РІЗНОМАНІТНІСТЬ СПОСОБІВ ЖИТТЯ ТВАРИН
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Мета. Освітня. Продовжити формувати знання учнів про життєдіяльність тварин на планеті; розкрити різноманітність способів їх життя; дати поняття “форма співіснування”. Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати біологічні об’єкти та процеси життєдіяльності тварин; уміння спостерігати, логічно мислити; розвивати пам’ять, увагу, уяву. Виховна. Виховувати бережливе ставлення до оточуючого середовища планети, до живих організмів та компонентів неживої природи; сприяти розумінню того, що Земля – наш дім.
Основні поняття та терміни: симбіоз, мутуалізм, паразитизм, коменсалізм, аменсалізм, нейтралізм.
Біологічний диктант “Знайди вірні твердження”. 1. Кожен вид має декілька середовищ існування. 2. Ареал – це частина простору, у межах якої поширений вид. 3. Організми живуть відособлено і не пов’язані між собою. 4. Біогеоценоз = екосистема. 5. Ланцюги живлення починаються рослинами. 6. На організми впливають лише фактори довкілля. 7. Антропогенний фактор – це фактор людської діяльності. 8. Навколишнє середовище має негативний вплив на поведінку тварин. 9. Кожен вид у біогеоценозі живиться певною їжею. 10. Взаємозв’язками організмів і довкілля вивчає екологія.
Способи життя тварин досить різноманітні: - активний спосіб; - пасивний спосіб; - денні тварини; - нічні тварини.
Нейтралізм Якщо організми не впливають один на одного, то такі відносини називаються нейтральними. У природі істинний нейтралізм дуже рідкісний, тому що всі види побічно або безпосередньо пов'язані між собою.
Для одного з спільно мешкаючих вплив іншого негативний, а той кого пригнічують не отримує ні шкоди, ні користі. Аменсалізм
Хижацтво Вид взаємовідносин при якому представники одного виду поїдають (знищують) представників іншого.
Симбіоз Нероздільні взаємокорисні зв'язки двох видів, які передбачають обов'язкове тісне співжиття організмів
Паразитизм Організми одного виду живуть за рахунок поживних речовин іншого виду протягом певного часу
Конкуренція Організми з подібними екологічними вимогами мешкають спільно, між ними виникають взаємини негативного типу
Найбільш багаті видами тропічні ліси. Тут на 1 м2 припадає кілька сотень тисяч рослин і тварин.
Біомаса - загальна кількість живої органічної речовини, виражена в одиницях маси. Для створення первинної біомаси використовується сонячна енергія глюкоза Енергія Сонця О2 СО2
Загальне число видів вимірюється сотнями і навіть тисячами. Чим більше видове різноманіття, тим біоценоз стійкіше.
Природний біоценоз - це той, який створила природа. Наприклад, озеро, ліс, водоймище. Штучний біоценоз - це той, який створили люди. Наприклад, сад, город, акваріум.
Схожі презентації
Категорії