Я хочу сказати своє слово
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Читання 2 клас Я хочу сказати своє слово Підготувала Смілянець С. м. вчитель початкових класів Уманської міської гімназії
“ Нумо швидше , коню, з нами вирушай…” Палійчук Олекса “ Задзвонив синенький дзвоник ” Тамара Коломієць
Олекса Палійчук Український письменник, поет, пише дитячу прозу, наукову фантастику. Закінчив Львівський державний університет імені І. Я. Франка. Працював вчителем в школі та технікумі, деякий часдиректором школи. Нині живе і працює в Києві. Автор збірки поезій «Іконостас» , книг для дітей «Скільки чудес!», «Велика гра, або як тварини грали у футбол», «Веселий промінь», «Рідна Україна» . Видав збірник фантастичних творів”На дорогах всесвіту”.Засновник та редактор літературного альманаху “Оберіг”.
Жар - птиця Відповідно до легенд, живе Жар-птиця в тридесятому царстві. Оперення дивовижної птиці сліпучо виблискує під променями сонця, так що людина не може довго дивитися на неї.Очі Жар-птиці схожі на коштовні камені, а крила - на великі язики полум'я. Одна її пір'їнка може яскраво освітити велику кімнату. За легендами, Жар-птиця харчується чарівними золотими яблуками,які дають їй безсмертя і неземну красу. Вона є: символ щастя, чогось величного, ідеального; чарівне перо Жар-Птиці завжди приносить удачу, щасливу долю, кохання.
Мавка Мавки - значить «втілення смерті». Вони не мають тіла, не відзеркалюються у воді, не мають тіні та спини, тому видно всі нутрощі.
Тамара Коломієць Тамара Опанасівна Коломієць народилася в місті Корсунь-Шевченківський на Черкащині. Мати багато працювала, тому вихованням дівчинки займалася бабуся. Тамара виросла «у пелені бабусі Ганни», яка була в міру релігійною, керувалася здоровим глуздом і прислухалася до народної мудрості. Ці риси характеру вона передала внучці. Неписьменна баба Ганна знала напам'ять майже весь «Кобзар» і часто його цитувала. Мама дівчинки працювала лікарем. Дідуся і татка, на жаль, уже в ранньому дитинстві у дівчинки не було: дідуся забрала громадянська, а татка — Друга світова війна. Але був ще маленький братик, якому доводилося власноручно майструвати вітрячки, літачки та кораблики. Ще до війни дівчинка вміла читати. А потім усі підручники замінив «Кобзар» та бабусині козацькі й чумацькі сумовиті пісні, казки, загадки, лічилки, яких вона знала безліч. У дитинстві дівчинка надавала перевагу хлопчачій компанії і гралася виключно з хлопчаками. У шкільні роки мріяла стати лікарем, бо дитяче серце ще довго залишалося чутливим до ран війни. Якщо у школі задавали писати твір на вільну тему, то Тамарі легше було висловлюватись у віршованій формі. А коли в пам'яті народжувався якийсь рядок, то він, як правило, мав бути останнім і на нього «треба було вийти». Перша збірка лірики Тамари Коломієць -— «Проліски» (1956) — з'явилася друком, коли авторка — студентка факультету журналістики Київського університету — мала 21 рік. Потім вийшло 10 книжок лірики, зокрема «Осіння борозна» (1981), «Багаття на межі» (1984) та «Дорога в листопад» (1990). А потім — 15 років — не мовчання поетеси, а невидавання її книжок. Були лише добірки в періодиці — газетах «Вечірній Київ», «Хрещатик», «Я, ти, ми», «Вісті», в журналі «Вітчизна»... У її творчому доробку— понад ЗО збірок оригінальних казок, віршів, небилиць, лічилок, смішинок, загадок. Найвідоміші її книги: «Починаються дива», «Жмурки», «Пісенька про