Історія рок-музики
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Рок-музика (англ. Rock) — узагальнююча назва багатьох напрямів сучасної музики, що існують з 1950-х років. Також роком називають своєрідний спосіб життя деяких шанувальників рок-музики,що переріс у субкультуру. Термін не є повністю однозначним, так як приналежність деяких стилів музики до рок-музики заперечується.
Витоки рок-музики лежать у блюзі, в якому і лежать витоки перших музичних жанрів — ритм-енд-блюзу, рок-н-ролу і рокабіллі. Перші піджанри рок-музики виникали у тісному зв’язку з народною і естрадною музикою того часу — в першу чергу це фолк, кантрі, скіффл, мюзик-хол. За час свого існування були спроби поєднати рок-музику практично з усіма можливими видами музики — з академічною музикою (арт-рок, з’являється в кінці 60-х), джазом (джаз-рок, з’являється в кінці 60-х — початку 70-х ), латинської музикою (латино-рок, з’являється в кінці 60 -), індійською музикою (рага, з’являється в середині 60-х). У 60-70-х роках з’явилися практично всі найбільші піджанри рок-музики, найбільшими з яких, крім перерахованих, є метал (хард-рок), панк-рок, соул, фанк, рок-авангард. У 80-х з’явилися такі жанри рок-музики, як пост-панк, нова хвиля, альтернативний рок (хоча його поява пов’язана і з низкою груп кінця 60-х років), хардкор (великий піджанр панк-року), а також брутальні піджанри метала — дез-метал, блек-метал, грайндкор.
Музична складова Рок-музика зазвичай виконується рок-групою, що складається з вокаліста, гітариста (як правило, грає на електрогітарі), бас-гітариста і барабанщика, іноді клавішника. Рідше присутній ритм-секція. Проте існують приклади використання в рок-композиціях практично всіх відомих музичних інструментів.
Перші кроки рок-музики Початком рок-музики є поява жанру рок-н-ролу, що увібрав у себе риси блюзу, ритм-енд-блюзу, бугі-вугі, джазу і кантрі. Значний вплив на рок-н-рол надали блюзові виконавці Роберт Джонсон, Лідбеллі, Мадді Уотерс. Назва «рок-н-рол» відбувався з пісень госпел-виконавців 40-х років і, будучи по суті закликом до танцю, є сексуальним евфемізмом. Вперше вираз з’явилося в пісні «Good Rocking Tonight» Роя Брауна 1947 році. У 1949 році виходить пісня «Rock And Roll» Уайлд Білла Мура.
Рок-н-рол в кінці 50-х Серед тих, хто заклав фундамент рок-н-ролу як повноцінного жанру, найважливішими є імена Фетс Доміно, Бо Діддлі і Чака Беррі. Чак Беррі почав серйозно займатися музикою в 1953 році, а в 1955 вже записав перший сингл. Чак Беррі заклав основи рок-стилю до тексті, іміджі та грі на гітарі.
Серед інших впливових афроамериканських музикантів в жанрі рок-н-ролу слід виділити Літл Річарда, який в якійсь мірі появліял на подальше формування гаражного року і протопанку, оскільки його манера співу та гри на піаніно була значно агресивнішою і напористою, ніж у конкурентів .
Проривом рок-н-ролу в мейнстрім стала пісня Білла Хейлі «Rock Around The Clock». Проте титул «короля рок-н-ролу» завоював другий білий артист — Елвіс Преслі.
Іншим знаменитим білим виконавцем рок-н-ролу став Джері Лі Люіс, що отримав прізвисько «Killer» за несамовиту манеру виконання і гри на піаніно. Трохи пізніше стала з’являтися м’якша форма «білого» рок-н-ролу, пов’язана перш за все з іменами Бадді Холлі і Everly Brothers.
Рок-музика 60-х років Перша половина 1960-х Американський рок-н-рол 1950-х років дав великий поштовх безпосередньо до розвитку рок-музики, ставши натхненням для груп, що виникли на початку 1960-х, таких як The Beatles, The Rolling Stones, The Animals, The Troggs.
Британський ритм-енд-блюз Центром англійського блюзу був Лондон, де зосередилися основні ритм-енд-блюзові групи. Головними пропагандистами і музикантами цього напряму були Алексіс Корнер і Джон Мейолл.
Джон Мейолл був лідером групи The Bluesbreakers, основною тенденцією якої так само була постійна зміна складу. Через Bluesbreakers пройшли: Ерік Клептон, Пітер Грін, Мік Флітвуд і Джон Маквала, Мік Тейлор, Енслі Данбар і ін.
Психоделічний рок До кінця 1960-х в Америці з’явилися свої рок-легенди, такі як The Doors, Джимі Хендрікс, Grateful Dead, Jefferson Airplane, музика яких місцями заворожуюче гіпнотічна. Апогеєм американської психоделії кінця 1960-х і рок-музики взагалі став легендарний фестиваль у Вудстоку (що почався 15 серпня 1969) — «Три дні миру і музики». Cream (Джинджер Бейкер, Ерік Клептон, Джек Брюс).
Кінець 1960-х, 1970-ті Хард-рок До кінця 1960-х років на основі британського біта і психоделії остаточно формує новий напрямок рок-музики — хард-рок. Основоположниками стилю прийнято вважати три британські групи: Black Sabbath, Deep Purple і Led Zeppelin.
Краут-рок У Німеччині трохи пізніше (кінець 1960-х — початок 1970-х) виник напрям краут-рок, також має відношення до прогресивного року і психоделії. Серед найвідоміших гуртів краут-року: ранні Kraftwerk, Can, Amon Düül II, Neu! і Guru Guru.
Глем-рок Паралельно з хард-роком розвивалося й інше,новий напрямок рок-музики — глем-рок. У 1970-х роках, з появою глем-року, став відомим один з найбільш впливових рок-музикантів — Девід Боуї.
Інші відомі групи і виконавці глем-року: T. Rex, Гері Гліттер, Елтон Джон, Род Стюарт, Еліс Купер, Queen, Slade, Sweet і Kiss.
Друга половина 1970-х Панк-рок В кінці 1970-х набуває популярності стиль панк-рок, який прийшов на зміну прогресивного року, що зародився в Англії. Найвідоміші групи:The Clash, Ramones, Dead Kennedys та інші. У США прототип панку грали ще в кінці 1960-х Iggy and the Stooges — рання група Іггі Попа.
2000-і У 2000-х роках мають великий успіх групи, все більше тяжіють до традиційної рок-музиці, і все менше новаторські, серед яких Arctic Monkeys, Kaiser Chiefs, Velvet Revolver, The White Stripes, Franz Ferdinand, The Strokes, The Vines, Black Rebel Motorcycle Club, Sapgir Band.
Схожі презентації
Категорії