X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Іван Франко. Життєвий та творчий шлях письменника

Завантажити презентацію

Іван Франко. Життєвий та творчий шлях письменника

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Слайд 2

Слайд 3

Іван Франко. Життєвий та творчий шлях письменника

Слайд 4

Іван Франко як особистість Портрет Вплив на формування особистості Освіта Сфера діяльності Характер, світогляд Світ захоплень Кредо

Слайд 5

Завдання уроку: Познайомитися з цікавими фактами життя і творчості І. Франка; Окреслити основні сфери діяльності митця; Охарактеризувати Івана Франка як особистість; Розвивати усне мовлення.

Слайд 6

Ким є Іван Франко для української культури і суспільства в цілому?

Слайд 7

Ким є Іван Франко для української культури і суспільства в цілому? Портрет. Сім‘я, оточення. Освіта. Захоплення, здібності, життя та риси характеру. Епоха І. Франка. творчість Громадська діяльність. Літературна спадщина. Значення життя і творчості.

Слайд 8

Він був… з гарним високим чолом, з трохи крученим рудавим волоссям, з рудавими невеликими вусами і сірими очима. На його обличчі малювалися розум і енергія. Очі й уста показували на впертість і завзяття. Він був у вишиваній сорочці. Одяг на ньому був невибагливий, навіть убогий. У поведінці… скромний… навіть трохи несміливий. 1856 - 1916 1856 - 1916

Слайд 9

Під високим Ділом Та над річкою Збір Простяглося село І милує наш зір. У зелених садках Сплять чепурні хатки І в задумливих снах Все мережать гадки. На сугробі малім Слобода маячить, А за нею в імлі Ліс прадавній шумить. Тут ногами малими Івась простував, Квітку-щастя в лісах Для народу шукав.

Слайд 10

Село Нагуєвичі на Львівщині - батьківщина відомого українського письменника, поета, політичного та громадського діяча Івана Яковича Франка. В мальовничому селі на Дрогобиччині 27 серпня 1856 року народився Іван Франко, якому судилося стати гордістю України. У цьому велика заслуга його перших вихователів і наставників – батьків.

Слайд 11

Від матері любов до пісні Франкова мати — Марія Кульчицька з с. Ясениці-Сільної, селянка з щедро обдарованою поетичною натурою, — першою заронила в душу свого сина любов до народної пісні, кинула в неї перші зерна поезії, що з часом буйно розрослися в могутній талант.

Слайд 12

Тямлю, як нині: малим ще хлопчиною В мамині пісні заслухавсь я; Пісні ті стали красою єдиною Бідного мого, тяжкого життя… «Мамо, голубко! — було налягаю. —  Ще про Ганусю, Шумильця, Вінки!» «Ні, синку, годі! Покіль я співаю, Праця чекає моєї руки». ...Ох, і не раз тая пісня сумненька В хвилях великих невгодин життя Тихий привіт мені слала, мов ненька, Сил додала до важкого пуття.

Слайд 13

Батькова школа життя Найпершою школою життя Франко вважає батьківську кузню. Поки батько працював, годинами сидів біля нього: пізніше згадував, що тато терпляче пояснював, як потрібно жити з людьми й для людей. Послухати оповіді мудрого Якова любили й дорослі.

Слайд 14

Батько вмів кувати плуги, підкови...  Молот слухався його долонь,  син ловив отецьке кожне слово  В тісній кузні, де не гас вогонь.  Говорив коваль про кривду люту,  про життя нестерпне бідняка...  І несла та мова часто чута  Гнів у серце юного Франка.  Скільки він у кузні перемріяв,  Скільки він снаги набрався там.  Щоб за горе мстити лиходіям,  Вказувати правду трударям. (В. Ткаченко, "Син коваля"). Кузня в музеї-садибі І.Франка

Слайд 15

Батько рано помер, проте, помітивши виняткову допитливість і обдарованість сина, встиг віддати його до початкової школи в селі Ясениця-Сільна, де викладали польську й німецьку мови, початкову арифметику. Дядько Івана, Павло Кульчицький, житель цього села, навчив його читати й писати українською, а тітка Людвіга Кульчицька, яка походила із "загонової шляхти", розповідала малому про польське повстання 1863 р.

Слайд 16

Будинок головної міської школи в Дрогобичі, де вчився Іван Франко у 1864-1867 рр. Тепер тут педагогічний інститут ім. І. Франка. Потім Іван навчався у дрогобицькій "нормальній школі" отців василіан. Враження шкільного дитинства згодом виллються в оповідання "Грицева шкільна наука", "Отець-гуморист", "Олівець" та ін.

