наші підземні багацтва
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
І день, і ніч, і в дощ, і в спеку Труджусь весь час я під землею. Коплю запаси цілий день : Алмази, золото з рудою. Що їх об’єднує?
Кор исні копáлини – підземні багатства, що залягають глибоко під землею. Гірські породи, які людина видобуває в природі та використовує для своїх потреб, називають корисними копалинами
В Україні розвідано 20 тис. родовищ та проявів 111 видів корисних копалин (за даними УНІАН — 200 видів корисних копалин, 120 з яких використовує людство сьогодні). З них 7807 родовищ 94 видів корисних копалин мають промислове значення і враховуються Державним балансом запасів. Найбільше економічне значення мають кам'яне вугілля, нафта і газ, залізні і марганцеві руди, самородна сірка, кам'яна і калійна солі, нерудні будівельні матеріали, мінеральні води. Їх родовища знаходяться у різних геологічних регіонах України. За розвіданими запасами деяких корисних копалин Україна випереджає РФ, США, Великобританію, Францію, ФРН, Канаду та інш. Зокрема, за запасами і видобутком залізних, марганцевих, титано-цирконієвих руд, багатьох видів неметалічної сировини Україна в кінці ХХ ст. займала провідне місце серед країн СНД, Європи і світу.
Місце, де корисні копалини залягають у великих кількостях називають родовищами. Родовища корисних копалин позначають на географічній карті за допомогою умовних знаків. Кожна корисна копалина має свій умовний знак.
Основні родовища Черкаськоїобласті Вид корисних копалин Район Буре вугілля Звенигородський, Городищенський, Катеринопільський, Монастирищенський Титанові руди Смілянський Залізні руди Канівський, Смілянський, Шполянський Граніт Уманський, Городищенський, Корсунь-Шевченківський, Смілянський Бентонітові та палигорскітові глини Дашуківки та Хижинець Лисянського району Високоякісні вогнетривкі глини — каоліни Мурзинець і Неморожі Звенигородського району, Новоселиці Катеринопільського району Гіпс Звенигородський Пісок Майже повсюди Родовище радонових вод Звенигородський Цегляна і керамічна сировини Каміння будівельне Уманський Уманський
Прийміть від мене подарунки. Це скарби з мого підземного сховища. Работа в групах: 1. Розгляньте зразки корисної копалини. 2. Дайте відповіді на питання і заповніть таблицю.
Пісок Сипуча корисна копалина, яка складається з окремих крупинок піщинок, не сполучених між собою. Колір може бути білим, жовтим, червоним, сірим. Використовується в будівництві, керамічній і скляній промисловості.
Щільна корисна копалина, яка складається з дрібних частинок, зліплених між собою. Колір може бути чорним, жовтим, білим. При намочуванні стає в’язкою, пластичною Використовується в будівництві та для виготовлення посуду. Глина
Буре вугілля М'яке, бурого кольору, не блистить, горить Утворилося з решток давніх деревних рослин. Використовується як паливо
Гіпс Крихка, корисна копалина білого, сіруватого чи жовтуватого кольору, не розчиняється у воді. При змішуванні з нею гіпс швидко твердне. Використовується у медицині, та будівництві цементуючий матеріал, у сільському господарстві – як мінеральне добриво.
ЗАЛІЗНА РУДА Основні властивості: Господарське значення: Спосіб добування: Тяжка. Міцна. Плавка. Виробництво чавуну і сталі. Відкритий і закритий
Основні властивості: Господарське значення: ГРАНіТ Спосіб добування: Надійність. Застосовують в будівництві Відкритий
Основні властивості Господарське значення: КАМ’ЯНЕ ВУГІЛЛЯ Спосіб добування: Добре горить. Топливо. Сировина для хімічної промисловості. Відкритий и закритий.
Основні властивості: Господарське значення: ВАПНЯК Спосіб добування: Міцний. Менш міцний – крейда. Будівництво. Отримують вапно. Крейду використовують в школі, білують нею. Відкритий
Запаси корисних копалин обмежені. При надмірному видобуванні вони можуть вичерпатися і тоді може статися так, що закриються фабрики і заводи, зупиниться транспорт, не буде чим опалювати будинки. Тому корисні копалини треба витрачати бережно і економно.
Конституція України Ст. 66 Кожен громадянин зобов’язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Назва Основні властивості Господарське. значення Спосіб добуван. торф пористий, неміцний добре горить. Топливо. Добрива. Сировина для ліків. Відкритий. граніт міцний. Застосовується в будівництві Відкритий кам’яне вугілля добре горить. Топливо. Сировина для хим. промисловості Відкритий і закритий залізна руда тяжка. міцна. плавка. Виробництво чавуну і сталі. Відкритий і закритий вапняк міцна. Менш міцна різновидність – крейда. Будівництво. Отримують вапно. Крейду використовують в школі, нею білують. Відкритий.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: Подготовте повідомлення про те, які корисні копалини добувають в нашій області. Повідомлення представ у вигляді кросворду або вікторини.
Схожі презентації
Категорії