЬ ЯДЕРНИХ АВАРІЙ СТАНОВИТЬ 1 РАЗ НА 10 РОКІВ. ЗГІДНО ОПУБЛІКОВАНИХ ДАННИХ АВАРІЙ НА АЕС ЗА ВЕСЬ ПЕРІОД РОЗВИТКУ ЯДЕРНОЇ ЕНЕРГЕТИКИ В СВІТІ ВІДБУЛОСЯ ПОНАД 150 ЯДЕРНИХ АВАРІЙ НА ЯДЕРНИХ РЕАКТОРАХ З ВИКИДОМ В ОТОЧУ.ЧЕ СЕРЕДОВИЩЕ РАДІОАКТИВНИХ ПРОДУКТІВ.
Схожі презентації
Категорії