Література Херсонщини
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Прощальний сонет Чию лише не славили роботу, Зазвичай проклинаючи свою, Що вимагала, справді, нервів з дроту, Стожилля, як од воїна в бою. Але ж було те все – задля народу, З яким в одному плинули строю, Либонь, таки не панського ми роду І не рідня людському кураю. Не на віки зодягнені ми в тіло, Як сонечко, до пругу йде життя. Роковане відрядження наспіло, З якого не чекати вороття. Та полишаєм жити слово й діло, Благословім священне їх злиття!
Микола Іванович – лірик у найвищому вимірі цього слова. Він не виписав – виспівав свою Таврію: «І Херсон, і рідне село, і ці дивні журавлі, що не дають спати чутливим серцям, - все зігріте його душею. Більше того – свою рідну Таврію він «визбирав» у рідне слово з усього світу». (Михайло Шевченко). «Микола Братан – поет потужного вродженого таланту, полум’яного романтичного серця і доброго хліборобського працелюбства. І поет він такого рівня, за яким не дозволяється давати поправку на «віддаленність від центру», а навпаки, сам «центр» збагачується з ним навзаєм» (Михайло Шевченко).
Братан Микола Іванович (1 січня 1935 13 березня 2010) (справжнє прізвище – Баранов) Поет, прозаїк, драматург, літературний критик, перекладач, пісняр.
Народився 1 січня 1935 року в с. Семенівка Каховського району в родині сільського механізатора. Мама Наталя Іванівна працювала дояркою в колгоспі, а тато Іван Гаврилович – механізатором в МТС (машинно-тракторній станції).
У рідному селі Семенівці Каховського району пішов до школи-семирічки восени 1943 року після визволення краю від фашистських загарбників. 1954 року закінчив педагогічне училище у місті Бериславі Херсонської області, за фахом учитель початкових класів, алгебри і фізики. 1966 року закінчив Одеський державний університет, факультет української філології, за фахом учитель української мови та літератури. Залюбки слухав лекції прекрасних викладачів В. Фащенка, А. Недзвідського, І. Дузя, Н. Кузякіної, М.Левченка, І. Тараненка.
Дебют У 1961 році вийшла перша збірка віршів "Смаглява Таврія". Він автор близько 100 книг: поезій, художньої прози, віршованих драм, збірок творів для дітей, численних літературно критичних статей, присвячених творчому доробку сучасних письменників. Життю і творчості Олеся Гончара присвятив нариси "Сила любові", „І краса, і держава”.
Був і поетом, і письменником … З-поміж віршованих збірок - «Луни», «Правда хліба», «Веселка - людям», «Поступ», «Свято на Перекопі», «У дорозі до вас», «Степові люди», «Портрет з дороги», «Небо над долиной», «Зупинка лебедина», тощо. З прози – повість «Діждались весілля», романи «Бережина», «Перепелина ніч», «Танго над лиманом», «Далі буде», «Голодна кров», З-поміж драматичних поем (а їх понад два десятка): «Туга», «Сліпий дощ», «Їде батько Махно», «Ляп на першій полосі» (комедія), «Ковила тече за обрій», «Шоста заповідь», чотири драматичні оповіді про Тараса Шевченка: «Сердитий Бог», «Колюча нива», «Лукавий сон», «Побите серце».
Із-під його пера вийшли друком романи, більше сотні поетичних збірок, понад 300 пісень, тисячі експромтів, літературознавчі розвідки. А також понад 20 драматичних поем, серед них чотири - присвячені життєвому шляху Великого Кобзаря - Т.Г.Шевченка. Перекладав вірші з російської, білоруської, чеченської, болгарської та багатьох інших мов.
В останнє десятиліття Микола Братан у своїй творчості звернувся до наймолодших читачів - вийшло друком близько 10 збірників творів для дітей : «Слон на стадіоні», «Равлик на пляжі», «Парасолька йде по місту», «Каченя шукає маму», «Зелена черепаха», «Росту!» та ін.
На його вірші написана ціла низка пісень професіональними і самодіяльними композиторами, серед яких: Листопад переходить дорогу (Композитор В.В.Другальов, 2000) Ромашкова стежина (Композитор Є.Сивцов, 2000) Степова далина (Композитор В.Г.Тюкавкін, 2001) Верби над ставом (Композитор В.Г.Плаксєєв, 2001) Голуби над батьківською хатою (2009)
Був солдатом, газетярем, співробітником облтелерадіокомітету. 1971-2006 очолював Херсонську обласну організацію Національної спілки письменників України. Очолював тривалий час місцеві осередки Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка та «Злагода». Працюючи в Бериславській районній газеті, на обласному телебаченні, займаючись викладацькою діяльністю в Херсонському державному педагогічному університеті, продовжував писати вірші.
Нагороди 01.04.2004 - присвоєне звання «Заслужений діяч мистецтва України». Нагороджено Почесною грамотою Державного Комітету телебачення і радіо України «За сумлінну працю і професійні здобутки». Обласна літературна премія імені Миколи Куліша. Микола Братан – лауреат республіканської літературної премії ім. А. Малишка. Орден "Знак Пошани“. 2001 - медаль Всеукраїнського товариства "Просвіта" імені Тараса Шевченка "Будівничий України“.
13 березня 2010 року обірвалося життя відомого українського письменника Миколи Івановича Братана.
Може, вість промайне: був такий-то… немає… Ви не вірте, що я передчасно погас. А повірте в мандрівку, яка не минає, Без печалі скажіть: він – в дорозі до нас. (М.І. Братан «У дорозі до Вас»)
Схожі презентації
Категорії