X Код для використання на сайті:
Ширина px

Скопіюйте цей код і вставте його на свій сайт

X Для завантаження презентації, скористайтесь соціальною кнопкою для рекомендації сервісу SvitPPT Завантажити собі цю презентацію

Презентація на тему:
Захворювання органів дихання та способи їх лікування

Завантажити презентацію

Захворювання органів дихання та способи їх лікування

Завантажити презентацію

Презентація по слайдам:

Слайд 1

Захворювання органів дихання Проф. Боднар Я.Я.

Слайд 2

Пневмонія Пневмонія – гостре інфекційне захворювання, переважно бактеріальної етіології, яке характеризується вогнищевим ураженням респіраторних відділів легень та наявністю внутрішньоальвеолярної ексудації. ( Наказ МОЗ України № 499 від 28.10.03р.)

Слайд 3

Класифікація пневмоній за Молчановим М.С. за етіологією: бактеріальні, вірусні, орнітозні, рикетсійні, мікоплазмові, грибкові, змішані, алергічні, невстановленої етіології за патогенезом: первинні, вторинні (гіпостатичні, контактні, аспіраційні, травматичні, післяопераційні, токсичні, термічні, при інфекційних захворюваннях)

Слайд 4

Продовження класифікації за М.С.Молчановим за клініко-морфологічними ознаками: паренхіматозні (крупозні і вогнищеві), інтерстиціальні за локалізацією і протяжністю: однобічні (ліво- або правосторонні), серед них тотальні, дольові, сегментарні, долькові), двобічні За важкостю процесу: важкі, середньої важкості, легкі і абортивні форми за перебігом: гострі, затяжні (більше 4 тижнів).

Слайд 5

Класифікація пневмоній (( Наказ МОЗ України № 499 від 28.10.03р.) негоспітальна (пневмококи, респіраторні віруси, мікоплазми) Госпітальна (нозокоміальна) - через 2-3 дні після поступлення в стаціонар (клебсієла, гемофільна паличка, анаеробна мікрофлора, стафілококи) Аспіраційна Пневмонія в осіб з тяжким порушенням імунітету ( природжений імунодефіцит, ВІЛ- інфекція, ятрогенна імуносупресія)

Слайд 6

Патогенез пневмоній Адгезія (прилипання мікроорганізмів до поверхні епітеліальних клітин бронхіального дерева з подальшою колонізацією мікрорганізмів. Дисфункція війчастого миготливого епітелію. Порушення мукоциліарного кліренсу. Виділення біологічно-активних речовин - цитокінів.

Слайд 7

Патогенез пневмоній Хемотаксис макрофагів, нейтрофілів, та інших клітин, які приймають участь в місцевій запальній реакції інвазія та внутрішньоклітинна персистенція мікроорганізмів з виробленням ендо та екзотоксинів розвиток клінічних проявів захворювання.

Слайд 8

Фактори ризику вік куріння, алкоголь хронічні захворювання легень, серця, нирок, професійні шкідливості імунодефіцитні стани контакт з птахами, гризунами подорожі

Слайд 9

Слайд 10

Морфогенез крупозної пневмонії Морфологічні зміни при крупозній пневмоёнії зазнають певної еволюції, що дає можливість виділити кілька стадій процесу (К.Рокитанський) - стадію припливу (від 12 год до 3 діб), стадію червоного спечінкування (1-3 доби), стадію сірого спечінкування (2-6 діб), стадію завершення.

Слайд 11

Слайд 12

Слайд 13

Карніціфікація легені. Абсцеси легені.

Слайд 14

Вогнещева пневмонія Терміном “вогнищева пневмонія (бронхопневмонія)” об’єднують різні за походженням запалення легень, спільною рисою яких є локалізація первинного процесу в бронхах. Звідси запалення переходить на легеневу тканину і може обмежитись ацинусом, часточкою , сегментом або часткою.

Слайд 15

У більшості випадків причиною бронхопневмонії є бронхогенна (аерогенна) інфекція, однак не виключаються гематогенний і лімфогенний шляхи інфікування. Процес починається з бронхіол і переходить на альвеолярні ходи. До бронхіту може приєднатися перибронхіт. З перибронхіальної тканини процес переходить на сусідні альвеоли (перибронхіальна пневмонія).

Слайд 16

Слайд 17

Слайд 18

Проміжна пневмонія Проміжна пневмонія поширюється переважно по проміжній тканині, при цьому в просвіті альвеол виявляється незначне скупчення ексудату. Проміжна пневмонія належить до атипових форм. Зустрічається при вірусних інфекціях, крупозній пневмонії. Процес починається з бронхіту з наступним розповсюдженням процесу по лімфатичних шляхах (лімфангіт) або васкуліту (системний червоний вовчак).

Слайд 19

Проміжна пневмонія

Слайд 20

Бронхіт Розрізняють гострий і хронічний бронхіти (bronchitis acuta, bronchitis chronica). Серед етіологічних факторів гострого запалення бронхів першочергового значення надають вірусам і бактеріям, які викликають респіраторні захворювання. З фізичних факторів слід виділити патогенну дію сухого або холодного повітря, пилу, з хімічних – вдихання тютюнового диму, парів хлору, окислів азоту. Розвитку бронхіту сприяє спадкова неспроможність бар’єрних механізмів слизової, недостатність клітинних (фагоцитоз) і гуморальних (IgA) захисних факторів місцевого значення.

Слайд 21

Гострий бронхіт Може бути самостійною нозологічною одиницею або ж вторинним проявом низки інших хвороб (крупозної пневмонії, уремії). В слизовій бронхів розвиваються майже всі форми катарального запалення – серозне, гнійне, фібринозне, фібринозно-геморагічне, слизисте. Інколи можлива деструкція слизової з розвитком виразок.

