Культура в Стародавньому Єгипті
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
МЕТА: ознайомити учнів зі змістом поняття «культура»; дати уявлення про основні галузі культури, розглянути їх розвиток у Стародавньому Єгипті; розширити світогляд учнів; розкрити роль давньоєгипетської культури у світовій культурі; виробити власне ставлення до досягнень давньоєгипетської культури.
ПЛАН 1. Писемність у Стародавньому Єгипті. 2. Наукові знання. 3. Освіта. 4. Література. 5. Архітектура 6. Мистецтво.
1. ПИСЕМНІСТЬ У СТАРОДАВНЬОМУ ЄГИПТІ. Писемність виникла на Землі більш як 5 тис. років тому. Першими країнами, де люди навчилися записувати необхідну їм інформацію, були Дворіччя та Єгипет. Перші письмові знаки являли собою малюнки – ієрогліфи. У давньоєгипетському письмі було понад750 ієрогліфів. Голосні звуки на письмі не позначалися. Була особлива група ієрогліфів, що не вимовлялися під час читання, - знаки визначники. Писали стародавні єгиптяни на папірусі – особливим чином обробленому очереті. Для письма використовували тростину, невеликий горщик із водою та пенал із заглибленнями для чорної та червоної фарб.
Довгий час основну проблему становило розшифрування ієрогліфів. Розгадати загадку стародавніх папірусів вдалося французькому вченому Жану Франсуа Шампольону. В одинадцять років він уперше побачив напис, зроблений ієрогліфами. «Чи можна це прочитати?» - запитав він у секретаря єгипетського інституту, який показав хлопчикові єгипетську колекцію. Той заперечно похитав головою. «Я це прочитаю, - упевнено сказав маленький Шампольон, я прочитаю це, коли виросту!» Так і сталося через багато років, коли Шампольойн спочатку розшифрував імена Птоломея та Клеопатри, а потім знайшов ключ до читання єгипетських ієрогліфів.
П И С Е М Н І С Т Ь Розеттський камінь, знайдений у 1759р. Шампольйоном Жан Франсуа Шампольйон - експедиція у Єгипет Фрагмент письма ієрогліфами Площа Писемності у Франції. Монументальне зображення Розеттського каменю.
2. НАУКОВІ ЗНАННЯ С71-72 прочитати текст та виписати які знання мали єгиптяни та для чого вони їм були потрібні. Астрономія – для визначення часу розливу річки Ніл, Медицина –для лікування людей, боротьби з різними хворобами, Математика – для роботи ремісників, будівництві каналів, палаців, пірамід. Стародавні єгипетські медичні інструменти
Ієрогліфічний запис числа 35736 Частина папіруса Ахмеса або Рінда з написаними на ньому математичними задачами
3. ОСВІТА. С70-71 Прочитати і порівняти сучасну школу з єгипетською. Частіше навчалися хлопчики, писали на черепках та старих папірусах. Важко вчитися. Не слухняних дітей били. Писали загостреними очеретинками. В основному вивчали лише письмо.
4. ЛІТЕРАТУРА. До досягнень єгипетської літератури належать міфи, казки, повісті, повчання, пісні. Найвідоміші – міф про Осіріса , «Повчання Птахотепа», «Казка про мореплавця з розбитого корабля», «Розповідь єгиптянина Сінухета» «Розповідь єгиптянина Сінухета» «Повчання Птахотепа»
5. АРХІТЕКТУРА Х р а м Хатшепсут Луксорський і Карнакський храми Статуї висотою 20 м – комплекс фараона Аменофіса III
П і р а м і д и Археологи нарахували 80 єгипетських пірамід. Самі знамениті три великі піраміди біля Гізи: Хеопса (Хуфу), Хефрена (Хафра) і Мекеріна (Менкаура)
Перша піраміда - ступінчата піраміда, побудована приблизно у 2670 р. до н.е., нагадує кілька поставлених один на одну щораз менших по масштабу плит. Архітектор Імхотеп розробив спеціальний спосіб кладки з тесаного каменю. Піраміда Джосера розташована у Саккарі, неподалік від древнього Мемфіса. (Висота - 62 метри).
Саркофаг Вирубана з єдиного каменю скульптура завдовжки у 80 м та висотою 20 метрів - Сфінкс, лев з головою людини та обличчям фараона Хефрена Фараон Тутанхамон Сфінкс 6. Мистецтво.
Ж И В О П И С Розпис на гробниці Нахта Розпис на гробниці Рамзеса II Рельєфне зображення родини Ехнатона
ЗАПИТАННЯ НА ПОВТОРЕННЯ Шо ви знаєте про єгипетську писемність? Які наукові знання були в єгиптян? Чому навчали в єгипетських школах? Назвіть найвідоміші літературні твори в Єгипті. Розкажіть про архітектуру та мистецтво Стародавнього Єгипту.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Опрацювати відповідний матеріал підручника (Шалагі нова О., Шалагінов Б. Історія стародавнього світу, § 1З, С. б9-72, бЗ-б4).
Схожі презентації
Категорії