X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Тарас Шевченко - «Гайдамаки». Складність історичної долі українського народу

Завантажити презентацію

Тарас Шевченко - «Гайдамаки». Складність історичної долі українського народу

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Т. Г. ШЕВЧЕНКО. «ГАЙДАМАКИ». СКЛАДНІСТЬ ІСТОРИЧНОЇ ДОЛІ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ. ПОВСТАЛИЙ НАРОД ЯК ГЕРОЙ ПОЕМИ 9 клас

Слайд 2

Проглянувши презентацію,ти зможеш : -довідатися про героїчне минуле нашого народу ; -дізнатися про ватажків гайдамацького руху ; -узагальнити й систематизувати знання з теорії літератури ; -ознайомитися з жанровими та композиційними особливостями твору  

Слайд 3

Любіть її, думу правди, козацькую славу. Т. Шевченко Ну, вже так, що порадували Ви нас, своїми «Гайдамаками!» Як такого добра не хвалити? Г. Квітка-Основ’яненко

Слайд 4

Слайд 5

Тема: зображення боротьби українського народу проти польської шляхти у 1768 р.— Коліївщини; правдиве відтворення злиденного, підневільного становища українців за часів кріпацтва, свавілля і жорстокість польської шляхти, нестримного бунтарства, його спопеляючої ненависті до гнобителів; сили і працьовитості нашого народу, його волелюбності й моральної краси.

Слайд 6

Ідея: заклик до знищення соціального і національного гноблення, до єднання слов’янських народів; як найкращого шляху до визволення трудящих мас. Основна думка: «Нехай житом, пшеницею, як золотом, покрита, не розмежованою останеться навіки од моря і до моря — слов’янська земля», — зазначив письменник у передмові до твору. Жанр: ліро-епічна, історико-героїчна поема. Узявши за основу історичні події, письменник надав їм романтичного забарвлення, відтворив з глибокою схвильованістю, тугою і любов’ю. Це є визначальною особливістю поеми, що надає їй самобутності, оригінальності; інша думка, що цей твір — історичний роман у віршах. Білецький назвав твір «драматичною ораторією».

Слайд 7

Особливості назви твору Свій твір Т.Шевченко назвав бунтарським іменем гайдамаків — учасників народного антишляхетського спалаху (Коліївщини), що вибухнув у 1768 р. на Правобережній Україні.

Слайд 8

«Гайдамаки» (1841) — історико-героїчна поема Шевченка. Причини гайдамацького руху (Коліївщини) Ватажки Події 1768 р.

Слайд 9

Коліївщина – найвідоміший виступ гайдамаків 1768 року. Основною його силою було селянство. Це повстання спричинили декілька факторів: Коліївщина – найвідоміший виступ гайдамаків 1768 року. Основною його силою було селянство. Це повстання спричинили декілька факторів: По-перше, в південній Київщині, де зародилась Коліївщина, селяни довше користувались свободою від панських повинностей. По-друге, панське господарство переживало складні часи перенесення збіжжевих ринків з-над Балтики до Чорного моря. По-третє, значний вплив на селян мала близькість вільного Запоріжжя. По-четверте, на півдні Київщини загострилися релігійні суперечності.

Слайд 10

Іван Ґонта (1705 — 1768) — Іван Ґонта (1705 — 1768) — керівник українського гайдамацького руху, один з проводирів Коліївщини.Іван Ґонта народився в селі Розсішки, в селянській родині. Був церковним старостою у Воздви- женській церкві. Згодом став козаком надвірної міліції. За вправну службу став сотником. У червні 1768 під час гайдама- цького повстання на Ґонту була покладена відповідаль- ність за оборону міських укріплень Умані. Повста- ння було жорстоко придушене. Особливо трагічною виявилася доля Ґонти, який був засуджений особливим церковним трибуналом. Після десятиденних тортур Ґонті було винесено смертний вирок.

