X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Техніки писанкарства

Завантажити презентацію

Техніки писанкарства

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Презентація уроку трудового навчання Тема уроку: «Техніки писанкарства: виготовлення писанки. Матеріали для виготовлення писанок, їх властивості. Інструменти та пристосування. Організація робочого місця. Правила безпечної праці, санітарно-гігієнічні вимоги. Протипожежна безпека. Підготувала: вчитель трудового навчання Донецької загальноосвітної школи № 120 Мазур О.О.

Слайд 2

Мета уроку: навчальна - узагальнити знання про писанки як твори декоративно-прикладного мистецтва; - розширити і поглибити знання учнів про народну символіку, історію писанкарства; - навчити застосувати отримані знання та навики писинкарства, змішаної техніки на практиці при виготовленні пасхальних яєць. - формувати навички розписувати писанки; розвиваюча - розвивати навички декоративної роботи і вираження ставлення через оздоблення предмета (поверхні яйця); - розвивати почуття композиції у визначеній формі (форми яйця), колірного рішення образу; - розвивати учнівську творчість. виховна - виховувати повагу до традицій і звичаїв народу; - формувати інтерес та повагу до історичного минулого людства, його легенд і вірувань; - прищеплювати любов до народного мистецтва (писанкарства); - виховувати естетичний та художній смак.

Слайд 3

За технікою виконання писанки поділяються власне писанки - розписані за допомогою воску різними декоративними орнаментами;

Слайд 4

"крапанки" - яйця, вкриті кольоровими плямами;

Слайд 5

"крашанки" - забарвлені лише одним тоном;

Слайд 6

Шрябанка

Слайд 7

"мальованки" - розмальовані пензлем;

Слайд 8

Заслужена майстриня народної творчості України В колекції заслуженої майстрині народної творчості України Оксани Білоус налічується близько 3000 писанок, відтворених за стародавніми зразками

Слайд 9

МАТЕРІАЛИ . Яйця. Слід вибрати для писання писанок білі яйця, що мають тверду, ніде не тріснуту, шорстку шкаралупу. Бо до гладенької погано беруться фарби. Для роботи потрібні видуті яєчка. Ззовні промийте шкарлупку слабким розчином оцту. Він знежирить яйце, що дасть змогу фарбі рівномірно, без плям покривати писанку.

Слайд 10

МАТЕРІАЛИ Барвники. Вдавнину барвники добували з природи. Готували навари: Золотавий - з цибуління, жовтий - з кори дикої яблуні, з гречаної соломи, коричневий - з кори вільхи. Зелений - з полину, з полови конопляного сім`я. Нині фарбують аніліновими барвниками (для тканин). Оцет. Бджолиний воск.

Слайд 11

ПРИЛАДИ Писачок. Для писання писанок найкраще придбати інструмент, зроблений майстром. Його неважко зробити самим. Для цього слід скрутити невеличку трубочку з жерсті і закріпити її дротом на держачкові-паличці. Якщо не виходитиме - купіть готовий.

Слайд 12

ПОСЛІДОВНІСТЬ ВИГОТОВЛЕННЯ ПИСАНКИ 1. Підготовка. Вибираємо сирі курячі, качачі або гусячі яйця з міцною шорсткою шкаралупою, промиваємо чистою водою і висушуємо. 2. Розкреслення. Поставивши лікті на стіл і взявши яйце в ліву руку, а олівець середньої твердості в праву, на вершині гострішого кінця ставимо хрестик, кінці якого продовжуємо по всьому периметру. Таким чином отримаємо поділ яйця меридіанами на чотири частини. Виконуємо також поперечний поділ яйця, наносячи паралелі. Якщо лінії виходять нерівні, що в перших роботах буває часто, їх легко можна стерти гумкою. Писанкарки з досвідом пишуть писачком відразу, без попереднього розграфлення олівцем.

Слайд 13

ПОСЛІДОВНІСТЬ ВИГОТОВЛЕННЯ ПИСАНКИ 3. Нанесення малюнка воском. Аналогічно відбувається розписування писачком. До того, як проводити ним лінії на яйці, необхідно розігріваємо віск і, вмокнувши в нього писачок, перевіряємо товщину та якість лінії на папері. Писачок треба прикладати перпендикулярно і щільно, не відриваючи його від поверхні яйця. В процесі роботи, коли віск застигає, його підігріваємо на полум’ї свічки. Для успішного розпису писачок час від часу треба чистити, прогріваючи на вогні. Наносячи віск на біле яйце, ми цим самим захищаємо місця орнаменту від дії фарби. Вони залишатимуться білими.

