Релігія і міфологія Стародавнього Єгипту
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Мета розкрити роль релігії в житті єгиптян та ознайомити учнів з давньо єгипетськими міфами; аналізувати фрагменти давньоєгипетських міфів; розвивати вміння критичного мислення; підвищувати культурний рівень школярів.
Актуалізація опорних знань На які періоди вчені поділяють історію Давнього Єгипту? Коли відбулося нове об'єднання Єгипту? У яку епоху була створена величезна держава Давній Єгипет? Покажіть її на карті. Схарактеризуйте військо єгиптян. Розкажіть про релігійну реформу в Єгипті. Назвіть причини послаблення Єгипту наприкінці II тис. до н. е.
План 1. Давньоєгипетські міфи 2. Найдавніші культи. 3. «Суд Озіріса». 4. Релігія в житті єгиптян.
1. Давньоєгипетські міфи Міфологія Давнього Єгипту була дуже складною і заплутаною. Єгипетська держава існувала протягом трьох тисяч років, за цей час кожне місто Єгипту створило свою власну міфологію. Залежно від того, яке місто було столицею, із якого міста походила правляча династія фараонів, офіційно визнавалися головними ті чи інші боги. Так, у Мемфісі найбільше вшановувалася так звана Мемфісська Дев'ятка богів: творець Пта і вісім його дітей, серед яких були бог сонця Атум - око Пта, бог знань Тот - язик Пта, бог родючості Апіс - душа Пта, бог повітря Шу - дихання Пта, богиня вологи Тефнут - слина Пта та інші. Статуетка Птаха з гробниці Тутанхамона
У Геліополі ж уважали, що світ створив Атум. Також він створив першу пару богів - Шу та Тефнут. Їхніми дітьми стали бог землі Геб і богиня неба Нут. Від їхнього союзу народилися Озіріс, Сет, Ісіда, Нефтида. Ці боги складають Геліопольську Дев'ятку. Першим царем Єгипта його мешканці вважали Атума, після нього царював Шу, потім - Геб. Наступником Геба став його син Озіріс, який одружився на своїй сестрі Ісіді. Озіріс навчив людей рільництву, ремеслам, дав їм закони і привчив шанувати богів Атум
2. Найдавніші культи С.59 Чому єгиптяни обожнювали тварин? Вірили, що вони були богами. Назвіть тварин, яким поклонялися єгиптяни. Лев, ібіс, баран, корова, кішка, крокодил. Як ставилися до тварин, після того як вони помирали? Робили мумії і ховали з великими почестями. Як ставилися єгиптяни до річки Ніл? Обожнювали, називали богом – «Хапі». Апіс, Лувр
3. «Суд Озіріса». С.59- 60 Прочитати міф про Озіріса. Також прочитати матеріал про уявлення єгиптян про потойбічне життя, муміфікацію у підручнику. С. 64
Завдання і запитання Які природні явища знайшли відтворення у цьому міфі? Давні єгиптяни вірили, що смерть наступає лише тому, що душа залишає тіло. Але вона може повернутися. Для цього потрібно зберегти тіло, щоб душа змогла його знайти. а) Чи згодні ви з таким поясненням? Чому? б) У який спосіб зберігали тіла померлих в Єгипті?
4. Релігія в житті єгиптян. Єгиптяни були переконані, що все на світі залежить від волі богів, і прагнули жертвами й молитвами здобути їхню прихильність. Певні обряди, вважали люди, забезпечують родючість землі, дарують здоров'я, рятують від лиха.
Прохання до богів люди передавали через жерців. Жерці отримували дари від віруючих. Якщо догодити жерцям, вважали єгиптяни, вони добре попросять богів за людей. Жерці також користувалися багатствами і землями, що належали храмам. Поступово вони стали великими і могутніми рабовласниками.
Запитання на повторення Графічний диктант. Серед пропонованих тверджень є правильні й помилкові. Правильне твердження учні позначають знаком +, а помилкове - знаком -. Релігія - це віра в надприродні сили. Одним із головних богів у єгиптян був бог Сонця Ра. Єгиптяни вшановували також Озіріса - бога природи, що-вмирає та воскресає, і бога мертвих. Давні єгиптяни заперечували існування загробного життя. Для вшанування жерців будували піраміди. Релігійні обряди проходили в храмах.
Домашнє завдання Опрацювати відповідний матеріал підручника (Шалагіно ва О., Шалагінов Б. Історія стародавнього світу, § 11, 12).
Схожі презентації
Категорії