гнома», «Пісня джерельця», «Дощик-накрапайчик». Тамара Опанасівна досить активно якийсь час співпрацювала з популярним журналом «Пізнайко». Нещодавно «Веселка» перевидала її «Веселе місто Алфавіт». У Тамари Коломієць, за книжками якої виросло не одне покоління, — уже своя абеткова бібліотечка: вона має 6 абеток для 6 онуків. Тамара Коломієць — щаслива мати і бабуся. Вона має двох дочок (Оксану й Мар'яну) і шестеро онуків. Стежками матері пішла донька — талановита поетеса Мар'яна Рочинь, а брат — Петро Коломієць — відомий сьогодні письменник, журналіст, автор багатьох історико-пригодницьких повіст
Коник - стрибунець Комаха, що живе в траві і рухами ніжок видає характерні сюркотливі звуки
Тести 1. На чому дзвонив дзвоник? а)на стеблі; б) на землі; в) на листі. 2. Що робив зелений коник? а)співав у траві; б) слухав дзвоники; в) розправляв крила. 3. Коник ніс малятам: а)дзвоники; б) пісні; в) казки. 4. Що сталося з казками? а)коник їх розгубив; б) коник їх розсипав; в) коник приніс їх малятам. 5. Казки бувають на кожній: а)квітці; б) пелюстинці;в) шапці – невидимці. 6. Всі казки зможе відшукати той, хто: а)піде по росі; б) зірве квітку; в) порахує пелюстки. 1.а, 2.в, 3.в, 4.а, 5.в, 6.а.
Василь Струтинський 1946 - 2003 Народився 12 квітня 1946року в с.Кремне на Волині в сім'ї залізничника. Тут закінчив школу. Навчався заочно спочатку на музично-педагогічному, а згодом на філологічному факультетах Ніжинського педінституту ім.М.Гоголя. Служив в армії. З 1966 року живе на Чернігівщині. Видав 9 книжок, з яких 6 - поетичних та прозових для дітей і 3 - для дорослих (поезія). Став переможцем Всеукраїнського закритого конкурсу на кращу поетичну книгу для дітей (1984), лауреатом премії ім.Б.Грінченка.Його краща книга року - 2001 «Таємниця квітчаного міста» зайняла ІІ місце.Написав для дітей»Голуба вулиця», «Хочу на трактор», «як вітер застудився».
Краснопірка Краснопірка — рід риб родини коропових . Наукова назва, Scardinius, перекладається як подібний на скара (лат. Scarus — скар, або риба-попуга, лат. dinius — подібний. Має яскраве забарвлення. Річкова риба.
Смугастий окунь Хижа риба, зеленувато – жовтого кольору, з чорними поперечними смугами і червонуватими колючими плавцями.
Біла лілія Квітка латаття була символом краси і красномовства. Відваром квіток латаття лікували зубний біль
Пуголовки Пуголовок − личинка безхвостих земноводних. Розвивається з яйця. Живе у воді, має зовнішні зябра (2−3 пари), двокамерне серце, довгий хвіст, який слугує для пересування, орган прилипання, за допомогою якого пуголовок прикріплюється до підводних предметів, органи бічної лінії. Живиться головним чином рослинною їжею.
Жук - водолюб Весь чорний. Живиться водяними рослинами. Плавати швидко водолюб не вміє. Частіше повзає по водяних рослинах.
Видра Місця оселення — річки, озера, стариці, ставки. У воді видра майстерно плаває і пірнає. Веде нічний спосіб життя, а вдень спить в норі. Вхід в нору розташований нижче рівня води.
Тести 1. Хлопчика звали: а)Миколка; б) Сергійко; в) Сашко. 2. Дідусь сказав онукові: а)” Спостерігай за природою ”; б) “ Учись рибалити ”; в) “ Ходи над річкою тихо ”. 3. Яка риба тікала від окуня? а)карасик; б) краснопірка; в) линок. 4. Зелений коник вирішив, що рибка: а)танцює; б) стрибає; в) втікає. 5. Артистам аплодували: а)коники; б) жабки; в) бабки. 6. Біля куща хлопчик побачив: а)жабку; б) рибку; в) видру. 1.б, 2.в, 3.б, 4.а, 5.в, 6.в.
