Залози внутрішньої секреції. Вікові особливості ендокринної системи людини
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Залози внутрішньої секреції. Вікові особливості ендокринної системи людини. Лекція 8 Вікова фізіологія і шкільна гігієна
Основні принципи регуляції фізіологічних функцій Фізіологічна регуляція – це активне управління функціями організму та його поведінкою для підтримання оптимального рівня життєдіяльності, сталості внутрішнього середовища та обмінних процесів з метою пристосування організму до мінливих умов навколишнього середовища. Механізми фізіологічної регуляції: - нервовий; - гуморальний.
Особливості нервової регуляції: - інформація передається через структури центральної та периферичної нервової системи (нервові центри, нервові вузли, синапси, нервові волокна); - носіями інформації (сигналів) виступають нервові імпульси; - швидкість доставки сигналу до органу (тканини) – “мішені” визначається швидкістю передачі нервових імпульсів (до 120 м/с); - характеризується короткочасністю дії.
Особливості гуморальної регуляції: - інформація передається через рідкі середовища організму (кров, лімфа, ліквор, міжклітинна рідина); - носіями інформації (сигналів) виступають хімічні речовини (гормони, медіатори та ін. БАР); - швидкість доставки сигналу до органу (тканини) – “мішені” визначається швидкістю циркуляції біологічних рідин (0,5-5,0 м/с); - характеризується тривалістю дії.
Нейрогуморальний механізм регуляції фізіологічних функцій Нейрогуморальна регуляція – сумісний регулюючий, координуючий та інтегруючий вплив нервової системи та гуморальних факторів на фізіологічні процеси в організмі людини, за допомогою якого підтримується відносна сталість складу і властивостей внутрішнього середовища організму (гомеостаз) та його пристосування до мінливих умов навколишнього середовища.
Біологічно активні речовини Медіатори – речовини небілкової природи, які виділяються нервовими закінченнями під впливом нервового імпульсу (ацетилхолін, адреналін, норадреналін, дофамін, ГАМК). Гормони – високомолекулярні речовини, які виробляються залозами внутрішньої секреції і здійснюють регулюючі впливи на фізіологічні функції організму. Ферменти – речовини, які впливають на швидкість біохімічних реакцій в клітинах та порожнинах внутрішніх органів. Вітаміни – низькомолекулярні органічні сполуки різної хімічної природи, необхідні для здійснення життєво важливих біохімічних та фізіологічних процесів у живому організмі.
Гормони (за швидкістю продукції) Гормони довготривалої дії – інтенсивність їх продукції змінюється плавно, тривалий час залишається в межах певного діапазону; ці гормони визначають рівень метаболізму на значному проміжку часу (роки) (СТГ, Т4, паратгормон, статеві гормони). Гормони швидкого реагування (адаптивні) – викидаються в кров у результаті різкої зміни ситуації протягом кількох хвилин або секунд (адреналін).
Розвиток ендокринної системи в онтогенезі в онтогенезі відбувається зміна форм регуляції функцій від гуморальної до нервової; в ембріогенезі зв’язок між клітинами здійснюється не тільки за допомогою метаболітів, але й через нейромедіатори; в подальшому дія медіаторів стає більш специфічною; пізніше реакція клітин на дію медіаторів зменшується, а вдосконалюється здатність реагувати на нервовий імпульс; з віком (пізній онтогенез) характер нейрогуморальної регуляції змінюється в бік послаблення нервових впливів і підвищення чутливості до гуморальних факторів.
Розвиток ендокринної системи в онтогенезі В онтогенезі на гормональну регуляцію життєвих процесів можуть впливати зміни: рівня та якості секреції самих ендокринних залоз в результаті їх власного старіння; відносин між окремими ендокринними залозами, що відбивається на функціонуванні цих залоз; нервової регуляції функцій ендокринних залоз; чутливості тканин до регуляторних гормональних впливів
Загальні закономірності онтогенезу ендокринної системи початковий прогресивний розвиток залоз, їх становлення в ембріональному періоді та ранньому постнатальному періоді; більш-менш тривале збереження максимальної функціональної активності в молодому (іноді у зрілому) віці; різного ступеню вираженості регресія у пізньому онтогенезі Епіфіз, загруднинна залоза, острівцевий апарат підшлункової залози, кора наднирників досягають максимального розвитку в дуже ранньому онтогенезі. Щитоподібна й прищитоподібні залози та гіпофіз найбільшої функціональної активності досягають в період пізньої молодості та ранньої зрілості. Пізніше за всіх розвиваються статеві залози. Період пізньої молодості та ранньої зрілості є максимальним функціональним розквітом ендокринної регуляції. В цей період спостерігається найкраще збалансоване виділення як анаболічних (інсулін, СТГ, статеві гормони), так і катаболічних гормонів (кортикостероїди, тиреоїдні та паратиреоїдні гормони), співвідношення яких визначає обмін речовин і прояв багатьох морфологічних та функціональних процесів.
