О.Чорногуз "Як вибирати ім'я"
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Портфоліо письменника: Дата народження:15 квітня 1936 (78 років) Національність: українець Мова творів: українська Рід діяльності: письменник Напрямок: сатира, гумор, публіцистика
Сатира Олега Чорногуза – це свідчення високоморального духу нашого народу, його вміння посміятися над кимось і над собою в ім’я нашої вічності на цій Богом подарованій землі. Роман Дідула
Моя біографія, як і життя, — іронічна… Пишучи про себе, я завжди думаю про інших... О.Чорногуз
Твори: Книжки сатири і гумору: «Моральна підтримка», «Портрет ідеалу», «Сіамський слон», «Веселі поради», «Між нами кажучи», «Сповідь старого холостяка», «Як доглядати Зевса», «Плата за любов», «Українські колобки», «Українські кентаври», «Тиха ніч над хатою моєю» (збірка романсів і пісень написані разом з сином Ярославом), книжка публіцистики «Вуйко з Донецька», дитячі книжки — «Веселий зоопарк», «Карнавал», «Весела абетка», «Притча казка про козака Нетака».
Твори: Романи: «"Аристократ" із Вапнярки» (1979), «Претенденти на папаху» (1983), «Вавилон на Гудзоні» (1985), «Я хочу до моря» (1989), «Дари пігмеїв» (2005), «Примхи долі» (2006), «Той, що живе зі смертю» (2006), «Золотий скарабей» (2007) «Ремезове болото» (2007), «Воскреслий із мертвих» (2009), «Гроші з неба» (2009), «Твори» (в 2 т., 1986), «Твори» (в 7 т., 2006). Автор кіноповісті «Смерть без милосердя» та кількох п'єс. Серед них «Пектораль», присвячена Георгію Гонгадзе.
Досягнення: Лауреат премій ім. Остапа Вишні, ім. Івана Багряного, родини Воскобійників, Михайла Стельмаха, Олеся Гончара, лауреат Нобелівської премії за сатиру і гумор. Орден князя Ярослава Мудрого V ступеня (травень 2006), орден — Хрест Івана Мазепи (23 лютого 2010 року). Член ради Товариства «Вінничани у Києві». Лауреат відзнаки «Золотий письменник України», 2012.
Теорія літератури: Гумор - різновид комічного, відображення смішного в життєвих явищах і людських характерах. Сатира – гостре, осудливе осміяння негативного
«ЯК ВИБИРАТИ IМ'Я» Це питання, безперечно, хвилює кожного, хто збирається стати батьком чи матiр'ю. Питання, як на мiй погляд, не таке вже й дрiбне. Бо й справдi, яке iм'я дати дитинi? Чим керуватися? З чого починати?
Перш за все, слiд забути про будь-якi сiмейнi традицiї, якщо вони якимось дивом збереглись у вашiй сiм'ї. Все то пережитки минулого. Тепер новi часи, новi iмена. Не варто в цi днi згадувати батька Арсена чи дiда Андрiя, а тим бiльш прадiда Данила. Не треба згадувати й маму, бабу, прабабу
Хай вас не хвилює вже тепер, як поставиться ваш син чи донька до пiдiбраного вами iменi. Це їх не цiкавить. Вони ще до цього не доросли. Єдине, що в цi щасливi для вас днi має вас цiкавити, так це "Книга власних iмен" та поради знайомих.
Ти що, з отiєї книжки, батьку, надумав своїй дитинi iм'я пiдбирати? А ми ж для чого? Ми тобi друзi чи ми тобi хто? Викинь книжку, поки не пiзно.
Та жiнка хоче, - починаєте ви так, нiби щойно когось ненавмисно пiдрiзали. - Не я, а жiнка хоче, як син народиться, то назвати Назаром, якщо донька - то Соломiєю...
Ну, ти вибач. Це, звичайно, вашi сiмейнi справи. Вам виднiше. Але ми радили б i про дитину подумати. Ти подумав, як воно, беззахисне, пiде в свiт iз таким iменем? Тимофiй! Тимiш! Уявляєш?! - Збожеволiти мало! - пiдтримує друга жiнка. - Що люди про батькiв подумають? Оце вже буде балачок.
