X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Осип Назарук "Роксоляна"

Завантажити презентацію

Осип Назарук "Роксоляна"

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Образ великої султанки Хасеке-Ель-Хуррем-Хатун, прекрасної українки Анастасії Лісовської в історичній повісті Осипа Назарука “Роксоляна”

Слайд 2

Історична повість із XVI століття розповідає про унікальний випадок в історії, коли жінка-полонянка, християнка, стала дружиною наймогутнішого султана Оттоманської імперії Сулеймана Пишного, вплинула на долю не лише багатьох людей, а й цілих народів та держав. У її образі поєдналися любов і ненависть, ніжність і мужність, доброта і жорстокість, державний розум і дрібна підступність, марнославство. Секрет її успіху не відкритий і досі. Історична повість із XVI століття розповідає про унікальний випадок в історії, коли жінка-полонянка, християнка, стала дружиною наймогутнішого султана Оттоманської імперії Сулеймана Пишного, вплинула на долю не лише багатьох людей, а й цілих народів та держав. У її образі поєдналися любов і ненависть, ніжність і мужність, доброта і жорстокість, державний розум і дрібна підступність, марнославство. Секрет її успіху не відкритий і досі.

Слайд 3

Авторова присвята до повісті Присвячую українським дівчатам сю працю про велику українку, що блистіла умом і веселістю, безоглядністю й милосердям, кров'ю і перлами. Присвячую на те, щоб вони навіть у найтяжчих хвилях свого народу і своїх не тратили бадьорості духу і були підпорою своїх мужів і синів та діяльними одиницями свого народу, - передовсім опанувавши якусь працю і полюбивши її. Осип Назарук

Слайд 4

Значення імені головної героїні Роксолана (латин. Roxolana) – 1) роксоланка (представниця іраномовного скіфського племені); пізніше) русинка, українка (оскільки назву роксоланів перенесли на русинів).

Слайд 5

Слайд 6

Слайд 7

Слайд 8

Життєві цінності Роксоляни

Слайд 9

“Найбільше грошей ужила б для найбільш нещасливих людей.”

Слайд 10

Слайд 11

Характеристика Роксоляни

Слайд 12

“… Прегарна Хуррем має ум високий і душу… “… Прегарна Хуррем має ум високий і душу… “Вона має добре серце, і тому має радість в очах і в обличчі!” (Султан про Роксоляну). “Файна, дуже файна! Біла, золоте волосся, сині очі, подовгасте лице, малі руки, як у дитини, і добре серце має, бо як іде, то не минає ніяких бідних, навіть наших, жидівських, хоч ми інша віра…” (Жидівські купці про Роксоляну”)

Слайд 13

Могутня султанка Ель Хуррем “… Делікатні рученьки Насті зачали ламати велику і сильну державу падишаха, що простяглася на три часті світу…” “Могутня була султанка Ель Хуррем, а хто раз в ласці переступав її поріг, за тим ішла опіка, мов благодатне світло Сонця.”

Слайд 14

Слайд 15

(…)Тут вперше прийшло їй на думку, чому жінка не мала б займатися державними справами? (…)Тут вперше прийшло їй на думку, чому жінка не мала б займатися державними справами? - Чи я не така сама людина, як мужчина? – подумала. І якась іскра дивної амбіції заіскрилася в її серци… ( у школі невольниць)

Слайд 16

Шановна Роксоляно! Шановна Роксоляно! Познайомившися з історією твого життя, не змогла залишитися байдужою…Скільки невдач і негараздів траплялося на твоєму шляху, скільки пригод… Тебе викрали з власного весілля, продали й відвезли в чужий край. Звідки ж у звичайній дівчині стільки мужності й відваги, життєлюбства та оптимізму? Ти навіть стала «єдиною» жінкою для султана Сулеймана. «Володар трьох частей свiту, цар п'ятьох морiв i гір Балкану, Кавказу й Лiвану, i чудних рожевих долин здовж Марiци, i страшних шляхiв на степах України» поклав до твоїх ніг скарби та своє кохання, знехтувавши законами ісламу. Ти досягла завдяки своїм розуму, красі, силі духу найвищих висот, отримала владу не тільки над падишахом, а й над усією Османською імперією. Я захоплююся твоїм розумом, винахідливістю, освіченістю. Та мене непокоїть питання, чи не завелику ціну ти заплатила, щоб досягнути такого небаченого для жінки становища в ісламському світі?.. Відступ від віри – великий гріх, який не кожна людина здатна прийняти на душу, а тобі довелося прожити з ним до кінця життя. А згодом твої руки омилися ще й чужою кров'ю. Я думаю, ти прекрасно розуміла, що іншого шляху до трону у твоїх дітей немає. Так, ти діяла жорстоко й рішуче, але тільки заради своїх синів. Влада навіть найчесніших людей штовхає на принизливі вчинки. Але я розумію твої почуття, тривоги і тому не звинувачую… Знай, що співвітчизники-українців тобою захоплюються, бо ти ніколи не забувала про землю, яка тебе зростила, та виконала свій патріотичний обов'язок перед батьківщиною.! З учнівських листів

Слайд 17

Слайд 18

Роксоляна та релігія:

Слайд 19

Літературний диктант У якому містечку народилася та жила Анастасія Лісовська? Що наворожила Насті Лісовській циганка? Як звали подругу головної героїні? Ім'я учителя у школі невольниць. З ким порівнював султан Настю Лісовську? Хто отримав завдання від падишаха навернути Настю Лісовську до ісламської віри? Хто дав Анастасії нове ім'я - Роксоляна, під котрим вона увійшла в історію? Свята гора, до якої героїня ходила на прощу. Що означало слово “Хуррем”? Ім'я старшого сина Роксоляни. Скільки років була Роксоляна дружиною султана? Кому присвятив свою повість Осип Назарук?

Слайд 20

Питання для міні-дискусії 1. Чи можемо ми засуджувати Роксоляну за те, що вона прийняла мусульманську віру? 2. Чи можна вважати Роксоляну зрадницею своєму коханню, вірі християнській, батькам, рідному народові? 3.Чи є постать Роксоляни історичною?

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Українська література