Хотинська битва
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Після перемоги над польсько-шляхетським військом у Цецорській битві 1620 р. Туреччина почала готуватися до завоювання Речі Посполитої. Навесні 1621 року султан Осман ІІ рушив до Молдови. Його бойові сили становили близько 100 тис. чол. До турецького війська приєдналася 60-тисячна кримська орда. Ослаблена поразкою під Цецорою Річ Посполита перебувала у політичній ізоляції. Вона могла зібрати лише 30-тисячне військо. Потрапивши в скрутне становище, польсько-шляхетський уряд звернувся до українських козаків із закликом взяти участь у війні проти Туреччини, обіцяючи їм розширити права та привілеї. Польський сейм ухвалив козацький реєстр у 20 тис. чол. з платнею 100 тисяч злотих на рік. Передумови битви
Козацька Рада 17 червня 1621 року в урочищі Суха Діброва ухвалила взяти участь у боротьбі проти Туреччини і вислала у Варшаву делегацію на чолі з гетьманом Петром Конашевичем, щоб за свою участь, боротьбі забезпечити деякі привілеї для козацтва та права для Православної Церкви в Україні
1000-літній Хотин - одне з найдревніших міст України. Його історія сягає у прадавню минувщину - археологи відносять виникнення міста до VIII століття.
Не раз Хотин ставав ареною кривавих боїв. Невипадково тут, на березі Дністра, в другій половині ХІІІ століття розпочато будівництво кам'яної фортеці, яка стала одним із самих потужних укріплень Східної Європи.
Засновано його на перехресті важливих торговельних шляхів з Півночі на Південь та зі Сходу на Захід.
Турецько-татарські війська налічували понад 150 тис. чол. Вони почали запеклі атаки проти 40 тис. козаків і 35 тис. польських військ під м. Хотин. На козацькій раді Сагайдачний розповів про обіцянки польського короля задовольнити козацькі. Тут же рада звинуватила Якова Бородавку в невмілому командуванн і скинула з гетьманства. Бородавку присудили до смертної кари і пізніше стратили. Гетьманом знову було обрано Сагайдачного і він протягом тижня, відбиваючись від татар, вів козаків до польського табору. Першого вересня союзники об'єднались. Наступного дня під Хотин підійшов і турецький султан зі своєю армією.
Хотинська битва закінчилася козацько-польською перемогою над Туреччиною, у результаті якої турецький султан Осман II був змушений припинити війну.
Сагайдачний отримав з рук королевича Владислава у 1621 році нагороду за успішні бойові дії під Хотином – меч прикрашений золотом та бриліантами.
Перемога в Хотинській Війні примусила Туреччину відмовитися від планів завоювання Європи. Розгром під Хотином привів у султанській Туреччині до народного повстання, заколоту яничарів, ослаблення політичної влади (1622 р. Османа ІІ було вбито яничарами) та до посилення визвольної боротьби слов'янських та арабських народів проти турецьких поневолювачів. Як зазначає Петро Сас: ...на полях Хотинської війни вирішувалась не лише доля Речі Посполитої, але й значною мірою і доля християнської цивілізації
Схожі презентації
Категорії