Порівняльний аналіз історичних подій, що відбулися 150 років тому
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
19 лютого(3 березня) 1861 року цар Олександр II видав Маніфест про відміну кріпацтва в Росії; 19 червня 1862 року Авраам Лінкольн прийняв закон про відміну рабства в США.
У першій половині XIX ст. у Російській державі, в тому числі в Україні, відбувався швидкий розклад феодально-кріпосницької системи і формувався новий, більш прогресивний капіталістичний уклад. Розвиток капіталізму гальмувався наявністю кріпацтва.
В основі протиріч між північними і південними штатами було питання про рабство, конфлікт вільного підприємництва і плантаційного рабства можна розглядати і як конфлікт двох форм власності і діаметрально протилежних типів організації праці капіталом: рабство виключає наймана праця, і навпаки. Обидва претендували на життєвий простір (вільні землі) і на панування в американській політичній системі.
Кріпацька праця залишалася низькопродуктивною, невигідною; Внутрішній ринок вузьким; Техніка відсталою, рутинною; Через забитість і незацікавленість робітника-кріпака застосовувати нові машини було неможливо.
Частина плантацій позбавилася хазяїв і перейшла до нових власників, частина була поділена на дрібні ділянки і здана в оренду. На плантаціях як і раніше трудилися в основному негри, але вже в якості батраків або орендарів здольників (Кроппер), віддавали хазяїну частину врожаю (така форма землекористування носить відсталий характер і схожа з «відробітками» колишніх кріпаків Росії на поміщицькій землі). Поряд з нею на Півдні значно виросла питома вага сімейного фермерського господарства, причому землю купували і вихідці з північних штатів.
Селянські рухи, викликані погіршенням становища народних мас у період Кримської війни 1853—1856pp. наприклад Київська козаччина. Рух різночинної інтелігенції. Ідейними вождями революційно-демократичного руху тоді виступали М. Чернишевський, М. Добролюбов, М. Некрасов, Т. Шевченко, а за кордоном О. Герцен і М. Огарьов.
Рух аболіціоністів; це борці за скасування рабства та надання неграм однакових прав з білими. Вони влаштували «підземні залізниці» - мережу таємних агентів, які допомагали рабам утікати на Північ і в Канаду, де рабства не було. Фермер Джон Браун намагався підняти повстання рабів.
Cеляни-кріпаки негайно і без викупу одержують особисту свободу і включаються до вільного сільського стану; В адміністративному відношенні селяни утворюють сільські общини, які обирають органи общинного самоуправління; Поміщик у всіх матеріальних розрахунках повинен мати справу з общиною, а не з окремим селянином; Селяни повинні одержати наділи польової землі у постійне користування, яке регламентуватиметься общиною, з можливістю у перспективі викупити землю в приватну власність; До укладення викупної угоди на землю між поміщиками і общиною звільнені від кріпосної залежності селяни перебувають у тимчасово зобов'язаному стані й виконують регламентовані повинності у поміщицьких маєтках.
22 Вересня 1862 року – прокламація Авраама Лінкольна про скасування рабства на території Південних штатів.
Росія США Крім особистої свободи колишні кріпаки отримували громадянські права. Тепер вони могли купувати у приватну власність землю та нерухоме майно, займатися торгівлею і промислами, будувати фабрики, заводи, залізниці, брати державні підряди тощо. Рабам не надавалися громадянські права. Селяни мали сплачувати викуп державі. Виплата розраховувалася на 49 років. Раби звільнялися без викупу, але не одержуючи землі.
Ліквідація кріпосної залежності: Різко збільшила місткість ринку робочої сили. Швидкими темпами почав формуватися робітничий клас. складалися умови для перетворення ремесла й мануфактури на фабрику. Застосування у широких масштабах машин і вільнонайманої робочої сили знаменувало собою промислову революцію, завдяки цьому продуктивність суспільної праці почала зростати. В Російській імперії з'явилася можливість наздогнати високорозвинуті країни
Знищення рабства: Розширило внутрішній ринок для американської промисловості, прискорило розвиток промисловості та сільського господарства; Відкрилися великі можливості для розвитку ринкових відносин. На Півдні почав розвиватися капіталізм, що сприяло перетворенню США на передову розвинену країну світу. Скасування рабства створило вирішальну передумову для формування на Півдні ринку робочої сили, але він повністю не склався навіть у роки радикальної Реконструкції.
Схожі презентації
Категорії