Уславлення бойового товариства, засудження зради. Розділ ІХ
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Епіграфи уроку Не жаль розлучатися зі світом. Дай Бог і всякому такої смерті. Нехай же славиться до кінця віку Руська земля! Бовдюг (М. Гоголь “Тарас Бульба”) Чим не козак був?.. И станом високий, і чорнобровий, і лице як у дворянина, і рука була міцна в бою! Пропав, пропав безславно, як підла собака! Тарас Бульба (М. Гоголь “Тарас Бульба”)
Актуалізація опорних знань Бліц-опитування Які приготування до майбутньої битви зробили козаки? Що зробив перед боєм Тарас Бульба? З якою метою звернувся він до козаків? Яке значення для запорожців мала промова ватажка? Чи вплинула вона на козаків? На які слова із промови Тараса слід звернути особливу увагу?
Робота з ілюстраціями Запитання і завдання для учнів Розгляньте ілюстрації до повісті “Тарас Бульба”. Як художник передає драматизм і напруженість бою? Які останні слова вимовляють запорожці, що гинуть у бою? Як ви гадаєте, чому художник обрав таку кольорову гаму? Прочитайте уривки з повісті, де описано героїзм козаків у бою.
Текстологічний аналіз повісті Запитання та завдання для учнів Що вплинуло на перелом у битві? Прочитайте портрет Андрія під час битви козаків проти поляків. Яку виразну деталь його вбрання підкреслює автор? Чи є у його відношенні до бою те, що ще раніше підмітив в ньому старий Тарас? Козаки билися за віру і за батьківщину. А за що бився Андрій? Як показав себе Андрій під час бою? Які порівняння використовує автор, в описі Андрія, який бився на стороні поляків. Яка їх роль для розкриття образу? Що вивело з рівноваги Тараса при вигляді сина?
Текстологічний аналіз повісті Запитання та завдання для учнів Яке рішення прийняв Тарас, побачивши сина на боці ворогів? Чому Тарас вирішив не просто вбити сина у бою, а заманити його до лісу одного? З ким порівнює автор Андрія під час останньої зустрічі з батьком? Чому Тарас не тільки прийняв таке страшне рішення, але і взяв на себе його виконання? Чи дав батько синові шанс покаятися? Що в поведінці Андрія укріпило рішення Тараса? Чому Андрій мовчав? Яке останнє слово прошепотів він перед смертю? Порівняйте це з тим, що кажуть козаки, гинучи у бою.
Текстологічний аналіз повісті Запитання та завдання для учнів У чому полягає трагізм долі Андрія? Що свідчить про те, що він усвідомлює ганебність своєї зради? Чому Гоголь не просто описує Андрія в його останні хвилини, але і милується його красою? Чи жаліє сина Тарас? Як відреагував Остап на смерть Андрія? Чому Остап спитав: “Це ти вбив його?”, а не “Навіщо ти убив його?” Чи жаліє він брата? Чому Остап хотів поховати брата, а Тарас відмовився? Що означає для лицаря смерть без належного поховання?
Текстологічний аналіз повісті Запитання та завдання для учнів Яким словом називали Тараса козаки, звертаючись до нього у тяжку хвилину битви? Що означало для козаків і для Тараса це слово – “батько”? Як показує автор жар битви? Чому Тарас убиває Андрія і з усіх сил намагається врятувати Остапа? Чи тільки сину він намагався допомогти? З чим порівнює Гоголь Тараса, який втрачає свідомість? Чому автор вибирає саме таке порівняння?
Підсумки уроку Бесіда з учнями Як поводяться козаки під час битви та у час своєї героїчної смерті? Чому Остап потрапив у полон? Доведіть, що Тарас з усіх сил намагався врятувати Остапа. Яку роль грають гіперболи в епізоді полонення Остапа?
Домашнє завдання Читати розділи Х, ХІ, скласти до них план. Переказувати епізоди: “Дорога Тараса на Січ”, “Тарас на Січі”, “Шлях у Варшаву”.
Схожі презентації
Категорії