Українська мова у різних країнах світу
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Українська мова є державною мовою України, національною мовою близько 50 мільйонів українців і однією з робочих мов ООН. Поза межами України українська мова побутує серед українського за походженням населення західної (понад 3 млн. чоловік) та східної (7 млн. чоловік) діаспор. По всьому світу загалом проживає близько 86 мільйонів українців, колишніх мігрантів та їхніх нащадків. Це вдвічі більше, ніж кількість населення України. За рішенням ЮНЕСКО 21-го лютого всі народи Землі відзначають Міжнародний день рідної мови. День української писемності і мови як свято духовності українського народу запроваджено Указом Президента України у 1992 році.
Українська діаспора сформувалась внаслідок сталінських депортацій і міграції періоду Другої світової війни. Вона умовно поділяється на східну (Росія 4,3 млн., Казахстан 900 тис., Молдова 600 тис., Білорусь 300 тис., Узбекистан 150 тис., Киргизія 100 тис.) та західну (США – майже 1 млн., Канада – більше 1 млн., Бразилія і Аргентина по 400 тис., Австралія та Франція по 40 тис., Великобританія - 30 тис., Німеччина - 25 тис.). Частина українців здавна проживає на територіях, які після Другої світової війни ввійшли до складу сусідніх з Україною держав (Польща - 300 тис., Румунія - 100 тис., Словаччина - 40 тис.). Всього в світі поза межами України проживає близько 10 млн. українців.
Найбільше українців східної діаспори проживає в Казахстані (понад 3 млн.), Кубані (2 млн.), Поволжі, Москві (близько 1 млн.), Зеленім Клину, що на Далекому Сході (500 тис). В Москві, Алмати, Єревані, Таллінні, Вільнюсі, Ризі відкриваються недільні школи для українського населення, створено культурно-громадські товариства й осередки, земляцтва тощо. Російські ВНЗ, в яких викладають українську мову: - МГИМО (курси української мови) - СПбГУ (вивчається філологами в якості слов’янської мови за вибором) Східна діаспора включає в себе українців Росії, Середньої Азії та інших країн СНД. В Росії проживає 4 млн. 362 тис. українців, в Казахстані – 890 тис., в Молдові – 600 тис., в Білорусії – 300 тис. Серед причин такого розселення називають висилки українців Петром Першим. Найбільшою, за численністю, діаспорою вважається російська. Загальна кількість українців у Росії становить 4379690 чоловік. Більшість українців проживають на Кубані,, в Тюменській області, в Воронезькій, Брянській, Омській областях, в Ставропільскому и Приморському краях. У Молдавії проживають 600,4 тис. українців, які становлять 13,8 % населення республіки. В Росії є культурна автономія українців. У 1991 році у Республіці Молдова було прийнято постанову «Про міри забезпечення розвитку української національної культури в республіці», а також здійснено ряд кроків по забезпеченню мирного рішення придністровського конфлікту. Проте питання життя українського населення в Молдові підіймається практично на кожній міжнародній зустрічі міждержавного рівня. В Білорусі питання про збереження етнічної належності українців також вирішується на державному рівні.
Росія Історія виникнення української мови в Росії розглядається різними політичними і науковими течіями по-різному. В наш час українська мова відноситься до маловживаних мов Російської Федерації, не дивлячись на те, що в Росії проживає близько 3 млн. українців – громадян Росії і декілька мільйонів трудових мігрантів. В Російській Федерації всього декілька україномовних шкіл (в Москві, Білгородській області і Краснодарському краї) і лише одна бібліотека української літератури в Москві, засновником якої є Юрій Кононенко. Бібліотека української літератури в Москві відкрилась 17 грудня 1989 року. Частина фонду Центральної української бібліотеки Москви була передана в 1949 році в бібліотеку Львівського університету і в 1994 році близько 1200 книг були повернені назад. 19 грудня 2000 року набрала чинності Постанова «Про створення самостійного державного фонду культури в м.Москва», а саме «Бібліотеки української літератури». В травні 2006 року відбулась урочиста передача приміщень бібліотеці.
Румунія У відповідності до офіційних результатів загальнонаціонального перепису населення 2002 року в Румунії проживає 61,4 тис. етнічних українців. В основному це — автохтонне населення, що компактно мешкає у прикордонних з Україною повітах. Юридична основа українсько-румунського співробітництва з питань забезпечення мовних прав українців Румунії регламентується 13 статтею «Договору про відносини добросусідства та співробітництво між Україною та Румунією» від 1997 року. Серед прикладів використання української мови на території Румунії можна назвати: регіональні радіопрограми українською мовою у Яссах (15 хвилин щотижнево) та Тімішоарі (1 година щотижнево). Газети «Вільне слово», «Український вісник» та «Наш голос», що виходять раз на місяць (видаються «Союзом українців Румунії»). Український ліцей ім. Т.Г. Шевченка в м. Сигіт. В окремих румунських школах у регіонах компактного проживання українців, де українська мова і література викладається як предмет. Вищу філологічну освіту українською мовою можна отримати в Бухарестському, Клузькому та Сучавському університетах, у яких в рамках філологічних факультетах діють українські секції.
