Дія пилу на організм людини
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
ЧЕРКАСЬКИЙ ІНСТИТУТ БАНКІВСЬКОЙ СПРАВИ УНІВЕРСИТЕТУ БАНКІВСЬКОЇ СПРАВИ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ (М. КИЇВ) Презентація на тему: Дія пилу на організм людини Підготували Студентки I курсу Групи ФK1-12 Краснощок Ольга Величко Аня
Що таке пил, і звідки вона береться? Пил – це суміш різних частинок. Її склад повністю залежить від внутрішнього оздоблення будинку і його складових. Так окрема порошинка може містити в собі частинки тканини, пуху, вовни, мертвих клітин шкіри людини або тварини, часток мертвих тарганів, залишків їжі. Дивно, але й живі організми можуть увійти до складу порошинки, наприклад, бактерії, грибки, спори цвілі і найнебезпечніше маленька істота – пиловий кліщ. Пилові кліщі – невидимі неозброєним оком істоти, схожі на павуків. Їх небезпека пов'язана з тим, що в їх раціон харчування входять частинки пилу різного походження. Живуть в основному на постільній білизні, матрацах, на меблях.
Виробничий пил досить розповсюджений небезпечний та шкідливий вироб' Ічий фактор. З пилом стикаються робітники гірничодобувної промисловості, машинобудування, металургії, текстильної промисловості, сільського господарства. Пил може здійснювати на людину фіброгенну дію, при якій в легенях відбувається розростання сполучних тканин, що порушує нормальну будову та функцію органу. Уражаюча дія пилу в основному визначається дисперсністю (розміром частинок пилу), їх формою та твердістю, волокнистістю, питомою поверхнею.
Шкідливість виробничого пилу обумовлена його здатністю викликати професійні захворювання легень, в першу чергу пневмоконіози. Необхідно враховувати, що у виробничих умовах працівники, як правило, зазнають одночасного впливу кількох шкідливих речовин в тому числі й пилу. При цьому їхня спільна дія може бути взаємопідсиленою, взаємопослабленою чи „незалежною". На дію шкідливих речовин впливають також інші шкідливі і небезпечні фактори. Наприклад, підвищена температура і вологість як і значне м'язове напруження, в більшості випадків підсилюють дію шкідливих речовин.
Суттєве значення мають індивідуальні особливості людини. З огляду на це для робітників, які працюють у шкідливих умовах проводяться обов'язкові попередні (при вступі на роботу) та періодичні (1 раз на 3, 6, 12 та 24 місяці, залежно від токсичності речовин) медичні огляди.Пил є одним із несприятливих факторів виробничого середовища. Люди контактують з ним на виробництві, зокрема, на ВАТ «Текстерно», «Фармацевтична фабрика», фабриці художніх меблів, у ВАТ «Тернопільгаз», «Тернопільський видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», у ТзОВ «Терком», «Мак-Тернопіль», ТОВ «Експеримент», «Добробуд», «Тотус», «Стеллар», у БМУ «Промбуд». На фабриці меблів «Нова» запиленість у цеху з виготовлення корпусних меблів становить 4,95 мг/м куб. Гранично допустима концентрація зернового пилу має бути 4 мг/м куб., бавовняного — 6 мг/м куб., з домішкою діоксиду кремнію від 2 до 10% — 4 мг/м куб. За 2009 рік санепідслужба області провела 4597 досліджень пилу, перевищення гранично допустимих концентрацій спостерігалось на 351 підприємстві.
Статистика останніх років, наведена медичними працівниками, показує, що рік від року збільшується кількість людей, страждаючих алергічними реакціями на пил. Пил може бути причиною різних хвороб шкіри, зокрема дерматитів, захворювань алергійної природи, онкологічних, пневмоконіозів. Перш за все, велике значення у розвиток алергії грає реакція людського організму на протеїн, що входить до складу продуктів життєдіяльності побутових клопів і тарганів. До того ж, саме вони є причиною дитячої астми і алергічного риніту. Основні симптоми алергії на пил: • Чхання, нежить, закладеність носа • Роздратування, сльозливість і почервоніння очей • Кашель, хрипи, задишка, утруднене дихання – це вже симптоми астми .
