Олександр Олесь
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Батько працював на рибних промислах в Астрахані, де загинув, коли Сашкові було лише 11 років. Поет закінчив у Білопіллі початкову школу й училище, а з 15 років продовжив навчання у Дергачівській школі на Харківщині.
Визначним фактом у житті Олександра Олеся стала поїздка на відкриття пам'ятника І. П. Котляревському в Полтаві у 1903 р., де він познайомився з Б. Грінченком, М. Коцюбинським, Лесею Українкою.
Свій творчий шлях О.Олесь почав в 15 років. Він брав участь у випуску рукописного журналу «Комета», де й з’явилися його перші вірші. Також у юнацькі роки захоплювався театром.
Переїжджає до Будапешту. А потім оселяється у Празі. Не сприйняв події жовтня 1917 р, і у 1919р. він залишає рідний край.
Видатний син О.Олеся- Олег Ольжич (1907-1944), український поет, археолог і політичний діяч.
Останні роки поет жив у самотності та бідноті. Помер 22 липня 1944 р. невдовзі після того, як одержав повідомлення про загибель свого сина.
Творчість Олеся виразно поділяється на два періоди — в Україні (1907–1918) та в еміграції (1919–1944).
Журба і радість – ці два людські почуття переплелися в усій ліриці. Щастя і страждання, смерть і воскресіння завжди йдуть поруч у творчості поета.
У 1907 р. під псевдонімом Олександр Олесь вийшла перша збірка поезій під назвою «З журбою радість обнялась»
В еміграції поет видає книги поезій «Чужиною» (1919), «Княжі часи. Минуле України в піснях» (1920), «Кому повім печаль мою...» (1923) , «Ніч на полонині» (1941)
Він також слідкує за літературними процесами в радянській Україні. На твори, писані Павлом Тичиною на замовлення партії, Олександр Олесь відгукнувся сатиричним віршем-докором «І ти продався їм,Тичино…»
І ти продався їм, Тичино, І ти пішов до москаля? О, бідна мати, Україно, В журбі головонька твоя. В кривавім морі по коліна Стоїть без сорому в очах Поет, колишній наш Тичина, І прославляє смерть і жах. Прилюдно б'є катам поклони, Катів виспівує в піснях. А з-під землі ідуть прокльони Борців, розп'ятих на хрестах.
Схожі презентації
Категорії