Наталя Забіла Письменниця, перекладачка Народилася письменниця 5 березня 1903 року в місті Петербурзі у дворянській родині з великими мистецькими традиціями. Батьки Наталі вчилися в художньому училищі Штігліца. Дівчинка зростала в атмосфері захоплення художнім словом, музикою, живописом. Вона багато читала, зокрема, твори Тараса Шевченка, і вже в дитинстві пробувала писати вірші. 1917 сім'я переїздить до України і оселяється в невеличкому селищі Люботин (нині Харківської області). Батько залишився в Петербурзі, тому старшим дітям довелося працювати, щоб якось вижити. Наталя скінчає прискорений курс гімназії, працює на різних посадах, кілька років вчителює в селі Старий Люботин під Харковом. Роки вчителювання багато дали майбутній письменниці — вона дістала чимало безпосередніх вражень про учнівське життя, навчилася бачити в кожному малюку особистістю. 1926 вийшла перша книжка її поезій «Далекий край», а 1927 — перша книжка для дітей — оповідання «За волю» та «Повість про Червоного звіра».Видавши 1928 віршоване оповідання для малюків «Про маленьку мавпу», Наталя Забіла твердо стає на шлях творення дитячої літератури. Її твори присвячені малечі: «Пригоди з автобусом» (1928), «У морі» (1929), «Про Тарасика й Марисю» (1930), «Ясоччина книжка» (1934). Великою популярністю у юних читачів користуються збірки: «Під ясним сонцем» , «Веселим малюкам», «У широкий світ», «Оповідання, казки, повісті», «Стояла собі хатка», «Рідний Київ» , а також «Вибрані твори» в чотирьох томах . Померла Наталя Забіла 6 лютого 1985 року.
Добери порівняння Ранок, мов…. Вітерець, як… Соняшник, наче… Річка, наче… День,як… Книжка, неначе…
Словник Арифме тика (дав.-гр. αριθμός — число) — наука, що вивчає дії над цілими числами, вчить розв'язувати задачі, які зводяться до додавання, віднімання, множення і ділення цих чисел. Арифметику часто вважають першою сходинкою математики, знаючи яку можна вивчати складніші її розділи — алгебру, математичний аналіз, тощо.
Павло Глазовий поет, гуморист,сатирик Павло Прокопович Глазовий народився 30 серпня 1922 року в селі Новоскелюватка ( Миколаївської області) в сім`ї хлібороба. Вчився у Новомосковській педагогічній школі на Дніпропетровщині. Після закінчення педагогічної школи у 1940 р. був призваний служити в армії. Учасник Великої Вітчизняної війни. Після війни Глазовий навчався в Криворізькому педагогічному інституті, де показав свій талант.Його поема “Слався, Вітчизно моя!” (1958), поетичні збірки сатири та гумору “Великі цяці” (1956), “Карикатури з натури” (1963), “Коротко і ясно” (1965), “Щоб вам весело було” (1967), “Мініатюри та гуморески” (1968), жартівлива поема “Куміада” (1969), “Усмішки” (1971), книжки для дітей “Пушок і Дружок” (1957) та “Старі друзі” (1959), написані в співавторстві з Ф. Маківчуком, “Про відважного Барвінка та Коника-Дзвоника” (1958) — у співавторстві з Б. Чалим, “Іванець-Бігунець” (1963), “Як сторінка, то й картинка” (1964), “Про Сергійка-Нежалійка та клоуна Бобу” (1965), “Перченя” (1966). (30 серпня 1922 — 31 жовтня 2004
Загадка Незвичайні тут артисти, Клоуни, ілюзіоністи, Акробати, танцівниці, І жонглери, й чарівниці. Можем фокус показати, на дротині танцювати, і пройтися на руках, і заграти на губах. Де бувають такі артисти?
