Основні поняття. Температура та атмосферний тиск. Вітер.
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Температура та атмосферний тиск. Вітер. Як називають повітряну оболонку Землі? (Повітряну оболонку землі називають атмосферою). Як відбувається нагрівання повітря? (Сонячні промені проходять через прозоре повітря, і поглинаються земною поверхнею, потім теплі предмети відбивають тепло у повітря і воно нагрівається).
Температура повітря і його рух. Так, дійсно, сонячне проміння вільно проходить крізь товщу атмосфери й досягає поверхні Землі, де майже повністю поглинається ґрунтом, водами морів і океанів та інших водойм, живими організмами. Внаслідок вбирання сонячного проміння земна поверхня вдень нагрівається. Від теплих предметів на поверхні Землі нагрівається повітря. Тому шари повітря біля поверхні Землі мають вищу температуру порівняно з верхніми шарами атмосфери.
Температура повітря і його рух. Чому вершини гір покриті снігом, а біля підніжжя гір снігу немає? (Шари повітря біля поверхні землі мають вищу температуру порівняно з верхніми шарами атмосфери). У нижніх шарах атмосфери з підняттям угору на 1 км температура повітря знижується в середньому на 6°. Через це на висоті 7 — 8 км навіть у теплі дні температура може становити -15 - 20°.
Температура повітря і його рух. Отже, температура повітря на різній висоті неоднакова. В зв'язку з цим повітря постійно рухається вертикально, тобто знизу вгору і назад: тепле повітря піднімається вгору, а холод опускається вниз. Таким чином здійснюється регуляція теплообміну Землі та космосу. Чому тепле повітря піднімається вгору? (При нагріванні повітря стає легшим і тому піднімається вгору).
Температура повітря і його рух. Чому протягом дня температура повітря різна? Ступінь нагрівання поверхні Землі залежить від кута падіння сонячних променів. Вранці кут падіння невеликий, тому поверхня Землі прогрівається не досить сильно і відповідно у повітря відбивається менше тепла. Тому вранці завжди прохолодно.
Температура повітря і його рух. Найбільше прогрівається повітря вдень, бо кут падіння сонячних променів великий, більше тепла поглинається землею і відповідно відбивається у повітря. Ввечері незалежно від того, що кут падіння сонячних променів невеликий тепло, бо протягом дня поверхня Землі достатньо прогріта і продовжує відбивати тепло у повітря.
Температура повітря і його рух. Яким приладом вимірюють температуру повітря? В яких одиницях вимірюють температуру?
Так, дійсно, у нас в Україні, як і в більшості країн Європи та Азії, застосовують систему відліку температури, яку запропонував у 1742 році шведський астроном і фізик Андерс Цельсій (°С). Він взяв за постійні точки відліку точки замерзання і кипіння води (0° і 100°), а відстань між ними поділив на 100 частин. Ця система відліку виявилася найпростішою і набула поширення у світі. Градуси вище від нуля вважають додатними (тепло), а нижче нуля — від'ємними (холод).
Це цікаво! Перший термометр виготовив у 1586 році видатний італійський учений Галілео Галілей. Для вимірювання температури повітря застосовують ртутні чи спиртові термометри. Термометри для вимірювання високих температур мають бути ртутними, оскільки температура кипіння ртуті +357 °С, а замерзання -39 °С. У випадках коли треба виміряти більш низьку температуру використовують спиртові термометри, бо температура замерзання спирту-112 °С, а кипіння +78 °С.
Атмосферний тиск. Чи має повітря масу? Так, повітря має масу, яка приблизно становить 5 млрд. тонн і тому зрозуміло, що маючи масу повітря чинить тиск на поверхню Землі. Це явище називається атмосферним тиском. • Чи відчувають люди атмосферний тиск? Ми його не відчуваємо, тому що в організмі є певні пристосування. У наших тканинах, як і в інших живих організмів, є повітряні бульбашки, тиск повітря в яких протидіє атмосферному тискові і не дає йому нас роздушити. Але ми відчуваємо різку зміну атмосферного тиску. Відчуває цю зміну не тільки людина, а й тварини та рослини.
