X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
РЕГУЛЯЦІЯ ДИХАННЯ. ТРАНСПОРТ ГАЗІВ

Завантажити презентацію

РЕГУЛЯЦІЯ ДИХАННЯ. ТРАНСПОРТ ГАЗІВ

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

ТЕМА ЛЕКЦІЇ: “РЕГУЛЯЦІЯ ДИХАННЯ. ТРАНСПОРТ ГАЗІВ.”

Слайд 2

Основні етапи газопереносу 1) конвекційне надходження повітря в повітроносні шляхи і дифузія газів між повітроносними шляхами та альвеолами (зовнішнє дихання); 2) дифузія газів між альвеолами і кров'ю; 3) перенос газів кров'ю; 4) дифузія газів між капілярною кров'ю і тканинами; 5) внутрішнє або тканинне дихання.

Слайд 3

Парціальний тиск газів (мм.рт.ст.) у різних частинах дихальної системи.

Слайд 4

Особливості дифузії кисню і вуглекислого газу через легеневу мембрану Газообмін у легенях людини відбувається на площі 50-90 м2. Товщина легеневої мембрани становить 0,4-1,5 мкм. Газообмін через цю мембрану залежить від: 1) поверхні, через яку відбувається дифузія; 2) товщини мембрани; 3) градієнту тиску газів у альвеолах та крові; 4) коефіцієнту дифузії; 5) стану мембрани.

Слайд 5

Слайд 6

Слайд 7

Обмін газів у легенях

Слайд 8

Слайд 9

Газообмін у легенях

Слайд 10

Дифузійна здатність легень Кількість газу, яка проходить через легеневу мембрану за 1 хв при градієнті тиску 1 мм рт. ст. Для кисню цей показник складає 25–З0 мл/хв мм рт. ст. Ефективність газообміну у легенях залежить від швидкості кровотоку. Еритроцит проходить по капіляру за 0,6-1 с.

Слайд 11

Особливості транспортування кисню в крові Кисень, що надходить у кров, спочатку розчиняється у плазмі крові. Кисень, що розчинився у плазмі крові, за градієнтом концентрації проходить через мембрану еритроцита і утворює оксигемоглобін (НЬО2). Оксигемоглобін – нестійка сполука і легко розкладається. Пряма реакція називається оксигенацією, а зворотний процес – дезоксигенацією гемоглобіну. Кожна молекула НЬ може приєднати 4 молекули О2, що у перерахунку на 1 г НЬ означає 1,34 мл О2. Знаючи кількість гемоглобіну в крові, можна визначити кисневу ємкість крові (КЄК): КЄК = Нb 1,34. Враховуючи те, що 100 мл крові містять тільки 0,3 мл розчиненого О2, можна уявити, що основний об'єм кисню транспортується у стані хімічного зв'язку з гемоглобіном. Розчинність газу в рідині залежить від температури, складу рідини, тиску газу і його природи.

Слайд 12

Крива дисоціації оксигемоглобіну

Слайд 13

Фактори, які впливають на криву дисоціації температура, рН, РСО2, концентрація в еритроциті 2,3-ДФГ. При зниженні рН крива зміщується вправо, що свідчить про зменшення спорідненості НЬ до О2. При підвищенні рН збільшується спорідненість НЬ до О2 і крива зміщується вліво. Утворення великої кількості СО2 в тканинах сприяє збільшенню віддачі кисню за рахунок зниження спорідненості НЬ до нього. При виділенні СО2 у легенях зменшується рН крові і поліпшується оксигенація. CO2 також впливає на дисоціацію НbO2. При зниженні температури віддача О2 оксигемоглобіном сповільнюється, а при її збільшенні прискорюється цей процес. Зміщенню кривої вправо сприяє також збільшення вмісту в еритроцитах 2,3-ДФГ.

Слайд 14

Слайд 15

Особливості транспорту вуглекислоти 1) вугільна кислота (Н2СО3) – переноситься 7 % СО2; 2) бікарбонатний іон (НСО3-) – переноситься 70 % СО2; 3) карбогемоглобін (HНbCO2) – переноситься 23 % СО2.

Слайд 16

Слайд 17

Слайд 18

Обмін газів у тканинах

Слайд 19

Слайд 20

Слайд 21

Слайд 22

ДИХАЛЬНІ НЕЙРОНИ 1. Ранні інспіраторні нейрони (імпульсація швидко наростає і повільно знижується під час вдиху). 2. Пізні інспіраторні нейрони (активуються у кінці вдиху). 3. Повні інспіраторні нейрони (повільно активуються під час вдиху). 4. Бульбоспінальні інспіраторні нейрони (активуються під час вдиху і активність поступово знижується у постінспірації) 5. Постінспіраторні нейрони (імпульсація в них наростає після вдиху). 6. Пізні експіраторні нейрони (активуються під час видиху).

Слайд 23

Слайд 24

Слайд 25

Рецептори, які приймають участь у регуляції дихання Хеморецептори: а) центральні; б) периферичні. 2. Механорецептори верхніх і нижніх дихальних шляхів. 3. J-рецептори. 4. Іритантні рецептори. 5. Рецептори плеври. 6. Пропріорецептори дихальних м’язів.

Слайд 26

Слайд 27

Слайд 28

Слайд 29

Слайд 30

Слайд 31

Слайд 32

ДЯКУЮ ЗА УВАГУ!

Завантажити презентацію

Схожі презентації

Презентації по предмету Біологія