Заповідник Асканія Нова
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Виконала Учениця 8 класу Красненської ЗОШ I-III ступенів № 2 Кріль Марта Заповідник “Асканія-Нова”
Біосферний заповідник «Асканія-Нова» ім. Ф. Е. Фальц-Фейна — науково-дослідна установа в системі Національної академії аграрних наук України, державний заповідник, заснований в 1898 році Фрідріхом Фальц-Фейном. Розташований біля смт Асканія-Нова Чаплинського району Херсонської області.
Історія Заповідника Біосферний заповідник «Асканія-Нова» був заснований німецьким поміщиком Фрідріхом Фальц-Фейном наприкінці 19 століття. Німецький землевласник вилучив з використання ділянку пасовищних угідь та створив заповідну територію, на якій жили унікальні тварини та птахи. Звістка про цей великий зоопарк рознеслася по всій Європі. У 1914 році до Асканії завітав російський імператор Микола II. Він приїхав до помешкання Фрідріха і довго слухав розповіді господаря про унікальний заповідник, про розведення рідкісних тварин. Імператора вразила краса цієї території, а також те, що просто неба на відкритому повітрі живуть всі разом олені, кенгуру, кози, страуси, антилопи гну та ін. Пізніше у листі до матері Микола II написав: «Дивовижне враження, точно картина з Біблії, неначе тварини вийшли з Ноївого ковчега».
Біосферний заповідник Асканія-Нова - унікальний куточок природи, який знаходиться на півдні України, в Херсонській області. Цей біосферний заповідник став переможцем всеукраїнського конкурсу "Сім природних див України", також він належить до сотні великих заповідників і парків.Площа заповідника складає 33 тисячі гектарів, третина з яких - абсолютно заповідна степова зона, незаймана територія, якої ніколи не торкався плуг.Тутешня екосистема є недоторканною вже мільйони років. Це єдина подібна ділянка степу не тільки в Україні, але й у всій Європі, адже одного разу розкопаний степ не відновлюється ніколи.
Асканія-Нова по праву є найстарішим степовим біосферним заповідником планети і найбільшим серед європейських степових заповідних територій. У тутешніх степових екосистемах налічується більше 500 видів вищих рослин і понад 3 тисяч видів тварин.69 видів тварин, що мешкають в Асканії, занесені в Червону книгу України, 295 - охороняються Бернською конвенцією, 104 - Боннською конвенцією, а 12 - занесено в Європейський червоний список.
На просторах Асканії-Нова живуть зебри, південно-американські верблюди, індійські і африканські антилопи, олені, лами, шотландські поні, коні Пржевальського, американські бізони, кафрські буйволи, сайгаки і багато інших тварин. Всі вони є представниками не тільки різних континентів, але і різних кліматичних поясів. Тим не менш, вони змогли чудово адаптуватися до умов українського степу.
Популяції тварин, занесених у Червону книгу, в Асканії постійно ростуть, і найвідоміші звіринці світу стають у чергу, щоб поповнити свої колекції.У заповіднику продовжують спокійно рости багато рослин, які зникли за останні два століття на величезних просторах колишніх степів Євразії.
Вражають своїм різноманіттям птахи, що гніздяться на території Асканії-Нова, або зупиняються тут під час сезонних міграцій: білі і чорні лебеді, фламінго, журавлі, дрохви, стрепети, сірі куріпки, степовий орел. У вольєрах живуть африканські страуси, ему, нанду, дрохви, фазани, павичі, степові орли, вінценосні журавлі, папуги.
Протягом теплого періоду року степові види трав різнобарвною каруселлю змінюють вигляд ландшафту. Степ забарвлюється в смарагдово-зелений, блакитний, бузковий, жовтий, чорний та інші кольори. Килими з природних кольорів змінюють один одного до середини червня, після чого степ впадає в паузу спокою до вересня. Незабутньо красивий степ і "золотою" осені в жовтні.
Окремої уваги заслуговує Асканійський дендрологічний парк, створений в кінці ХІХ століття на площі близько 200 га. Парк розбитий відповідно до строгого плану і суттєво відрізняється від дикої степової зони. По всій території прокладена складна система зрошення, кожне дерево живить артезіанська вода. У парку близько 150 видів дерев і чагарників, серед яких гостролистий клен, кримська сосна, пірамідальний і колоновидний дуби, ялівець, в'яз, ялина, ясен, біла акація, плакучі верби. В центрі композиції парку знаходиться мальовничий ставок, у якому плавають качки, лебеді та інші водоплавні птахи.
За фізико-географічним районуванням територія заповідника "Асканія-Нова" відноситься до Причорноморсько-Приазовського південностепового краю південно-степової підзони Степової зони. Клімат території помірно континентальний із жарким посушливим літом та м'якою нестійкою зимою. Середньорічна температура повітря становить +9,5С (мінімум - -32С , максимум - +40С ). Середньорічна сума опадів - майже 400 мм з мінімумом 164 мм та максимумом 703 мм. Рівнинний рельєф сприяє швидкому поширенню як холодних, так і теплих повітряних мас.
Основні території цілинного степу розташовані в центрі сухої безстічної рівнини, де зовсім немає природних водотоків. Лише навесні після танення снігу та під час сильних дощів у вибалках утворюються тимчасові струмки, які несуть воду до подових блюдець.Особливістю околиць "Асканії-Нова" є глибоке залягання підземних вод. Перший водоносний горизонт знаходиться на глибині від 18 до 30 м, наступний (артезіанський) - у понтичних пористих вапняках на глибині 45 м і більше. За жорстких посушливих кліматичних умов, сезонного розвитку рослинності на лесах, своєрідного впливу степової фауни сформувались південні чорноземи й темно-каштанові ґрунти, які є найпоширенішими на суходолах.
Схожі презентації
Категорії