Слайд 11

Максим Залізняк (близько 1740 — після 1768) — керівник гайдамацького повстання (1768-1769 рр.), козацький отаман, гетьман України. Народився на хуторі Калинівці в козацькій родині. У віці 13-ти років Залізняк пішов на Запорозьку Січ. На початку 1768 року став керівником гайдамацького повстання. Повстанська Рада проголосила Максима Залізняка гетьманом і князем смілянським, а сам він заявив про відновлення Гетьманщини. 8 липня 1768 року Залізняка разом з 73 гайдамаками було ув’язнено в Києво-Печерській фортеці.

Слайд 12

У XVIII столітті в Україні ширився У XVIII столітті в Україні ширився гайдамацький рух. Українці воювали з польською шляхтою за соціальну й національну незалежність Правобережної України. Виступали вони і проти релігійного гніту. Найвищим проявом гайдамацького руху було повстання 1768 року, відоме під назвою Коліївщина. Панівні кола Польщі уже не могли самі розправитися з повстанцями, вони звернулися по допомогу до уряду Росії. Боячись поширення повстання, царський уряд послав свої війська проти повстанців. Ватажки Залізняк, Гонта, Неживий були по-зрадницькому схоплені, загони роззброєні, повстання придушене.

Слайд 13

Композиція Експозиція: перепетійний епізод — збиткування корчмаря Лейби з наймита Яреми. Зав’язка (зав’язка може відбуватися на початку зображених у творі подій): зіткнення інтересів українського трудового народу та польської шляхти і їхніх прислужників — події, що відбувалися у давні часи. Кульмінація: розгром України, вбивство й поховання Гонтою власних дітей. Розв’язка: епілог — страта Гонти, смерть Залізняка на засланні («на чужому полі», самоліквідація повстанських об’єднань («розійшлися, відкіля взялися»).

Слайд 14

Орієнтовний план щодо характеристики повсталого народу — героя твору. - «На ґвалт України Орли налетіли...». - Повстанці збираються під Чигирином. - Освячення ножів. - Промова благочинного. - Очікування повстання. - «Задзвонили в усі дзвони...». - Початок повстання, його розмах. - Гайдамаки в Лисянці. - Кривава розправа в Умані як кульмінаційна точка народної боротьби за своє звільнення. - «Хто додому, хто в діброву з ножем у халяві...». - Спад повстання.

Слайд 15

Слайд 16

Повстанці: відданість народній справі; сила й хоробрість; віра в світле майбутнє; люта ненависть до поневолювачів; людяність; мужність; гумор.

Слайд 17

Працюючи над змістом твору , виконай наступні завдання : 1. Порівняй сирітське життя Шевченка і його героя Яреми Галайди. Визнач спільне й відмінне . 2. Доведи або спростуй думку: «Лейба панською ласкою багатий». Свої міркування обґрунтуй.

Слайд 18

3. Вислов своє ставлення до жида Лейби, який під час жорстокого суду ляхів над титарем, «у кутку собакою дрижав». У чому типовість образу цього підступного героя? 4. Що, на твій погляд, свідчить про боротьбу православної церкви проти покатоличення українського населення та нав’язування йому унії. Наведи приклад з поеми.

Слайд 19

5. Яким чином Т. Шевченко у розділі «Свято в Чигирині» намагається дослідити наявність соціальних суперечностей між масами і козацькою старшиною? Що про це зазначено у творі? 6. Як ви вважаєте, повстання гайдамаків — їх одночасна боротьба проти кріпосництва і за визволення від національного й релігійного гніту? Відповідь вмотивуйте.

Слайд 20

7.Чому, на ваш погляд, І. Гонта спочатку відмовився ховати своїх дітей, а потім потайки від усіх здійснив цей обряд? 8. Що мав на увазі Т. Шевченко, висловлюючись: « Посіяли гайдамаки / В Україні жито, / Та не вони його жали?»Свої міркування обґрунтуйте. 7.Чому, на ваш погляд, І. Гонта спочатку відмовився ховати своїх дітей, а потім потайки від усіх здійснив цей обряд? 8. Що мав на увазі Т. Шевченко, висловлюючись: « Посіяли гайдамаки / В Україні жито, / Та не вони його жали?»Свої міркування обґрунтуйте.

