X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Інтоксикація свинцем

Завантажити презентацію

Інтоксикація свинцем

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Інтоксикація свинцем Доцент Боднар Л.П. Кафедра внутрішньої медицини

Слайд 2

Слайд 3

Інтоксикація свинцем (сатурнізм) виникає внаслідок попадання в організм свинцю або його сполук. Металевий свинець застосовується для виготовлення різної апаратури, акумуляторів, свинцевої фольги, типографічних сплавів, в гончарному, керамічному виробництві, для виготовлення поливи, для виробництва куль і дробу, кришталю.

Слайд 4

Патогенез При поступленні через шлунково-кишковий тракт свинець і його сполуки проходять ряд змін: через капіляри воротної вени і лімфатичні шляхи кишечника поступають в загальний кровотік. Свинець, що проник у печінку, поглинається гепатоцитами і поступово виділяється з жовчю. Поступаючи в кров, свинець з’єднується з білками, фосфатами еритроцитів і плазми крові і циркулює у вигляді високодисперсного колоїду фосфату і альбумінату свинцю.

Слайд 5

Клінічна картина Основні синдроми інтоксикації: Ураження крові; Нервової системи; Шлунково-кишечного тракту; Печінки.

Слайд 6

Ураження кровотворної системи Анемічний синдром – загальна слабкість, головокружіння, блідість шкіри, похудіння Гіпохромна анемія Периферична кров – поява молодих еритроцитів – ретикулоцитів до 6% та еритроцитів з базофільною зернистістю

Слайд 7

Ретикулоцити, еритроцити з базофільною зернистістю

Слайд 8

Ураження шлунково-кишечного тракту Свинцева коліка (тріада симптомів): Різкі приступоподібні болі в животі, від яких хворі не знаходять собі місця; Закрепи, які не піддаються дії проносних засобів; Підвищення артеріального тиску до 200 мм.рт.ст. і більше. Токсичний гепатит

Слайд 9

Спастичний коліт

Слайд 10

Токсичний гепатит. Стадія жовтої дистрофії.

Слайд 11

Порушення порфіринового обміну Підвищення екскреції з сечею дельтаамінолевулінової кислоти і копропорфірину; Збільшенням вмісту протопорфірину в еритроцитах. Зміни показників порфіринового обміну виявляються ще до появи анемічного синдрому і наростають в міру прогресування інтоксикації. Поява ,,свинцевого колориту” – землисто-бліде забарвлення шкірних покривів, обумовлене гіперпігментацією шкіри внаслідок підвищення вмісту порфіринів крові, анемією та спазмом судин шкіри.

Слайд 12

Свинцева кайма

Слайд 13

Ураження нервової системи Астенічний синдром;слабкість,апатія, швидка втома,дратівливість, головний біль,зниження пам”яті, зниження збудливості аналізаторів –нюху, зору, слуху Поліневропатії:чутливі, рухові (парези,паралічі) Енцефалопатії :стійкі головні болі,зниження пам”яті, епілептиформні напади.При важких формах –психози,гострі порушення кровообігу,свинцева епілепсія

Слайд 14

Свинцеві поліневропатії

Слайд 15

Ураження очей

Слайд 16

Токсичне ураження нейроцитів головного мозку

Слайд 17

Діагностичні критерії сатурнізму Наявність свинцевої кайми; Свинцевий колорит; Ретикулоцитоз; Збільшення кількості еритроцитів з базофільною зернистістю В сечі: Дельтаамінолевулінова кислота > 25 мкмоль/л Свинець > 0,4-0,5 мкг/л Порфірини > 40-60 мкг/л

Слайд 18

За важкістю виділяють такі форми : початкова (ретикулоцитоз до 2,5 %, еритроцити з базофільною зернистістю до 0,4 %, вміст свинцю в сечі 0,4 -0,8 мкг/л) легка (розлади в нервовій системі, або початкова форма поліневропатії, ретикулоцитоз – до 4 %, еритроцити з базофільною зернистістю – до 0,6 %) середня (проявляється чутливою формою поліневриту, свинцевою колікою, токсичним гепатитом, гіпохромною анемією, ретикулоцити до 6%, еритроцити з базофільною зернистістю – до 0,8 %) важка (виражені розлади нервової системи: свинцеві паралічі, енцефалопатія, свинцева коліка, високий ретикулоцитоз і значне збільшення еритроцитів з базофільною зернистістю)

Слайд 19

Еритроцити з базофільною зернистістю

Слайд 20

Лікування Основними лікувальними заходами є припинення контакту з свинцем і виведення його з організму. Для виведення свинцю широко застосовують комплексони, які утворюють із свинцем стійкі сполуки і легко виводяться нирками з сечею.