Слайд 14

ПОСЛІДОВНІСТЬ ВИГОТОВЛЕННЯ ПИСАНКИ 4. Фарбування. Перед першим фарбуванням яйце занурюємо на 10 секунд в оцтовий розчин (беремо дві столові ложки оцту на склянку води). Після цього яйце кладемо у першу, найсвітлішу фарбу (жовту) і тримаємо доти, поки воно не набере насиченого кольору. Далі виймаємо його ложкою з банки, споліскуємо холодною водою, злегка промокаємо ганчіркою і просушуємо. Тоді знову малюємо воском. Ці місця залишаться жовтими, оскільки будуть захищені від наступної фарби — темнішої (наприклад, оранжевої). В такій послідовності наносять всі кольори від світлішого до темнішого (скажімо так: жовтий, оранжевий, червоний, вишневий, чорний).

Слайд 15

ПОСЛІДОВНІСТЬ ВИГОТОВЛЕННЯ ПИСАНКИ 5. Зняття воску. Далі писанку із сирого яйця прогріваємо 10-15 хвилин у духовці при температурі 80 градусів. Віск злегка пом’якне. Ще трохи нагрівши писанку на полум’ї свічки чи каганця, знімають віск ганчіркою. Писанка готова.

Слайд 16

При писанні писанок, потрібно дотримуватися правил безпеки. 1. Потрібно перевірити, чи добре закріплений писачок. При набиранні воску бути обережним, щоб не торкнутися руками до гарячої посудини. Яйце в руках тримати обережно. 2. Усі інструменти повинні лежати так, щоб не заважали під час роботи. На робочому столі не повинно бути зайвих предметів. 3. Підчас нагрівання воску слід дотримуватися правил користування нагрівальними та електронагрівальними приладами. 4. Під час фарбування користуватися спеціальною ложкою і цей процес здійснювати подалі від гарячого воску (при попаданні води у віск утворюються бризки, які можуть спричинити опіки.

Слайд 17

Практична робота. Виготовлення писанки. Традиційна пісанка розписується писачком з розплавленим воском. Але я пропоную скористатися просто восковим олівцем.

Слайд 18

Етапи виконання. Беремо світлий восковий олівць, можна білий, можна жовтий. Олівцем наносимо на яйце малюнок. Віск закриє шкаралупу від фарбування фарбником і створить на ній малюнок вихідного кольору шкаралупи, тобто білий або корічневй

Слайд 19

Етапи виконання. Розводимо в ємкостях різні кольори. Працюємо в декілька шарів від світлого фарбника до темного. Наприклад: желтий- зелений-синій, жовто-помаранчево-червоний, червоно-синьо-фіолетовий. Розмальоване крейдою яйце занурюємо у фарбник, повертаємо його, щоб вода повністю його накривала і воно рівномірно забарвлювалося.

Слайд 20

Етапи виконання. Через деякий час виймаємо яйце і витираємо досуха серветкою, відкладаємо його для досушки. Хвилини через 5 можна знову дописати малюнок крейдою, закрасити орнамент, який хочемо залишити жовтим, занурюємо в помаранчевий, виймаємо, витираємо, домальовували. Процес можна вести в декілька шарів, т.е таким чином на яйці виходять різноколірні орнаменти. І в кінці поліруємо серветкою з крапелькою рослинної олії.

Слайд 21

Техніка безпеки та санірно-гігієнічні вимоги: На заняттях писанкарства повинна панувати спокійна, доброзичлива атмосфера, обов'язкова дисципліна. Учні повинні бути уважними і зосередженими, щоб не підштовхнути один одного, не вибити яйце, бо воно має гладку поверхню і легко може вислизнути з рук. Шкода, коли розбивається майже готова писанка. Учні повинні працювати у фартушках і нарукавниках, волосся прибране. Дотримуватися акуратності в роботі. Анілінові барвники залишають стійкі плями на одязі та знищуються лише хлоркою.

Слайд 22

Вправа «Сенкан». Відчуйте себе творцями! Сенкан – стих з п'яти рядків, кожна з яких має певний сенс і певну форму: 1 рядок – іменник, який задає тему вірша, 2 рядок – два прикметників до іменника, 3 рядок – два дієслова до іменника, 4 рядок – смислова змістовна фраза по темі, 5 рядок – одне завершальне слово (пропозиція), що виражає емоційне відношення до всього сказаного. Тема вірша «Писанка».

Слайд 23

Джерела http://uk.wikipedia.org/wiki. http://www.livemaster.ru/topic/57094-pashalnaya-pisanka http://www.megainet.info/reading-room/recipes/ http://333elki.ru/pashalnie-yaytsa-svoimi-rukami.html http://www.bogmark.com.ua/577/ http://traditions.org.ua/statti/pisanka.htm. http://trudove.org.ua

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Трудове навчання