Слайд 21

9. Як на ваш погляд, чому Лейба допоміг Яремі визволити Оксану з неволі? Це було виявом щирості, відчайдушності чи, навпаки, хитрості, улесливості? 10. Висловіть своє ставлення до вчинку Гонти щодо покарання власних дітей. Чи міг він уникнути цієї страти? Відповідь вмотивуйте. 9. Як на ваш погляд, чому Лейба допоміг Яремі визволити Оксану з неволі? Це було виявом щирості, відчайдушності чи, навпаки, хитрості, улесливості? 10. Висловіть своє ставлення до вчинку Гонти щодо покарання власних дітей. Чи міг він уникнути цієї страти? Відповідь вмотивуйте.

Слайд 22

Слайд 23

Тест за твором “ Гайдамаки “ 1. Визначте жанр твору : а) драматична поема ; б) історичний роман ; в) історико – героїчна поема ; г ) пригодницька повість . 2. Кого у творі Т. Шевченко називає “ щирим батьком “ ? а) гетьмана Б. Хмельницького ; б) російського історика мистецтв В. Григоровича ; в) українського історика М. Костомарова ; г) українського письменника Г. Квітку – Основ ‘яненка . 3. Укажіть , які реальні історичні події зображено у творі : а) козацько – селянське антишляхетське повстання 1768 р., відоме в історії як Коліївщина ; б) події національно – визвольної війни під проводом Хмельницького ; в) військові походи на Туреччину під проводом П. Сагайдачного ; г) війна зі шведами .

Слайд 24

Тест за твором “ Гайдамаки “ 4.Визначте прислів ‘я , використане в мові гайдамаки , коли він побоювався , що спів Волоха почують не так пани , як підпанки ( “ Свято в Чигирині “ ) : а) “ Де можна лантух , там торби не треба “ ; б) “ Їжте , очі , хоч повилазьте : бачили , що купували “ ; в) “Поки сонце зійде , роса очі виїсть “ ; г) “Оце в мене серце теліпається , як телячий хвіст “ . 5. Т. Шевченко називає Ярему “сирота убогий “ і водночас “ сиротою … “ : а) щасливим ; б) бідним ; в) багатим ; г) безталанним . 6. Звідки родом Ярема ? а) з Вільшани ; б) Чигирина ; в) Лисянки ; г) Черкас .

Слайд 25

Тест за твором “ Гайдамаки “ 7. Чому Оксана забарилась на побачення ? а) батько не пускав ; б) не встигла всю роботу переробити ; в) сама занедужала ; г) батько занедужав . 8. Треті півні – це був сигнал для : а) підйому козаків ; б) зміни вартових ; в) готовності запорожців для відпочинку ; г) повстання гайдамаків . 9. Як Ярему записали в реєстрі ? а) Голий ; б) Біда ; в) Безбатченко ; г) Галайда .

Слайд 26

Тест за твором “ Гайдамаки “ 10. За що Гонта вбив своїх дітей ? а) вони були католиками ; б) воювали на боці Польщі ; в) відмовилися стати гайдамаками ; г) так наказав Залізняк . 11. До чого Т. Шевченко закликає в “ Передмові “ ? а) нещадно бити ворога ; б) брататися знову зі своїми ворогами ; в) бути справжніми християнами ; г) боротися за свої права . 12. Установіть за характеристикою героїв їх належність до твору “Гайдамаки” а) “ Прости мене . Я каралась / Весь вік в чужій хаті … / Прости мене , мій синочку ! “

Слайд 27

Тест за твором “ Гайдамаки “ б) “ Довго , довго , сердешная , / Все йшла та питала ; / Було й таке, що під тином / З сином ночувала “ ; в) “ … гнувся ,бо не знав , / Не знав , сіромаха ,що виросли крила , /Що неба достане ,коли полетить “ ; г) “ Наша дума , наша пісня / Не вмре не загине … / От де ,люде, наша слава , / Слава України “ .

Слайд 28

Завдання: - проаналізуй образи поеми; - склади цитатні характеристики Гонти й Залізняка; - вивчи будь-який уривок із твору напам ‘ять.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Українська література