Вірш клоуна Боби Боба ноти знає всі: До – ре - … - … -… -ля – сі! Боба всіх не знає нот? Він запише їх в … блокнот
Тести 1. Яке свято було у Сергійка? а)новосілля; б) день Букваря; в) іменини. 2. Серед всіх подарунків найбільше сподобався: а)клоун; б) папужка; в) білий катер. 3. Сергійко запропонував Бобу: а)погратися; б) запустити катера; в) складати віршики. 4. Яку риму дібрав Боба до слова голова: а)ділова; б) кругла; в) шапка. 5. Як називав клоун ноти: а)до – ре – мі-фа-соль-ля-сі; б)до-ре-со-ре-ков-ба-сі;в)до –ре –мо-ре-тру-ля-сі. 6. Куди збирався йти Боба завтра: а)в школу; б) в цирк; в) в гості. 1.в, 2.а, 3.в, 4.в, 5.в, 6.б.
Ми – поети В. Коломієць “Ліс і лис” Н.Поклад“Поет” Г. Чубач “Що це?” Є. Горева “Якби у мене песик був”
Тести 1.Лис був: а)хитрий; б) сумний; в) лагідний. 2. Що робив лис? а)складав вірші; б) співав пісні; в) полював. 3. Блокнот у лиса з: а)березової кори; б) листя лопуха; в) блискучих листків. 4. Ліс скрипів чудні звуки у парі: а)з дятлом; б) з лисом; в) з вітром. 5. Лис присів: а)на траву; б) на пеньок; в) під кущик. 6. Лисові було добре від: а)теплого сонця; б) доброго лісу; в) хороших думок. 1.в, 2. а, 3.в, 4. а, 5. б, 6. в.
Микола Носов письменник Народився в Києві в сім'ї актора-естрадника, дитинство провів в Ірпені. Вчився в Київському художньому інституті, звідки перевівся в Московський інститут кінематографії . Почав публікувати оповідання у 1938 («Витівники», «Живий капелюх», «Огірки», «Чудові брюки», «Мишкова каша», «Городники», «Фантазери» і ін., надруковані головним чином у «малюковому» журналі «Мурзілка» і що склали основу першої збірки Носова «Тук-тук-тук», 1945). Носов ввів в дитячу літературу нового героя — наївного і розсудливого, пустотливого і допитливого непосиду, одержимого жаданням діяльності і що постійно потрапляє в незвичайні, часто комічні ситуації. Довготривалу популярність і любов читачів здобули його казкові твори про Незнайка. Надалі герой з'явився в знаменитій трилогії, що включає романи-казки «Пригоди Незнайка і його друзів» (1953—1954), «Незнайко в Сонячному місті» (1958) і «Незнайко на Місяці» (1964—1965; Державна премія РРФСР ім. Н. І. Крупськой, 1969).
Тести 1. Як Незнайко хотів вивчитись: а)швидко; б) одразу, без мороки; в) повільно. 2. Як грала балалайка? а)тихо; б) гучно; в) зовсім не грала. 3.Що зробила труба? а)зашипіла; б) замугикала4 в) заревла. 4. Як треба було грати у трубу? а)гучно; б) гарно; в) тихо. 5. Який бантик причепив Гусля до куртки? а) голубий; б; червоний; в) рожевий. 6. Що зробили сусіди, коли Незнайка грав їм на зло? а)кричали ; б) погналися за ним; в) слухали уважно. 1. б; 2.а; 3.в; 4.б; 5.в; 6.б.
