Біографія Лесі Українки
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Лариса Петрівна Косач. Леся Українка. Окраса і гордість української нації, одна з фундаторів нової української літератури… Наш патент на благородство перед Європою і світом… Б.Степанишин
Геніальна донька українського народу Поет-лірик, автор ліро-епічних поем, драматург-новатор, прозаїк, публіцист, критик – такі грані художнього таланту Лесі Українки
На околиці села, в садибі, яку 1868 року придбав батько майбутньої поетеси П.А.Косач, і де від 1882 р. жила родина, тепер літературно-меморіальний музей Лесі Українки ( відкритий 10 липня 1949р.).
Спогади брата Михайла Леся була веселою дівчинкою. Любила співати і танцювати, жартувати, не знала вона, що за її дитячими плечиками вже стоїть біда. 6 січня вона пішла на річку подивитися хрещення води, простудилася і дуже заслабла. Почала боліти права нога, яка і раніше давала про себе знати, але ще ніхто не знав, яка страшна хвороба стоїть за цим, - туберкульоз, який охопив весь організм і давив його 30 років.
Як світ новий з старого збудувати Тридцятирічна війна з хворобою була затяжною і жорстокою. Це була війна життя і смерті. Вона забрала в лесі дитинство, юність, не дала змоги вчитися в школі, нормально жити. Та ця страшна війна не відібрала в Лесі поезії – єдиної втіхи і надії.
“Най диявол носить смуткове вбрання, я ж надіну ясні кармазини” Вийшла, стала Велетом нескореного духу, незламної волі і жадоби до життя. А забуття, свою втіху Леся знаходила у праці, в слові, в боротьбі.
Людська недоля будила не розпач в мені, а бажання кращої долі, яснішої… Леся прагнула активної участі у громадському житті, перекладала українською мовою художню і політичну літературу, налагоджувала зв'язки з соціалістичними гуртками, таємно привозила підпільну літературу на Україну з-за кордону. Знаючи про небезпеку, яка чатувала на неї, вона дібрала собі кличку Лука (Леся Українка)
“Це він” – шепотіли її губи. “Це вона” – говорили його очі. Сергій Мержинський, відомий революціонер, нестямно був закоханий в Мавчині Лесині очі, в яких стояла лісова прохолода, надвечірня зажура і тепло призахідного сонця. Але щастя було коротким. Доля, зле жартуючи, наділила обох не тільки талантом, але й однаковою хворобою – туберкульозом.
Заміжжя 25 липня 1907 року Леся Українка виходить заміж за Климента Васильовича Квітку, людину, яка через все життя пронесла любов до Лесі, не бажаючи поєднувати свою долю ні з ким іншим
Останні роки життя Останні десять років свого життя Леся Українка жила в Україні наїздами. Більше на Кавказі, в Криму, Італії, Єгипті. “Цілую. Пишіть на Кутаїс, нам Квітка привезе сюди. Леся”(11 липня 1913року). То були останні слова, що їх написала Леся Українка. 19 липня (1серпня за новим стилем) 1913р вона померла
Довго щирими сими словами до людей промовлятиму я; я загину, - та довго між вами гомонітиме пісня моя!.. Лесю Українку поховали в Києві на Байковому кладовищі поряд із могилою батька та брата. Згідно з волею покійниці, на цвинтарі не було урочистостей. Попереду процесії несли тільки хрест.
Схожі презентації
Категорії