Атмосферний тиск. Прилад, яким вимірюють тиск, називають барометром. Слово «барометр» у перекладі українською мовою означає «вимірник тиску». Існують ртутний та безрідинний барометри. Ртутний барометр має недолік: його незручно носити із собою в походах і експедиціях. Оскільки ртуть – досить небезпечна речовина, а у поході прилад може розбитися. Тому для визначення атмосферного тиску користуються барометром-анероїдом.
Атмосферний тиск. «Анероїд» у перекладі з грецької мови означає «безрідинний»: у ньому ртуті немає. Основна частина анероїда — металева коробочка, вставлена в корпус приладу. Корпус має стрілку та шкалу. З цієї коробочки викачане повітря, тому її стінки дуже чутливі до змін атмосферного тиску: зі зменшенням тиску коробочка розширюється, а зі збільшенням, навпаки, стискується. За допомогою нескладного пристрою ці зміни коробочки передаються стрілці, яка й показує на шкалі атмосферний тиск.
Атмосферний тиск. За нормальний атмосферний тиск прийнято вважати тиск атмосфери, який відповідає тискові ртутного стовпчика висотою 760 мм. Тиск повітря, більший за 760 мм рт. ст. вважається підвищеним, нижчий 760 мм – зниженим.
Вітер. Внаслідок нерівномірного нагрівання поверхні Землі виникає рух повітря не тільки знизу вгору й зверху вниз, а й уздовж поверхні Землі. Під час нагрівання повітря розширюється, стає легшим і піднімається вгору. При цьому тиск теплого повітря на поверхню Землі знижується. Охолоджуючись, повітря стискується, стає густішим, важчим і опускається донизу.
Вітер. Його тиск підвищується. Отже, тепле і холодне повітря здійснюють різний тиск на поверхню Землі. Між двома неоднаково нагрітими ділянками Землі повітря рухатиметься у бік більше прогрітої ділянки, над якою тиск нижчий. З цієї причини утворюється вітер.
Вітер. Вітер — рух повітря в горизонтальному напрямку відносно Земної поверхні. Отже, вітер виникає внаслідок різниці атмосферного тиску над окремими ділянками поверхні Землі. Вітер має багато властивостей, серед них: силу, напрям, вологість і температуру. Напрям вітру та його силу встановлюють за допомогою спеціального приладу, який називається флюгер.
Флюгер Флюгер являє собою стрижень до якого прикріплена стрілка з гострим кінцем (флюгарка). Вона завжди спрямована проти вітру. Нижче від стрілки нерухомо прикріплені вісім (чотири) стриженців — покажчиків основних (основних і проміжних) сторін горизонту. Назва вітру залежить від сторони горизонту, звідки він дме: якщо з північного заходу, то кажуть, що він північно-західний, якщо ж з південного заходу - то південно-західний.
Флюгер Разом зі стрілкою обертається й рамка, прикріплена вище від флюгарки. У цій рамці вільно висить металева пластинка, прикріплена за верхній кінець. Чим сильніший вітер, тим більше відхиляється пластинка від свого звичайного положення. Шкала під пластиною показує значення сили вітру. За відхиленням пластинки й роблять висновок про силу вітру.
Значення вітру. Вітер може виконувати корисну для людини роботу і завдавати їй шкоди. Яке негативне значення вітру для людини? Яку корисну роботу виконує вітер у природі? Де в господарстві люди використовують силу вітру?
Температура та атмосферний тиск. Вітер. 1. Як нагрівається повітря? 2. Чому вранці прохолодно, а ввечері тепло? 3. Чим вимірюють температуру повітря? 4. У якому випадку застосовують ртутний чи спиртовий термометри? 5. Для яких цілей використовують барометр? 6. Чим відрізняється звичайний барометр від барометру – анероїду? 7. Що таке вітер? 8. Чим можна виміряти силу та напрямок вітру?
Схожі презентації
Категорії