Слайд 17

1867 р. він вступив до Дрогобицької гімназії, де отримав ґрунтовні знання з класичних мов, історії, математики тощо. Там він багато читав і почав писати вірші. Свідоцтво про закінчення першого півріччя класу  Дрогобицької вищої гімназії.  Франко - учень 3 кл. Дрогобицької гімназії у 1870 році. 

Слайд 18

Скінчивши Дрогобицьку гімназію 1875 р., юнак вступає на філософський факультет Львівського університету. Іван Франко – студент Львівського університету

Слайд 19

Книга стала найбільшим його захопленням на все життя

Слайд 20

Вже з дитячих років «Кобзар» Т. Шевченка став його улюбленою книгою, яку він майже всю знав напам’ять.

Слайд 21

Почав громадити власну бібліотеку, і за три роки ця приватна книгозбірня нараховувала 500 томів.

Слайд 22

Читав Панаса Мирного, Марка Вовчка, О.Стороженка, С.Руданського. Любив німецьких класиків – Ф.Шиллера, Й.В.Ґете, Г.Гайне; польських – А.Міцкевича, З.Красінського, Ю.Словацького. Перечитав твори французьких письменників – В.Гюго, Ежена Сю, захоплювався англійською літературою, зокрема Шекспіром і Діккенсом. Не менший інтерес викликала і стародавня література.

Слайд 23

«Батьковою пристрастю було ходити за грибами, яких знав усі ґатунки».

Слайд 24

Сини розповідають і про батькове захоплення рибальством, і про те, що він сам плів сіті й навчив цього дітей.

Слайд 25

Любов до природи

Слайд 26

Слайд 27

Львів кінця ХІХ століття

Слайд 28

модернізм  -  це соціальне бунтарство, що  спонукає  до  виступу  проти: ■ жорстокостей  соціальної  дійсності; ■ гноблення  людини в  будь-якому  прояві; ■  духовного  збіднення  людей.

Слайд 29

Михайло Драгоманов радив писати живою українською мовою.

Слайд 30

Франко з товаришами І. Погорецьким та Я. Рошкевичем. Фото 1875р. У червні 1877 року Франка разом з друзями заарештовано

Слайд 31

Журнал “ Громадський друг ” (“ Дзвін ”, “ Молот ”), який видавали Іван Франко та Михайло Павлик у 1878 р. Українські журнали, у виданні яких брав участь І. Франко.  

Слайд 32

“ Мій руський патріотизм – то не сентимент, не національна гордість, то тяжке ярмо, покладене долею на мої плечі ”.

Слайд 33

У 19 років творчий доробок Франка становив збірку віршів, дві поеми, переклади давньогрецьких творів, давньоруського “ Слова про Ігорів похід ” і декілька глав Біблії.

Слайд 34

Поетичні збірки: “ З вершин і низин ”, “ Зів'яле листя ”, “ Мій Ізмарагд ”, “ Поеми ”, “ Із днів журби ” та інші.

Слайд 35

Слайд 36

Слайд 37

Пам'ятник Івану Франку у Тернополі

Слайд 38

Пам'ятник Каменяреві у Дрогобичі

Слайд 39

У Івано-Франківську

Слайд 40

Пам'ятник Іванові Франкові в Одессі

Слайд 41

У Києві

Слайд 42

Слайд 43

Заповідник Нагуєвичі Тут знаходиться цікава стежка в лісі із вирізьбленими фігурами персонажів із Франкових творів, а також музей і відновлена садиба, в якій народився та виріс Івана Франко.

Слайд 44

Фігура Захар Беркут Фігура Батько Яків Фігура кохана Мати з малим Мироном

Слайд 45

Могила Івана Франка на Личаківському кладовищі

Слайд 46

Був середнього росту, а йшов, як велетень… мало хто встигав за ним, а головою сягав хтозна-як високо. Спокійної вдачі, а вибухав, як порох, коли йшлося про добро трудящих, і кидав громи, щоб Русь не спала. З війська відпустили за слабкий зір, а бачив краще від інших, з низин далі сягав оком, ніж інші згори. Влада гнобителів не пустила його викладати у вищій школі, а він став учителем усього народу.

Слайд 47

Домашнє завдання: На основі заповненої на уроці таблиці та власних вражень від почутого на уроці скласти есе про І. Франка або лист до нього. (10-12 б.) Скласти сенкан про Івана Франка або укласти підбірку цитат про письменника.

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Українська література