Римуємо слова С. Жупанин “Підкажи словечко” Г. Малик “Що для чого треба?” Загадки. А. Качан “Забавлянка”
Степан Жупанин Поет, педагог Степан Ілліч Жупанин народився 18 січня 1936 року в селі Іршаві, (тепер місто Закарпатської області) в багатодітній сім'ї хліборобів Марії Петрівни та Ілька Андрійовича Жупанинів. У дитинстві любив слухати оповіді про Довбуша, січових стрільців, про відьом і домовиків, водяників і лісовиків. Від батька навчився коломийок, умів грати на сопілці. А мати часто розповідала хлопчикові легенди, притчі, казки. У школі Степан захопився ляльковим театром. У сьомому класі перед початком лялькової вистави Степан виконав власний вірш-пісеньку «Мак і бджілка» Жупанин був доктором педагогічних наук, професором, заслуженим працівником народної освіти України. Він — автор близько 300 наукових праць, підручників, посібників. Викладацьку діяльність поєднував із літературною. Серед його творчого доробку чимало скоромовок, дитячих закличок, віршованих оповідань, що склали 25 збірок. Серед них: «На високій полонині», «Сестрички-смерічки», «Світле озерце», «Смерековий край», «Гірська стежинка». Лауреат премії Л. Українки. Понад 100 поезій Жупанина стали піснями, вийшли окремим виданням.
Який же дивний світ! Василь Сухомлинський “Синій світ”. А. Зарва “Богонога весна”.В. Антоненко “Літо”.М. Митга “Осінній килим”. Підсумок по темі.
Василь Сухомлинський Народився Василь Сухомлинський 28 вересня 1918 року в селі Василівці Василівської волості Олександрійського повіту Херсонської губернії (тепер Онуфріївський район Кіровоградської області) в бідній селянській сім'ї. Тут минули його дитинство й юність. Як і решта селянських дітей, він вчився в рідному селі у школі і в 1933 році закінчив семирічку. Влітку 1933 року мати провела молодшого сина Василя до Кременчука. Спочатку Сухомлинський подався в медичний технікум, але незабаром пішов звідти, поступив на робітфак, достроково закінчив його і був прийнятий до педагогічного інституту. З 1935 р. починається педагогічний шлях В. О. Сухомлинського. В 17 років він став вчителем заочної школи недалеко від рідного села. Перевівся до Полтавського педагогічного інституту заочником і закінчив його в 1938 році. Закінчивши інститут, Сухомлинський повертається в рідні місця і працює викладачем української мови і літератури в Онуфріївській середній школі. В 1941 році добровольцем йде на фронт. В січні 1942 року молодший політрук Сухомлинський був важко поранений, захищаючи Москву. Тільки дивом залишився живий. Осколок снаряду залишився в його грудях назавжди. Після довгого лікування в шпиталі на Уралі він просився на фронт, проте комісія не могла визнати його навіть умовно здоровим для військової служби. Його призначили директором середньої школи в селищі Ува Удмуртської АРСР. Як тільки рідні місця були звільнені, він повернувся на Батьківщину і став завідувачем районного відділу народної освіти. Проте вже в 1947 році Сухомлинський просився назад до школи. В 1948 році стає директором Павлиської середньої школи і беззмінно керує нею протягом 22 років до кінця своїх днів. В 1948 році це була звичайна, відомою її зробив Сухомлинський. І ось, коли, здавалося б, настав час розквіту його духовних сил і таланту, настало 2 вересня 1970 року і він помер. Сухомлинський написав 48 монографій, понад 600 статей, 1500 оповідань і казок для дітей.
Тести 1.Сто казок (Т. Коломієць “Задзвонив синенький дзвоник”) можна знайти: а)у книзі; б) у травиці; в) у лузі. 2. Дідусь (В. Струтинський “Жива казка”)дідусь дав пораду Сергійкові: а)ходити тихо над річкою; б) бігати на березі річки; в) лежати на березі річки. 3. Гуляючи у лісі, лис (вірш В. Коломійця “Ліс і лис”): а)складав вірші; б) співав пісні; в) роздумував. 4. Ким був Гусля (М. Носов “Як Незнайка був музикантом”) а) чудовий піаніст; б) чудовий музикант; в) чудовий акробат. 5. Діло добре ладиться, як настала…(С. Жупанин “Підкажи словечко”) а)зима; б) весна; в) п'ятниця. 6. Що за дивний звір виплива(В. Сухомлинський “Синій світ”)? а)морж; б)заєць; в) тюлень. 1. б; 2. а; 3.а; 4.б; 5.в; 6.б.
Схожі презентації
Категорії