Слайд 21

Тетацин-кальцію вводять в/в крапельно по 20 мл 10 % розчину в 200 мл 5 % розчину глюкози протягом 3 днів з послідуючою перервою на 3-4 дні. Всього проводять 2-4 курси. Пентацин в/в по 20 мл 5 % або 10 % розчину протягом 3-х днів. Проводять 2-3 курси з інтервалами в 5 днів. Д-пеніциламін (куприніл) 400-600 мг/добу.

Слайд 22

Профілактика 1. Заміна свинцю менш токсичними речовинами 2. Герметизація апаратури, механізація та усунення ручних операцій при роботі з свинцем 3. Хороша місцева та загальна вентиляція робочих приміщень 4. Дотримання правил особистої гігієни 5. Проведення попередніх і періодичних медичних оглядів

Слайд 23

Інтоксикація ароматичними вуглеводнями

Слайд 24

Ароматичні вуглеводні використовуються як розчинники для лаків та фарб та як цінна сировина для виготовлення пластмас, поліефірних смол і пластиків, каучуку, інсектицидів, вибухових речовин та ін. Бензол, та його гомологи є найбільш агресивними промисловими отрутами, дія яких на організм характеризується вираженим поліморфізмом клінічних проявів ураження кістково-мозкового кровотворення

Слайд 25

Шляхи проникнення легені у вигляді парів; непошкоджена шкіра; При гострих інтоксикаціях його знаходять в крові, мозку, наднирниках; При хронічній інтоксикації більша частина бензолу знаходиться в кістковому мозку і жировій тканині, де він депонується.

Слайд 26

Електронна мікрофотографія частинок бензола

Слайд 27

Патогенез Бензол отрута політропної дії і викликає переважно ураження кісткового мозку і центральної нервової системи. Згідно сучасних свідчень патогенез порушення кровотворення при інтоксикації бензолом розглядають з позиції безпосередньо токсичного впливу його на стовбурові клітини кісткового мозку.

Слайд 28

Клінічна картина Гостра інтоксикація; Легка форма – нагадує алкогольне сп’яніння Середній ступінь важкості – головний біль, непритомність, посіпування м’язів, судоми Важка форма – швидкий розвиток токсичної коми, втрата свідомості, параліч дихального центру - смерть

Слайд 29

Хронічна інтоксикація (5 стадій). І стадія – невротичний синдром з вегетативною дисфункцією (лейкопенія до 3,0 х 109 /л) ІІ стадія – вегетативно чутливі поліневрити, геморагічний синдром (лейкопенія 2,5 – 2,0 х 109 /л, тромбоцитопенія – до 120-150 х 109 /л) ІІІ стадія – проявляється гіпо- або апластичною гіперхромною анемією. Виражений геморагічний синдром. Лейкопенія 1,0 – 0,8 х 109 /л, тромбоцитопенія – до 20-10 х 109 /л)

Слайд 30

Картина крові при III стадії інтоксикації

Слайд 31

Хронічна інтоксикація (5 стадій). IV стадія – проявляється виразково-некротичними процесами на слизових рота, шлунково-кишкового тракту, виражений геморагічний синдром (апластична анемія) V стадія – розвиваються септико-піємічні ускладнення. Некротичні виразки можуть ускладнюватися сепсисом.

Слайд 32

Лікування Винести потерпілого із загазованого приміщення, забезпечити йому спокій і зігрівання. При збудженні призначають препарати брому, валеріани. При порушенні серцево-судинної діяльності 10 % розчин кофеїну по 1 мл підшкірно, 1 мл 0,06 % розчину корглікону в/в, 1 мл 0,5% розчину строфантину в/в. Штучна вентиляція легень, киснева терапія застосовується при зупинці дихання.

Слайд 33

При хронічній інтоксикації легкого ступеню з помірною лейкопенією проводиться загальноукріплююча терапія, вітаміни В1, С, повноцінне харчування. Нуклеінат натрію по 0,1 - 3 рази на добу, лейкоген по 0,02 - 3 рази на день або пентоксил 0,2 - 3 рази на добу – для стимуляції лейкопоезу. При аплазії кісткового мозку застосовують кортикостероїдну терапію. Проводиться також замісна терапія: переливання крові, лейкоцитарної і еритроцитарної маси. При масивних кровотечах призначають антигеморагічні і гемостатичні засоби в комбінації з вітаміном С.

Слайд 34

Профілактика Санітарно-технічний нагляд за процесами зв’язаними з їх застосуваннями (герметичність обладнання, ефективність вентиляції). Застосування індивідуальних засобів захисту. Постійний контроль за концентрацією бензолу в повітрі виробничих приміщень. Дотримання правил особистої гігієни. Гранично допустима концентрація бензолу в повітрі становить 5 мг/м3.

Слайд 35

Дякую за увагу!

Завантажити презентацію

Схожі презентації

Презентації по предмету Основи Безпеки Життєдіяльності (ОБЖ)