Вікові особливості та розлади тиреоїдної функції у новонародженого спостерігається висока тиреоїдна активність (фізіологічний гіпертиреоз); підвищення тиреоїдної активності спостерігається у 12-15 років. ; патологічна гіперфункція щитоподібної залози (зоб) супроводжується: підвищенням інтенсивності метаболізму, зниженням маси тіла, тахікардією, дратівливістю, швидкою втомлюваністю, розладами сну, плаксивістю, розвивається екзофтальм; гіпофункція щитоподібної залози у дитячому віці призводить до фізичної та розумової відсталості (ендемічний кретинізм: низький інтелект, маленький зріст, коротка шия та кінцівки, порушені пропорції тіла, збільшений язик, слинотеча, затримка статевого розвитку)
Вікові особливості прищитоподібних залоз прищитоподібні залози у ембріона з'являються на ранній стадії розвитку (1,5 міс.); у новонароджених рівень кальція і фосфора в крові дещо знижений; до кінця підліткового періоду вміст паратгормону в крові дітей є дещо вищим, ніж у дорослих (найбільш інтенсивний синтез відбувається у 4-7 років); у період першого та другого дитинства можлива відносна гіпофункція прищитоподібних залоз (посилюється спрага, порушується апетит, збільшується нервово-м’язова збудливість)
Вікові етапи розвитку тимуса Ембріональний (до 1 року). Ранньодитячий (від 1 року до 3-х). Дитячий (від 3-х до 8 років) – період найвищого розвитку тимуса. Підлітковий, або ранньоінволютивний (від 9 до 13-18 років). Юнацький (від 16 до 20 років). Дорослий (від 20 до 40 років). Старечий (після 40-45 років).
Вікові особливості підшлункової залози інтенсивний розвиток підшлункової залози починається з 6,5 міс. внутрішньоутробного розвитку і триває протягом періоду новонародженості та грудного віку; посилений розвиток підшлункової залози спостерігається у 5-6 річному віці; повного розвитку залоза досягає у 25-40 років; гіпофункція інсулярного апарата залози у дитячому віці викликає порушення вуглеводного обміну (цукровий діабет, порушення росту та розвитку, відставання у розумовому розвитку)
Вікові особливості функції наднирників У плоду синтез кортикостероїдів визначається вже на 7-8 тижні розвитку. Етапи розвитку кори наднирників у внутрішньоутробному періоді: 1) незалежна від гіпофізу стадія початкової диференцировки (10-15 діб); 2) швидке збільшення залози під впливом АКТГ плоду; 3) незалежне від АКТГ підвищення активності (18 доба внутрішньоутробного розвитку); 4) постнатальне зниження функції первинної кори наднирників.
Вікові особливості функції наднирників при народженні рівень екскреції катехоламінів майже дорівнює рівню дорослого організму і далі мало змінюється з віком; найвища активність кіркового шару наднирників спостергається у 7-8 років, 10 років та в пубертатному періоді; андростероїдна функція наднирників дозріває значно пізніше за інші (пізній розвиток сітчастої зони кори). Таким чином, екскреція кортикостероїдів виникає в ембріогенезі порівняно рано, їх загальний рівень спочатку повільно, а потім швидко наростає у ранньому постнатальному розвитку, досягає максимуму у ранній зрілості, далі гетерохронно знижується до старості.
Вікові особливості жіночих статевих залоз Основні періоди статевого розвитку дівчаток: нейтральний (асексуальний) – перші 6-7 років життя; передсексуальний – з 8 років до першої менструації; пубертатний – від першої менструації до настання статевої зрілості
Вікові зміни в організмі дівчинки, які відображають характер статевого дозрівання 8 років – збільшення поперечних розмірів тазу, “формування м'яких тканин тазу, стегон”; 9 років – посилення секреції сальних залоз, особливо на обличчі; 9-11 років – початок розвитку молочних залоз; 12 років – поява волосся у ділянці статевих органів, збільшення внутрішніх та зовнішніх статевих органів; 13 років – зміна рН вагінального секрету (лужне середовище – кисле середовище); 14 років – поява менструацій, спочатку нерегулярних, без овуляції, пізніше щомісячних, поява волося у пахвових ямках; 15 років – формування жіночих пропорцій тіла; 16-17 років – остаточне встановлення менструального циклу з регулярною овуляцією.
Вікові зміни в організмі хлопчика, які відображають характер статевого дозрівання інтенсивний ріст сім'яників відбувається від народження до 1 року та від 10 до 15 років; 10-12 років – початок статевого дозрівання (збільшення розмірів сім'яників та зовнішніх статевих органів), ріст та зміна пропорцій гортані; 12-13 років – посилений ріст статевих органів, поява волосся у ділянці промежини та лобка; 14 років – зміна голосу, набухання грудних залоз; 15 років – пігментація мошонки, поява волосся у пахвових ямках, початок росту волосся на обличчі, збільшення розмірів статевих органів, поява перших полюцій; 16-17 років – посилений ріст волосся на обличчі та інших ділянках тіла, завершення формування чоловічих пропорцій тіла
Схожі презентації
Категорії