ПІДЗЕМНІ ВОДИ
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Географія, 6 клас Робота вчтеля географії Навчально – виховного комплексу школа №3 - колегіум Чабаненко А.Л.
Підземні води — води в товщі земної кори. Для утворення підземних вод потрібні дві головні умови. Це достатня кількість атмосферних опадів і залягання водопроникних шарів гірських порід над водотривкими.
Водопрониклі і водотривкі породи Водопроникні гірські породи, наприклад пісок і гравій, легко пропускають воду. Водотривкі породи, як-от глина або граніт, навпаки, не пропускають крізь себе воду.
Біблійне диво. З Біблії ми дізнаємось, як у пустелі Мойсей напоїв свій народ. Для цього він ударив палицею об скелю біля підніжжя гори Хорив, і відразу ж забила джерельна вода. У цьому сюжеті відбиті знання кочових народів про підземні води. Адже біля підніжжя гір під крихким покривом піску і вапна зазвичай збирається дощова вода. Досить розбити цю піщану шкаралупу, щоб добути воду і втамувати спрагу.
За умовами залягання розрізняють: верховодку, ґрунтові міжпластові води. Верховодкою називають найближчі до земної поверхні підземні води, що не мають суцільного поширення. Вони періодично накопичуються внаслідок просочування атмосферних опадів і потім зникають, випаровуючись.
За умовами залягання розрізняють: Ґрунтові води - це постійно існуючі підземні води, що залягають на першому від поверхні шарі водотривких порід. Води, які розташовані між двома водотривкими шарами, називають міжпластовими.
ВПЛИВ РЕЛЬЄФУ: Саме хвилястий рельєф і зумовлює рух ґрунтових вод у різні боки. При цьому вода тече з вищої ділянки до нижчого місця. Тут нерідко підземна вода з'являється на світ у вигляді тихого джерела або галасливих гейзерів. Іноді підземні води утворюють справжні підземні річки або озера
АРТЕЗІАНСЬКА ВОДА За умов певного залягання гірських порід міжпластові води можуть перебувати під великим напором. Тому якщо пробуравити крізь ці шари свердловину, то вода виштовхуватиметься на поверхню у вигляді фонтану. Такі води називають артезіанськими.
МІНЕРАЛЬНІ ВОДИ Проходячи крізь гірські породи, підземні води насичуються різними солями і газами. Завдяки цьому вони можуть набувати лікувальних властивостей і цілюще впливати на людський організм. Такі води називають мінеральними. Коли вони виходять на поверхню, утворюються джерела мінеральних вод.
ТЕРМАЛЬНІ ВОДИ Серед підземних вод особливе місце належить термальним во дам (грецькою мовою «термальний» означає «тепло»). Найчастіше вони утворюються в районах вулканізму. Такі води давно і успішно застосовують у господарстві різних країн світу.
Дивовижні об'єкти і явища Самотужки на гору. Найпотужніший у світі артезіанський колодязь побудовано на півночі Африки, в одному з оазисів Алжиру. Він з глибини 63 м подає 4 тис. відер води за добу. Сама ж назва «артезіанський» походить від назви французької провінції Артуа, де здавна такі води використовували у господарстві.
ЗСУВИ Видима частина руйнівної діяльності підземних вод - це, зокрема, зсуви. Так називають насичені водою великі маси землі, що зсуваються по водотривких породах. Зсуви дуже небезпечні, оскільки можуть зруйнувати житлові споруди, дороги тощо
ПІДЗЕМНІ “ ОСЕЛІ” Найбільше працюють підземні води у своїй «оселі» - під землею. Тут вони створюють цілі підземні «міста» - печери з незвичайними «скульптурами»
ПІДСУМКИ: Підземні води — води, що залягають у товщі земної кори. За умовами залягання підземних вод розрізняють: верховодку, ґрунтові води, міжпластові води. За складом розрізняють прості й мінеральні підземні води, за температурою — холодні й термальні.
Схожі презентації
Категорії