Молдова Українці в Молдові, особливо на півночі країни, є автохтонним населенням, яке залишилося у Бесарабії (Галицькому Пониззі) після зникнення Галицько-Волинського князівства та утворення Молдавського князівства (у першій третині XV ст. лише 60% населених пунктів території сучасної Республіки Молдова мало румуномовні назви). Від XV ст. зафіксовано постійну імміграцію українців до Молдови. У 2007 р. в Молдові було понад триста населених пунктів, де мешкають українці — лише у п'ятдесяти семи школах (6 тис. учнів) вивчається українська мова та література. Один з районів Молдови, де проживає значна кількість українців — Бріченський (Бричанський) район (19.939 українців з 78.027 населення або 26%). З 34 навчальних закладів району в 12 школах українська вивчається як предмет (4 години на тиждень). У Молдові близько 40 тис. школярів українського походження. Українською мовою, за деякими даними, здобувають освіту лише 380 учнів українських класів — у гімназії с. Унгри, в Ліпканському коледжі та у Ніхоренському ліцеї Ришканского району. Офіційно школами з українською мовою навчання значаться майже 140 шкіл у Молдові. У Придністровському регіоні діє ряд шкіл з навчанням українською мовою; у системі професійної освіти українською мовою навчаються лише 0,6%. Практично для всіх випускників головним стимулюючим чинником вивчення української є можливість вступу до вузів України за квотами Міністерства освіти і науки. У Молдові є кафедри української мови та літератури при Белцькому університеті ім. Алеку Руссо та при Придністровському університеті ім. Т. Г. Шевченка. Єдиною бібліотекою з книжковим фондом українською мовою є бібліотека ім. Лесі Українки в Кишиневі. З березня 2003 р. по 2005 р. та з 2006 р. у місті Белць видається щомісячник «Рідне слово», на національному телебаченні та радіо двічі на тиждень виходить телепрограма «Свiтанок» і радіожурнал «Вiдродження».
Словаччина У 2001 р. Словаччина підписала та ратифікувала, а у 2002 р. ввела в дію «Європейську Хартію регіональних мов або мов меншин». У відповідності до неї Словаччина забов’язалася захищати болгарську, хорватську, чеську, німецьку, польську, русинську, угорську, румунську та українську мови. Окрім того розділ 3 Закону про освіту «Освіта провадиться державною мовою. Громадяни чеської, угорської, німецької, польської та української (русинської) національності мають право на освіту власною мовою у тому, що стосується їхнього національного розвитку». Хоча українська меншина Словаччини досить нечисленна (0,2% населення або 10.814 осіб), у країні є 22 державні україномовні дитсадки (34 класи з 534 учнями), три словацько-українські школи, 29 державних початкових шкіл з 53 класами та 579 учнями. Існує одна україномовна державна гімназія (шість класів, 116 учнів). У 17 початкових школах, які відвідували 526 учнів у 1 – 9 класах, українська мова викладається як предмет. Серед українсько-російських культурно-освітніх закладів Словаччини, де використовується українська мова, варто, насамперед, відзначити: Словацький національний музей (Музей української культури) та його філію — Галерею ім. Дезидерія Миллого у Свиднику; Спілку українських письменників Словаччини; кафедру української мови та літератури філософського факультету Пряшівського університету; газету «Нове життя»; дитячий журнал «Веселка»; літературно-мистецький та публіцистичний журнал «Дукля»; українську редакцію національно-етнічних передач Словацького радіо у Кошице; під егідою СРУСР («Союзу русинів-українців Словацької Республіки») діють до 40 колективів народної художньої творчості різних жанрів, які об'єднують близько тисячі членів; налічується понад 35 дитсадків та шкіл з українською мовою навчання.
У західній діаспорі українською мовою в усній і писемній формах послуговуються етнічні українці США, Канади, Великобританії, Бразилії, Аргентини, Австралії, Австрії, Польщі, Словаччини, Румунії, Угорщини, Литви, Латвії та багатьох інших країн. Вони видають рідною мовою книжки, газети, журнали, проводять богослужіння, телепередачі. Окрім того, українські громади США і Канади організували мережу осередків української культури — бібліотеки, архіви, музеї, театри, хорові, музичні, танцювальні ансамблі, наукові товариства. Україністика викладається в 28 університетах і коледжах США, кафедри української мови створено в 12 університетах Канади. Україномовні загальноосвітні школи діють в Канаді, Австралії, Польщі, Молдові, Литві. Докладаються зусилля щодо відновлення шкіл українською мовою навчання в Румунії та деяких інших країнах. 5 квітня 2006 року Міністр з прав людини і національних меншин Сербії і Чорногорії Расім Лайжик оголосив, що з 1 липня українська мова отримає статус регіональної мови та мови національних меншин. Українська діаспора в Сербії налічує близько 5,5 тис. чоловік. В країні функціонує Українська національна рада Сербії і Чорногорії. Ця організація сприяє відкриттю українських шкіл чи окремих українських класів у сербських школах, організовує культурні заходи. Західна діаспора сформувалась в результаті переселення людей в країни Західної Європи, Північної та Південної Америки. Сьогодні в США проживає близько 1,5 млн. чоловік, в Канаді – 1,2 млн., в Польщі – 300 тис. чоловік, в Бразилії 500 тис. Всього в західній діаспорі проживає 4 млн. 348 тис. чоловік.
