X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
"Камінний хрест як символ трагічної долі селянина-бідняка"

Завантажити презентацію

"Камінний хрест як символ трагічної долі селянина-бідняка"

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Камінний хрест як символ трагічної долі селянина-бідняка (За новелою Василя Стефаника “Камінний хрест”)

Слайд 2

Мета уроку: прокоментувати зміст новели «Камінний хрест» як модерністичного твору; історичну основу, назву новели, особливості сюжету, композиції; поглиблювати уміння і навики учнів сюжетно-композиційного аналізу; виховувати в учнів почуття гуманності, співпереживання.

Слайд 3

“Я свою душу пустив у душу народу, і там я почорнів з розпуки”, — писав В. Стефаник. Ці слова свідчать, наскільки сильно турбувала письменника доля України й українців. До Русова — батьківщини славетного нашого прозаїка – з’їжджаються люди не тільки з України, а й з цілого світу. На затишному обійсті Стефаників досі існує криниця, звідки пила воду їхня родина. З того місця можна побачити все село. А вдалині, на крутій горі видно кам’яний хрест — той самий, який дав назву одній з найкращих новел Василя Стефановича Стефаника.

Слайд 4

Камінний хрест у новелі не є лише пам’яткою, що її залишив по собі старий Іван Дідух. Це в першу чергу символічний образ знедоленого народу-трудівника, який змушений шукати щастя на чужині. КУЗЬМА Н.В.

Слайд 5

Камінний хрест, що видніється з порогу хати Стефаників

Слайд 6

Портрет Ольги Стефаник (Гаморак)

Слайд 7

«Біленький палац» Василя Стефаника Покутське село Русів сховалося в низині неподалік Снятина. Місцевість тут переважно горбиста, тому дорога петляє, біжить угору-вниз, наче дражнить мандрівника, що вибрався у гості до Василя Стефаника, який тут народився, прожив майже все життя, як і його діди-прадіди, і тут похований.

Слайд 8

Робочий кабінет Василя Стефаника У Русові минуло дитинство письменника і його перші шкільні роки. А далі, незважаючи на заперечення матері, після русівської школи Семен Стефаник віддав 10-річного Василя до снятинської школи, згодом — до коломийської та дрогобицької гімназій. На цей час припадають перші літературні проби В.Стефаника, його знайомство з І.Франком та початки громадсько-політичної діяльності.

Слайд 9

Родинне поховання Стефаників у Русові Помер Василь Стефаник уночі 7 грудня 1936 року в оточенні друзів, односельців і сільського пароха. Поховано письменника в Русові, його могила — поруч із могилами матері, батька, сестри, дружини, друзів та прототипів новел письменника.

Слайд 10

Історія написання «Камінний Хрест» — єдиний твір Стефаника, присвячений темі еміграції. В основу новели покладено реальний факт: Штефан Дідух (у творі Іван), односелець Стефаника, емігруючи до Канади, ставить на своїй нивці кам'яний хрест (який і донині стоїть у Русові). У трагедії героя твору по краплі зібрано горе тисяч емігрантів, долею яких переймався письменник. Не раз проводжаючи на Краківському вокзалі земляків у далеку Америку, він постійно бачив опухлі від плачу очі, спечені губи, чув захриплі від стогону голоси.

Слайд 11

збереглися феодально-кріпосницькі пережитки, здольщина, відробітки на користь поміщика за користування пасовищем, водопоєм, лісом; у Галичині панівне становище посідали польські поміщики; поглибилося розшарування селянства; бідняки розорювалися, а куркулі скуповували за безцінь їх землю. Становище західноукраїнських земель

Слайд 12

Початком української еміграції до Канади офіційно вважають 1891 р., коли на кораблі "СС Орегон" 7 вересня до порту Квебек приїхали перші два поселенці — Іван Пилипів і Василь Єлиняк з села Небилова, Калуського повіту в Галичині. ПОЧАТОК ЕМІГРАЦІЇ

Слайд 13

Еміграція населення Галичини, Північної Буковини, Закарпатської України була зумовлена економічними причинами: аграрне перенаселення; масове зубожіння українського населення; сповільнені темпи розвитку економіки; низький життєвий рівень; висока смертність та ін. КУЗЬМА Н.В.

Слайд 14

ТЕМА НОВЕЛИ : показ любові до рідного краю, тяжкого життя селян, і неминучість розлуки з Батьківщиною. У новелі, що має символічну назву, Стефаник торкнувся такого болючого питання, як еміграція селян за океан у пошуках кращої долі.

Слайд 15

“Чую їх біль, усі ті нитки, що рвуться між їх серцем і селом, і мені рвуться, чую їх біль і муку”, — писав Василь Стефаник до Ольги Кобилянської. Мова в цьому листі йшла про нескінченно злу й гірку долю тих, хто в пошуках кращої долі від’їжджав за океан

Слайд 16

Кадри з кінофільму

Слайд 17

Еміграція – (виселення, переселення) – вимушене або добровільне переселення частини населення з батьківщини до іншої країни на певний час або на постійне мешкання. КУЗЬМА Н.В. КУЗЬМА Н.В.

Слайд 18

Значну роль у стимулюванні еміграції із Західної України до Канади наприкінці ХІХ століття відіграв товариш і однодумець Івана Франка, професор Львівської вчительської семінарії Йосип Олеськів. Він вивчав ситуацію в різних країнах, що запрошували до себе переселенців, а потім підказував землякам, де вони можуть позбутися злиднів, що переслідують їх у себе вдома. ЦІКАВА ДЕТАЛЬ

Слайд 19

Значення і вплив новели Новела «Камінний хрест» є великим за психологічним проникненням і душевною силою твором української літератури, одним з перших, присвячених стражданням і тяготам українців-емігрантів. Твір мав значний вплив на українських літераторів і громадськість початку ХХ століття. Так, письменниця Ольга Кобилянська писала авторові:« «Між слова Ваші там… тиснулись великі сльози, мов перли. Страшно сильно пишете Ви… Гірка, пориваюча, закривавлена поезія Ваша…, котру не можна забути… Плакала-м, тай вже.»

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Українська література