X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Давньогрецька лірика

Завантажити презентацію

Давньогрецька лірика

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

ДАВНЬОГРЕЦЬКА ЛІРИКА Лірика – це один з родів літератури , в якому осмислюється сутність людського буття у формі переживань. Архілох Тіртей Сапфо Анакреонт

Слайд 2

Архілох Архілох – уособлення «нової людини» в Греції. Радість є – радій не надто , є щастя не сумуй понад міру… Архілох

Слайд 3

Сторінками життя Народився на острові Паросі, син аристократа Телесікла і рабині Еніко. Не маючи спадкових прав і вимушений заробляти на прожиття самостійно, тому прожив нелегке життя. Моряк, найманець, рубака, шибайголова, він не гірше володів мечем ніж пером. Час життя Архілоха точно невідомий, але з його іменем зв'язана перша точна дата в грецькій літературі. В одному його уривку описується сонячне затемнення, що відбувалося за обчисленнями астрономів 5 квітня 648 р. до н. е. Відомо, що все життя поета супроводжувала бідність і він змушений був стати воїном-найманцем. Воював у Фракії, на острові Евбея, захищав грецьку колонію на острові Фасос, засновану ще його дідом, загинув у бою на острові Наксос. Про свою небезпечну професію він сам свідчив: «Хліб мій на списі замішаний, теж і вино я на списі маю ісмарське, і п’ю, спершись на списа також»

Слайд 4

Сторінками творчості Архілох був першим і найвидатнішим представником ямбічної лірики, хоч писав також елегійні вірші. Його філософія відповідала новій суспільній моралі, що відкидала всі традиції й правила аристократії. Сам Архілох це підтверджує і життям, і поведінкою. Так, він не звертав уваги на закиди недоброзичливців, відкрито поривав з деякими традиціями, був завжди одвертий у своїх почуттях. З літературної спадщини Архілоха до нас дійшло понад двісті уривків, серед яких немає жодного вірша, який зберігся би повністю. До нас дійшло близкько 20 фрагментів інтимної лірики, у яких ніжність і раптове озлоблення зійшлися поруч. Особливо болісно він переживав своє нещеасливе кохання до дівчини Необули. З незвичайною щирістю і цнотливістю описує він вроду нареченої, розповідає про любовні муки, що охоплюють його. Серед його творів багато гімнів, елегій, байок. Проте Архілох уславився своїми сатиричними ямбами. У віршах Архілоха знайшли відображення філософські роздуми про несталість життя, соціальні події того часу, особисті переживання. Поезія Архілоха надала поштовх розвитку грецької лірики, а його нововведення були підхоплені численними поетами і письменниками, включно з грецькими комедіографами V ст. до н. е.

Слайд 5

Тіртей (Tyrtaeus) Тіртей зі Спарти – постать легендарна Подвиги мужні й великі хай вас воювати навчать. Тіртей Боронити вітчизну – найвища честь

Слайд 6

Сторінками життя Тіртея Роки життя - перша пол. VII ст. до н. е.   Дані про життя цього видатного елегійного поета досить суперечливі. Ще з античних часів дійшла легенда, що він був афінським громадянином і походив з дому Афідна.   Проте ця легенда малоймовірна.

Слайд 7

Імовірнішим усе ж здається переказ про спартанське походження Тіртея. Це підтверджують значною мірою і його вірші — усі вони насичені ідеологією суворого воїна-спартанця. Поет постійно прославляє мужність і вірність високому обов'язкові спартанського вояка, закликає його до бою.   Тіртей постає автором талановитих елегій, що сприяли перемозі спартанського війська над ворогом.   У своїх маршових піснях — ембатеріях — Тіртей створює образ ідеального воїна, який вважає за найвище щастя вмерти у бою за вітчизну:   Добре вмирати тому, хто, боронячи рідну країну, Поміж хоробрих бійців падає в перших рядах.  

Слайд 8

  Проте гіркота й осуд звучать у віршах поета, коли він говорить про тих, хто осоромив себе у бою й утік, бо тим самим прирік себе і свою родину на ганьбу та вигнання:   Лихо та злидні тяжкі гнатимуть скрізь втікача.   Він осоромить свій рід і безчестям лице собі вкриє, Горе й зневага за ним підуть усюди слідом.   Ідея переваги чесної смерті воїна в бою над безслав'ям боягуза стає головною у ряді елегій Т. Він неодноразово повторює думку про необхідність юним воякам виховувати в собі не лише сміливість, а й навіть презирство до смерті:   О юнаки, у рядах тримайтесь разом серед бою, Не утікайте ніхто, страхом душі не скверніть. Духом могутнім і мужнім ви груди свої загартуйте, Хай життєлюбних між вас зовсім не буде в бою.  

Слайд 9

Кілька елегій об'єднані назвою «Поради», у них поет дає низку настанов. Тіртей вчить мистецтва бою, нагадує про славу героїв, мертвих і живих, які повинні стати зразком для інших.   Адже не буде ніхто доблесним мужем в війні, В разі не буде відважно стояти у битві кривавій. Чи то, рвучись уперед, з ворогом вступить у бій: Ця лише доблесть і цей лише подвиг для кожного мужа Краще й прекрасніше всіх!.. Поет брав участь у державному житті Спарти, часом у поезіях звучать і політичні мотиви. Прості для сприйняття, виразні за лексикою, лаконічні і стримані елегії Тіртея відповідали суворому та мужньому змістові втілених у них думок.   Популярність Тіртея у Стародавній Греції була величезною, його елегіями захоплювалися повсюди (крім Аттики та Криту), а покоління спартанців завжди виконували його пісні і навіть влаштовували співочі змагання.