Канада За переписом населення 2001 року чисельність канадських українців складає 1 071 060 (3,61% населення країни) – це дев’ята за величиною етнічна група Канади. Завдяки такій кількості людей українського походження, Канада є третьою країною в світі за чисельністю українського населення (після України та Росії). Більшість українців Канади (близько 85%) народились в Канаді, мають канадське громадянство і проживають, здебільшого,в західній частині Канади, де в окремих районах складають більшу частину населення. Після схвалення першого в Альберті шкільного законодавства про двомовні програми в 1971 р. школи західної Канади пропонують навчання у українсько-англійських двомовних програмах. Подібні закони були впроваджені пізніше в Саскачевані та Манітобі. Українська мова в Канаді, зі своєю сторічною історією автономного від України розвитку, вивчається такими українознавчими інститутами, як Канадський інститут українських студій (англ. Canadian Institute of Ukrainian Studies) в Едмонтоні. Зараз державна мовна політика зазнала значних змін і стала більш терпимою супроти іномовних меншин. Під цей час в Канаді існують двомовні англо-українські школи, українська мова викладається як предмет у початкових та середніх навчальних школах, як і державних, так і католицьких. Після схвалення першого в Альберті шкільного законодавства про двомовні програми в 1971 р. школи західної Канади пропонують навчання в англо-українських двомовних програмах. Подібні закони впроваджено пізніш у Саскачевані та Манітобі. Українську мову й літературу викладають у Манітобському, Альбертському та Саскачеванському університетах Західної Канади.
Аргентина Українці – національна меншина в Аргентині, яка нараховує 305 тис. чоловік (0,76% всього населення країни). Більша частина українців проживає в Gran Buenos Aires, провінціях Місьонес, Чако. Перша хвиля української імміграції в Аргентину складалась всього з 12-14 сімей з Австро-Венгрії у 1897 році. Коли іммігранти дістались Аргентини, влада направила їх в провінцію Місьонес, де вони поселились в містечку Апостолес. Всього відбулось чотири імміграційні хвилі українців в Аргентину: з 1897 по 1914 – перед Першою світовою війною (10-14 тис. чол.). з 1918 по 1939 – між світовими війнами (50 тисяч). з 1945 по 1991 – після Другої світової війни (5 тисяч). з 1991 – пострадянська хвиля іммігрантів (близько 4 тисяч).
Австралія В Австралії українці є національною меншиною і налічують близько 34 тис. чоловік (0,16% всього населення країни). Основні місця поселення українців в Австралії – Мельбурн і Сідней. Українці вперше з’явились в Австралії після Другої Світової Війни з хвилею біженців з Європи, перша частина котрої досягла зеленого континенту в 1948 році. Дуже мала частина українців залишилась в Автралії. Після того як Австралія у 1975 році відмовилась від своєї політики “Білої Австралії”, в країні почали з’являтись українські радіостанції, вогнища культури та освіти.
Болгарія, Польща, Угорщина. Українська мова в Республіці Болгарія вивчається факультативно в університеті Св. Климента Охрідського. Викладачами є Албена Стаменова, Антоанета Горінова, Валентина Червоножко, Іван Стоянов, Лідія Терзійська та Райна Камберова. 18 квітня 2008 р. було видано перший підручник української мови для мовців болгарської, авторами підручника є Албена Стаменова та Райна Камберова. За деякими даними в Польщі мешкає 250 - 300 тис. україномовних осіб. У країні є чотири початкові школи (393 дітей) та чотири середніх шкіл (972 учнів), у яких українська є основною мовою навчання. Окрім того, українська мова викладається як предмет у 52 початкових школах, де її вивчають 1174 учні. У 2001 р. було відкрито нову українську середню школу. У 70 так званих «українських класах» 600 учнів здобувають освіту українською мовою. Української в Польщі навчають 82 вчителі / професори. За результатами перепису 2001 р. 4.885 громадян Угорщини українського походження знають українську мову, з друзями та в родинному колі її використовують 4.519 осіб
Схожі презентації
Категорії