Слизова оболонка бронхів також реагує на постійне подразнення пилом. Від дії пилу рослинного і тваринного походження розвивається хронічний пиловий бронхіт. Для нього характерна поява фіброзних змін через інгаляційну дію фіброгенних аерозолів. А також може розвинутися бронхіальна астма. Пил може спричинити фіброгенну, токсичну, подразнювальну, канцерогенну, радіоактивну, сенсибілізуючу дію. Тривале подразнення пилом дихальних шляхів здатне викликати хронічний катар з утворенням гіпертрофії із потовщенням слизової оболонки, внаслідок чого порушується фільтруюча функція носа.
Яким чином зменшити кількість пилу або позбавитися від неї? У системі оздоровчих заходів, спрямованих на профілактику пилових захворювань, важливе місце займає медичний контроль за станом здоров’я працівників: проведення попередніх (під час влаштування на роботу) і періодичних медоглядів. При дії вуглецевого пилу необхідно проводити медогляди раз на 2 роки. Для видалення з виробничих приміщень осілого пилу рекомендується вологе прибирання їх. У тих випадках, коли знизити рівень запиленості повітря робочої зони до гранично допустимих технічно не можливо, велике значення приділяють засобам індивідуального захисту органів дихання. У комплексі заходів, спрямованих на запобігання недугам пилової етіології, важливе місце займає підвищення стійкості організму працівників до дії пилу. Зокрема, цьому сприяє раціональне харчування: підвищений вміст білків в їжі, вітаміни, що в свою чергу посилює фагоцитарну активність і життєдіяльність макрофагів, послаблюючи цим дію пилу.
Ефективні заходи щодо профілактики пилових захворювань: архітектурно-планувальні (внесення в проектну документацію заходів, що дозволяють гідрозмив стін, стелі, підлоги, вологостійке покриття будівельних конструкцій та ін.); технологічні (використання замкнутих технологій, зволоження пилоутворювального матеріалу з використанням води або поверхнево-активних речовин); санітарно-технічні (кондиціювання повітря, загальнообмінна та місцева витяжна вентиляція); медико-біологічні (проведення медоглядів, професійний відбір, диспансерне спостереження, фізіологічна раціоналізація праці, режим харчування та пиття, фізіопроцедури, вітаміно— і фармакопрофілактика).
У комплексі заходів, спрямованих на запобігання захворюванням пилової етіології, та з лікувальною метою доцільним є проведення лужних інгаляцій, опромінення суберитемними дозами ультрафіолетового випромінювання, що стимулюють елімінацію пилових часток з легень і затримують розвиток пневмосклерозу. Для захисту органів дихання від дії пилу необхідно використовувати фільтруючі респіратори і протигази. ПАМ`ЯТАЙТЕ!! Концентрація пилу не повинна перевищувати 6 мг/м куб. згідно з вимогами Санітарних правил №4617.
Для запобігання шкідливій дії пилу необхідно проводити його гігієнічне регламентування У першу чергу, позбавлення від кліщів домашнього пилу і зменшення контакту з пилом. Необхідно почати зі спальні, саме там найсприятливіше місце для проживання пилових кліщів: • Краще всього відмовитися від використання матрацних чохлів; • Використовуйте противоалергенні подушки і ковдри, в них клопи як правила не живуть; • Щотижня міняйте постільну білизну, стираючи його у воді високої температури;
•Пилососьте все, що можливо 1-2 рази в тиждень (в тому числі дивани та крісла), як можна частіше проводьте вологе прибирання підлоги та інших миються поверхонь!!!
• Бажано не тримати вдома такі «пилозбірники»: плюшеві і м'які іграшки, вовняні килими (замініть їх вініловими статями), так як в них швидко накопичується пил.
Схожі презентації
Категорії