Слайд 10

Сапфо «Любовь разрушает мою душу, как ветер, опрокидывающий нагорные дубы. Но я буду отдаваться сладострастью до тех пор, пока не смогу видеть блеск лучезарного светила…» Сапфо

Слайд 11

Сторінками життя Сапфо Біографічні дані Сапфо мізерні і суперечливі. Сапфо народилася на острові Лесбос. Її батько Скамандронім був "новим" аристократом, будучи представником знатного роду він займався торгівлею. Її мати звали Клеідой. Крім Сапфо у них було троє синів. У шість років дівчинка осиротіла, і родичі віддали її до школи гетер. Почуття слова і ритму виявилося у Сапфо в ранньому віці, вже у школі гетер вона писала оди, гімни, елегії, святкові і застільні пісні.

Слайд 12

Сапфо вийшла заміж за багатого Андрійцьо Керкіласа; в неї народилася дочка (названа по імені матері Сапфо, Клейс, або Клеіда), якою Сапфо присвятила цикл віршів. І чоловік, і дитина Сапфо прожили недовго. Сапфо очолювала такий фіаси - культове об'єднання, присвячене Афродіті, одним із завдань якого було приготування до заміжжя знатних дівчат. В рамках програми фіаси Сапфо навчала дівчат музиці, танцям, віршування.

Слайд 13

Творчість Сапфо В основі лірики Сапфо лежать традиційні фольклорні елементи; тут переважають мотиви любові та розлуки, дія відбувається на тлі світлої і радісної природи, дзюрчання струмків, куріння пахощів у священному гаю богині. Традиційні форми культового фольклору наповнюються у Сапфо особистими переживаннями; головним достоїнством її віршів вважається напружена пристрасність, оголене почуття, виражені з надзвичайною простотою і яскравістю. Кохання у сприйнятті Сапфо - страшна стихійна сила, "солодко-гірке чудовисько, від якого немає захисту". Сапфо прагне передати своє розуміння синтезом внутрішнього відчуття і конкретно-чуттєвого сприйняття (вогонь під шкірою, дзвін у вухах і т. п.). Гімни Сапфо не мали, мабуть, ставлення до культу і носили суб'єктивний характер; їх називали призовними, так як кожен звернений до якого-небудь божества. Нарешті, Сапфо приписуються елегії і епіграми. "Поезія Сапфо була присвячена любові і краси: краси тіла, дівчат і Ефеб, урочисто змагалися з нею біля храму Гери на Лесбосі; любові, абстрактній від грубості фізіологічного пориву до культу почуття, надбудовується над питаннями шлюбу і підлоги, стримує пристрасність вимогами естетики, викликав аналіз афекту і віртуозність його поетичного, умовного виразу. Від Сапфо вихід до Сократу : недарма він називав її своєю наставницею в питаннях любові.

Слайд 14

Анакреонт Анакреонт — класичний поет давнини, який оспівував кохання. Ф. Енгельс

Слайд 15

Сторінками життя Анакреонта Жив бл. 570 - бл. 485 до н.е. Анакреонт - старогрецький ліричний поет, народився в Теосе, в Малій Азії, але бл. 545 до н.е. переселився разом із співгромадянами в Абдери, які були тоді наново засновані теосцами, що рятувалися від персів. Деякий час потому Анакреонт отримав запрошення від тирана Самоса Полікрата. Дух розкоші і веселощів, який тут панував, припав Анакреонту до вподоби. Коли в 522 до н.е. Полікрат помер, Анакреонт перебрався в Афіни, до двору тирана Гиппарха, сина Писистрата. Час і місце смерті Анакреонта невідомі. Можливо, після смерті Гиппарха він повернувся на Теос, проте незвичайні почесті, якими оточили Анакреонта афіняни, що встановили на Акрополі його статую, дають підстави припускати, що Анакреонт, подібно до Симониду, міг прожити в Афінах до початку 5 ст. до н.е. Традиція свідчить, що Анакреонт прожив 85 років.

Слайд 16

Сторінками творчості Підготовлене в Александрійській школі видання творів Анакреонта складалося щонайменше з трьох книг ліричних пісень, однієї книги ямбічних і однієї книги елегійних віршів. Серед ліричних творів, окрім гімнів і парфениїв (хорових пісень, що виконувалися дівчатами), були також любовні пісні і вірші, що містили скарги на швидкоплиність молодості і швидкий прихід старості. Більш особові інтонації зустрічаються в ямбічних творах, чи не найбільш відоме тут - звернення до "фракійського лошати" (у перекладі Пушкіна він став "кобилою молодою"), норовистість якого потребує приборкання. Ще один вірш серед ямбів - напрочуд злісний випад проти багатого вискочки по імені Артемон. У своїй творчості Анакреонт - спадкоємець Алкея і Сафо, ліричних поетів, що родом з Лесбосу, проте тон його світський, дотепний, часто глузливо-іронічний. Не був Анакреонт і розгульним п'яницею або дряхлим тяганиною, яким його нерідко представляє традиція. Цю репутацію йому створили безліч імітаторів, що жили в епоху еллінізму і за часів Візантійської імперії, в чиїх Анакреонтичних творах надмірно підкреслюється любовний або застільний момент і на зміну витонченої свіжості оригіналу приходить нудотна, хоча часом чарівна, фривольність. Ранній Анакреонт зробив деякий вплив на Горація, але велика популярність поета в Європі, в 17-18 ст., сходить саме до псевдоанакреонтичної поезії. У російській літературі створені у рамках цієї традиції чудові Анакреонтичні пісні Державіна.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Всесвітня історія