Іспанія. Нідерланди. 16 – І пол.17 століття
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
План 1. Соціально-економічний розвиток Іспанії 2. Іспанія за Карла V 3. Повстання комунерос в Кастилії 1520-1522 рр. 4. Правління Філіппа ІІ
Запам'ятайте дати: 1519—1556 рр. – правління Карла V 1520-1522 р. – повстання комунерос 1556-1598 рр. – правління Філіпа ІІ 1571 р. – битва при Лепанто 1581-1640 рр. – перебування Португалії у складі Іспанії
ХVІ ст. інколи називають „століттям Іспанії” Завдяки відкриттю Америки(1492 р) іспанські монархи отримали небачені до того ресурси для здійснення своїх чистолюбивих планів. Але ці багатства відіграли для Іспанії більш негативну роль. „Дешеве” золото, що спричинило „революцію цін”, підірвало і решту галузей виробництва. Так, було зруйноване зернове господарство, встановленням максимуму цін. В результаті селяни розорювалися.
Карл V Ставши королем, він отримав під свою владу величезні володіння: Іспанію, володіння в Італії і Новому Світі. А за батьківською лінією німецькі володіння австрійських Габсбургів, Нідерланди тощо. У 1519 р. молодого іспанського короля Карла І Габсбурга обрали імператором Священної Римської імперії під ім'ям Карл V (1519—1556 рр.). Таким чином він об`єднав під своєю владою величезну імперію. Про яку улеслики говорили, що „над нею ніколи не заходить сонце”.
Повстання комунерос в Кастилії 1520-1522 рр. Міста Кастилії Карла V (комуни (по іспанськи – комунерас) негативно поставилися до політики молодого короля, який намагався зміцнити абсолютну владу і обмежити права міст. Повсталі утворили „Святу хунту” (союз), яка висунула Карлу V наступні вимоги: 1) щоб король жив в Іспанії; 2) щоб на вищі посади призначалися лише іспанці; 3) заборонити вивіз золота і срібла з Іспанії; 4) регулярно скликати кортеси – раз на 3 роки; 5) обкласти податками дворян; 6) повернути казні пограбовані багатства королеви Ізабелли. Вирішальна битва між повсталими і прихильниками короля відбулася біля села Вільялар (1521 р.), де повстанні було вщент розгромлені, а полонені лідері страчені. Після цього лише одне місто – Толедо – продовжило боротьбу, тримаючи шестимісячну облогу. Але і вона зрештою пала.
Правління Філіппа ІІ Філіпп II підніс Іспанію на вершину її могутності. Як ревний католик, Філіпп II бачив себе захисником і оборонцем усього католицького світу. Він часто говорив: „Я краще зовсім не матиму підданих, ніж матиму їх в якості єретиків”. Вся його діяльність була спрямована у цьому напрямку.
Нідерланди.План 1. Нідерланди під владою Іспанії в XVI ст. 2. Причини й початок повстання 3.Значення і наслідки визвольного руху у Нідерландах
Запам'ятайте дати: 1566 р. — Початок визвольного руху в Нідерландах. 1579 р. — Підписання Утрехтської унії; виникнення нової держави — Об'єднаних провінцій Нідерландів. 1609 р. — Підписання миру між Іспанією та Об'єднаними провінціями Нідерландів; завершення революції.
Нідерланди під владою Іспанії в XVI ст. Нідерландами (у перекладі — “Понизові землі”) Ця країна не мала ані родючих ґрунтів, ані корисних копалин, страждала від повеней. Головним її багатством були працелюбні мешканці. Вони з гордістю казали: “Бог створив небо, ми — суходіл”.
На початку XVI ст. Нідерланди опинились у складі Священної Римської імперії Карла V. Останній вважав Нідерланди перлиною своєї корони, бо ця маленька країна давала в чотири рази більше прибутку, ніж усі володіння в Новому Світі. Після розпаду в 1555 р. імперії Карла V Нідерланди перейшли під владу його сина — короля Іспанії Філіппа II
Причини й початок повстання Інквізиція приговорила всіх нідерландців до страти. Заборона нідерландським купцям торгувати з Новим Світом В 1566 р. почалося повстання іконоборців, вони нищили ікони,монастирі.
В 1567 р.в Нідерланди прибув новий намісник Герцог Альба який почав “заспокоювати” Нідерланди сокирою ката і вогнищем інквізиції Альба вирішив запровадити в Нідерландах алькабалу — 10-відсотковий податок із кожної торгової операції. Усю країну охопило обурення. Нідерландці зрозуміли, що їм уже нема чого втрачати.
Гези. Перемога повстання на півночі країни Гези (нід. Geuzen - жебраки) — прізвисько, яким іспанці наділили нідерландських дворян, які з 1565 р. стали в опозицію до іспанської влади. 1572 р гези напали на побережжя і почали перемагати. Створили Генеральні Штати. Для керівництва повстанням було запрошено герцога Вільгельма Оранського. Альба почав каральний похід.
На Півдні жило багато дворян католиків, які підтримали Іспанію. В 1579 р. вони підписали унію та підтримали Філіппа ІІ. У відповідь Північні провінції підписали Утрехтську унію яка започаткувала нову незалежну державу — Об'єднані провінції Нідерландів, що їх найчастіше називали Голландською республікою
Значення і наслідки визвольного руху у Нідерландах Герцог Орлеанський був вбитий, але боротьбу продовжив його син –Моріц. Тільки 1609 р.Іспанія визнала незалежність Голландії. Основні наслідки: почалося формування голландської нації. Поділ країни за релігійною ознакою став причиною того, що виникли два народи — голландський і фламандський, які розмовляють однією мовою, але сповідують різні релігії.
Схожі презентації
Категорії