Ось список. Я, наприклад, пропоную назвати його iменем вiдомого спiвака. Звичайно, не нашого. Ну, якогось французького чи iталiйського. Скажiмо, Антонiо. Чим погано? Або на честь Жана Маре. Моїй жiнцi цей артист дуже подобається. Для доньки - Лола. Гарно? I взагалi, яке кому дiло, Лола чи Жан?..
"Люба! Всi пропонують назвати сина (як буде син) Жюлем. Якщо донька - то Лолою. Гадаю, нашi знайомi мають рацiю. Назар i Тимофiй - архаїзми. Не сподобаються цi, то вибери зi списку, що додаю. Цiлую. Твiй Вася".
Жiночi iмена: Чоловiчi iмена: Жюля Жюль Iя Мюль Лола Прiам Пiама Люс Люсi Гарик Гонората Жорик Ферфуфа Роллан Естера Iрек Сосiпатра Анжел Паола Руслан Кюнна Кизил-Кум Оскiльки я теж батько i менi теж знайомi пропонували Список iмен, то я хочу його винести на широкий суд, щоб нашi товаришi й друзi не сушили собi голiв. Ось цей список:
Останнє, що я вам пораджу, це не забудьте за гармонiю iменi й прiзвища. Це дуже важливо. Подаю приклади: Нiнель Кукурудза, Травiата Пацюк, Жульєна Миска, Анжела Кендюх, Вольдемар Копистка, Гонората Пузир, Геракл Гарбуз, Жузi Коза, Неда Баран, Аттiла Шкапченко й Аполлон Козолуп. Якщо ця гармонiя є, вважайте, що iм'я ви вибрали правильно. Дiти вам дякуватимуть. Особливо, як пiдростуть.
Походження цікавих імен: Астролог радить батькам, вибираючи ім’я новонародженому, «прив’язуватися» до свята (дня ангела), що буде у найближчі дні. Адже мудрість предків перевірена часом. Називаючи дитину на честь когось із рідних, батьки ніби підштовхують повторити долю, помилки цієї людини, відпрацювати її гріхи. Імена героїв модних кінофільмів, поп-зірок чи на честь суспільно-політичних подій частіше не допомагають у житті, а навпаки — шкодять. Без коментарів: Кім, Ревміра, Сталіна, Даздраперма, Ізаура, Роза...
Походження українських імен: Система імен, що побутує в українського народу, формувалася протягом багатьох століть. Основу її складають імена християнського календаря. У дохристиянських іменах доволі прозора етимологія. Дітей називали здебільшого відповідно до обставин родинного життя. Наприклад, довгоочікуваного сина називали Ждан, небажаного — Неждан, Нечай, перший син діставав ім'я Одинець, третій у сім'ї — Третяк тощо В іменах відображалися певні риси людей (Буян), пора року, коли дитина з'явилася на світ (Зима), віра в магічну силу імені, спільного із назвою рослини, тварини тощо (Береза, Лев, Орел, Сокіл) та ін.
Походження українських імен: Імена з негативним емоційним забарвленням давалися як застережний захід: за уявленням давніх українців, погані імена (Горе, Захворай) оберігали дітей від дії злих сил. У дохристиянський період поряд з одноосновними іменами функціонували і двоосновні з компонентами -слав, -мир, -волод, -гоет, -бор: Милослав, Радослав, Володимир, Всеволод, Ратибор, Житомир, Боримир, Творимир, Брячислав, Мстислав, Ростислав, Ярослав, Ярополк, Святополк, Доброгост, Мутижир та ін.
Тестування «Як вибирати ім’я» 1.«Книга веселих порад» була видана у: А. 1971 Б. 1981 В. 1976 2.Перш ніж давати дитині ім’я, про що слід забути в першу чергу? А. Поради знайомих. Б. Будь-які сімейні традиції. В. День янгола, в який народилась дитина. 3.Книга, до якої варто звернутися при виборі імені? А. «Книга імен та прізвищ» Б. «100 відомих людей» В. «Книга власних імен»
4.Чого слід дотримуватися при виборі імен: А. Гармонії імені і прізвища Б. Списку родичів В. Поради батьків 5.Перший, хто прийде на допомогу у виборі імені дитини: А. Батьки Б. Знайомі В. Книги 6.Як звали батька, який загинув на війні, на честь якого хотіли назвати хлопчика? А. Назар. Б. Тимофій В. Гарик
Схожі презентації
Категорії