Взаємодії організмів у екосистемах
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Мутуалізм — узаємовигідне співіснування двох видів (найпростіші, що здатні перетравлювати клітковину, і рослиноїдні тварини, у кишечнику яких вони живуть). Прикладом мутуалізму є відносини термітів і мікроорганізмів у кишечнику, які забезпечують розщеплення целюлози в травному тракті термітів.
Паразитизм — співіснування двох видів (людина й стьожкові черви), за якого один вид використовує інший як середовище існування і джерело харчування. Прикладів паразитизму можна навести багато. Найзручніше згадати паразитів людини, як зовнішніх (воші, клопи), так і внутрішніх (аскарида, гострик, ціп’як, ехінокок).
Коменсалізм — співіснування двох видів, за якого один вид використовує інший вид або житло іншого виду як середовище існування, але не завдає йому шкоди, а харчується відходами його життєдіяльності. Прикладом таких співвідносин є кліщі, які харчуються шерстю, що випала, у норах гризунів.
Конкуренція — співіснування особин одного (внутрішньовидова конкуренція) або різних (міжвидова конкуренція) видів, за якого вони змагаються за ресурси середовища існування. Слід відзначити, що внутрішньовидова конкуренція є більш жорсткою, ніж міжвидова. Це викликано тим, що ресурси, за які конкурують особини одного виду, повністю ідентичні.
Хижацтво — тип відносин між популяціями двох видів організмів (хижака й жертви), за якого організми-хижаки харчуються організмами-жертвами, нападаючи на живу жертву.
Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів Дати відповіді на питання: 1. Які типи взаємодії живих організмів в екосистемах вам відомі? 2. Які приклади взаємодії організмів у екосистемі можна назвати хижацтвом? 3. Які приклади взаємодії організмів у екосистемі можна назвати паразитизмом? 4. Чим мутуалізм відрізняється від коменсалізму?
Схожі презентації
Категорії