Сатирична комедія І.Карпенка-Карого "Хазяїн"
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Сатирична комедія “ Хазяїн” І.Карпенка – Карого При народженні: Тобілевич Іван Карпович Псевдоніми, криптоніми: Карпенко-Карий, Гнат Карий Дата народження:17 (29) вересня 1845 Місце народження:с. Арсенівка Бобринецького повіту Херсонської губернії Дата смерті:2 (15) вересня 1907 (61 рік) Місце смерті:Берлін Національність:українець Громадянство: Російська імперія Мова творів:українська Рід діяльності:драматург, актор, театральний діяч Роки активності:1884–1907 Жанр:комедія, трагедія, драма
Автор про свій твір « Я сам бачу, що це найкраща моя комедія і мабуть — не то краща, а вже й такої не напишу. «Хазяїн» вже пройшов три рази, при хороших всякий раз зборах і має ще бути виставлений два рази на одній неділі.» «Хазяїн — зла сатира на чоловічу любов до стяжання, без жодної іншої мети. Стяжання для стяжання!»
П’єса «Хазяїн »— соціальна комедія Івана Карпенка-Карого, написана в 1900 році. Автор характеризував п'єсу, як злу сатиру на людську любов до стяжання без жодної іншої мети. Прем'єра комедії відбулася 10січня 1901 в Києві з гучним успіхом. Пузиря виконував сам Карпенко-Карий, економів — Феногена і Ліхтаренка — Саксаганський іСадовський, Золотницького — Кропивницький.
Бесіда за твором 1. З яким твором І. Карпенка-Карого найбільше споріднена комедія «Хазяїн» і чому? 2. Чим зацікавив вас цей твір як читачів? 3. Чого більше в комедії «Хазяїн» — гумору чи сатири і чому, на вашу думку? 4. Чи є в комедії персонажі, яким ви імпонуєте? Хто ці персонажі?
Проблематика комедії «Хазяїн» Проблема добра і зла (Пузир, Феноген, Ліхтаренко; загибель Зозулі). Проблема збагачення заради збагачення (Пузир — історії з халатом та кожухом, авантюра з переховуванням статків банкрота Петра Михайлова, епізод з гусьми — «грабіжниками» Пузиревого добра). Проблема взаємин батьків і дітей ( Пузир — Соня). Проблема взаємин «пузирів» та ітелігенції (Пузир — Золотницький, Пузир — Калинович, Пузир — Соня). Проблема моралі, духовності (Пузир: пам’ятник Котляревському і орден Станіслава — що вагоміше і що вигідніше? Зневага до бідного інтелігента Калиновича — і дозвіл на одруження Калиновича з Сонею (виявляється, що брат Калиновича — прокурор і може врятувати Пузиря від тюрми і ганьби!)
ТЕСТИ 1.Яке справжнє прізвище І.Карпенка-Карого? Чому взяв такий псевдонім? 2.За жанром п’єси «Хазяїн», «Сто тисяч» — це: А) трагедія Б) комедія В) драма 3. Персонажем якої п’єси є Бонавентура? А) «Хазяїн» Б) «Сто тисяч» В) «Мартин Боруля» 4. П’єса « хазяїн» : А) гумористична Б) соціально-побутова В) сатирична
Яке прізвище мав Терентій Гаврилович? Як звали дочок? Хто така Павлина? Як прізвища економів Пузиря? Хто такий Калинович? Що Марія Івагівна загадує вишити на новому халаті Пузиря? Скільки років носить Пузир кожух? Хто сказав: «А Котляревський мені без надобності…»? Про кого говорить Феноген: «От чоловік! І риби наловить, і ніг не змоче»? Кому належать слова: «У нас стільки всякого хліба, як води в морі, і весь хліб люди заробляють, вони повинні їсти за свою працю найкращий хліб!»? За скільки карбованців Пузир продав халат Золотницькому? За кого хоче віддати Пузир свою доньку заміж? Хто сказав: «Класична птиця! Рим спасла, а хазяїна погубила…»
ВІДПОВІДІ: 1. Справжнє прізвище – Тобілевич. Карпенко – від імені батька (Карпо), Карий – від прізвища героя Шевченкової драми «Назар Стодоля». 2. Б) (комедія). 3. Б) («Сто тисяч») 4. В) (сатирична) Пузир; дочки – Катя (покійна), Соня Кравчиха Куртц Павло Карлович, Ліхтаренко Порфирій Іван Миколайович, учитель, наречений Соні Бурячки, вівці 30 років Пузир – Золотницькому Феноген про Ліхтаренка Говорить Соня За 1000 карбованців За Чобота Василя – сина мільйонера Гаврила Афанасійовича Чобота Золотницький про Пузиря
Створений Карпенко-Карим світ нагадує реальний світ, але, звичайно, не тотожний йому. П. Хропко
Це цікаво! Про глибину і правдивість розкриття образу аграрія-мільйонера свідчить той факт, що селяни з населених пунктів Кадашеве та Карлюжен, яким письменник давав читати твір, упізнали в образі Пузиря мільйонера-землевласника Шевякова, якого вони ще пам'ятали звичайним, небагатим селянином на прізвище Шуляк. Цей Шуляк починав із звичайних маленьких комерційних операцій, а став власником десяти економій, сотень десятин землі, тисячних отар овець, а згодом навіть змінив прізвище на інше, благородне.
І. Карпенко-Карий- драматург-новатор Він сміливо відступав від усталених драматургічних шаблонів, приділяючи увагу не зовнішнім ефектним подіям, а глибокому розкриттю людських характерів. Драматург виходив не з догм «теоретиків» театру, а з поглибленого вивчення складної і сповненої внутрішніх суперечностей живої дійсності. Це значною мірою й зумовило своєрідність розгортання дії в його комедії.
Серія «Класні комікси» Художник: Тарабарова НаталяХудожник: Тарабарова Наталя Довідкове бюро Тарабарова Наталя Художник-аніматор. Навчалася в інституті театру і кіно ім. Карпенко-Карого, спеціальність «режисер анімаційного кіно». Співробітничала з компаніями Укранімафільм, Борисфен, DDM, а також видавництвом «Зелений пес», а також брала участь в освітньому проекті для дітей «За рік до школи». Художник: Тарабарова Наталя
Схожі презентації
Категорії