Слайд 22

Слайд 23

Хронічне запалення бронхів Проявляється у таких формах: а) хронічний слизистий або гнійний катар з атрофією слизової, кістозним переродженням залоз і метаплазією призматичного епітелію у багатошаровий плоский; б) хронічне продуктивне запалення з утворенням поліпів з грануляційної тканини (поліпозний хронічний бронхіт); в) деформація бронха при дозріванні грануляційної тканини, розростання сполучної тканини у м’язовому шарі, склероз і атрофія слизової (деформуючий хронічний бронхіт).

Слайд 24

Хроніний бронхіт

Слайд 25

Емфізема легень Емфізема легень (emphysema pulmonum) – патологічний стан легеневої тканини, який характеризується підвищеним вмістом у ній повітря.

Слайд 26

Слайд 27

Бульозна емфізема легені

Слайд 28

Слайд 29

Рак легені

Слайд 30

Дякую за увагу!

Слайд 31

Патологічна анатомія туберкульозу Професор Я.Боднар

Слайд 32

Туберкульоз Туберкульоз – це хронічне специфічне інфекційне захворювання, яке викликається мікобактерією туберкульозу із ураженням всіх органів людини, але найчастіше легень. Йому притаманний хвилеподібний перебіг із чергуванням загострень та ремісій.

Слайд 33

Етіологія Збудником хвороби є мікобактерія туберкульозу, яка відкрита Кохом у 1882р. Розрізняють чотири її різновиди: людський; бичачий; пташинний; Холоднокровний.

Слайд 34

Патогенез Переважні шляхи зараження: Повітряно-крапельний Аліментарний. Виникнення, перебіг та наслідок хвороби залежить від реактивності організму.

Слайд 35

Клініко-морфологічні форми туберкульозу Основні морфологічні форми: Первинний; Вторинний; Гематогенний. Основні клінічні форми: Туберкульозна інтоксикація у дітей та підлітків; Туберкульоз органів дихання; Туберкульоз інших органів та систем.

Слайд 36

Характеристика туберкульозного процесу Локалізація та поширеність: В легенях по часткам; Інших системах за локалізацією; Фази: Інфільтрації, розпаду, обсеменіння, розсмоктування, рубцювання, звапнення. Виділення бактерій: БК+, БК-

Слайд 37

Первинний туберкульоз Морфологічним виразом первинного туберкульозу є первинний туберкульозний комплекс, який складається із первинного туберкульозного афекту, лімфангіту, специфічного лімфаденіту.

Слайд 38

Варіанти протікання первинного туберкульозного комплексу: загоєння; прогресування; хронічний перебіг.

Слайд 39

Загоєння первинного туберкульозного комплексу Загоєння первинного комплексу незалежно від його локалізації розпочинається із розсмоктування перифокального запалення. Звапнені і осифіковані загоєні вогнища первинного афекту називають вогнищем Гона. Паралельно відбувається склероз по ходу лімфангіту і склероз первинно уражених лімфатичних вузлів. У вогнищі Гона десятки років зберігаються мікобактерії, що зумовлює нестерильний імунітет.

Слайд 40

Форми прогресування первинного туберкульозу ріст первинного афекта; гематогенна генералізація; лімфогенна генералізація; інтраканалікулярна генералізація; змішана генералізація.

Слайд 41

Схеми форм прогресування первинного туберкульозу Ріст первинного афекту (первинні сухоти) Лімфозалозиста генаралізація. Туберкульозний бронхоаденіт. Гематогенна генералізація.

Слайд 42

Хронічне протікання первинного туберкульозу Спостерігається у тих випадках, коли первинний афект загоюється, а у лімфозалозистому комплексі процеси загоєння ще чергуюються із загостренням. Це спричинює сенсибілізацію організму. У відповідь на це у внутрішніх органах спостерігаються параспецифічні прояви.

Слайд 43

Морфологія параспецифічних проявів туберкульозу Дифузна або вузликова проліферація лімфоцитів і макрофагів, гіперплазія органів кровотворення, фібриноїдні зміни сполучної тканини, артеріол, диспротеїноз іноді амілоїдоз. Параспецифічна реакція в суглобах при хронічному протіканні первинного туберкульозу відома під назвою ревматизм Понсє.

Слайд 44

Причини смерті Смерть при прогресуванні первинного туберкульозу переважно наступає від туберкульозного менінгіту, перитоніту, або ж генералізованого ураження внутрішніх органів. При своєчасному лікуванні вогнища інкапсулюються, але вони можуть бути джерелом розвитку гематогенного туберкульозу.

Слайд 45

Гематогенний туберкульоз Гематогенний туберкульоз виникає в осіб, які клінічно одужали від первинного туберкульозу, але у них зберігається інфекція у повністю загоєнних вогнищах і збережена підвищена чутливість до туберкуліну на фоні виробленого імунітету до мікобактерій.

Слайд 46

Форми гематогенного туберкульозу Генералізований (Блискавичний туберкульозний сепсис Ландузі); Дисемінований, з переважний ураженням легень; Дисемінований, з переважно позалегеневими ушкодженнями.

Слайд 47

Генералізований гематогенний туберкульоз Найбільш важка форма. Виникає з вогнищ відсівів, які потрапили в різні органи в період прогресування первинного туберкульозу і тривалий час не проявляли себе. Запалення проявляється у виникненні у внутрішніх органах множинних горбиків з переважанням некрозу над ексудацією і проліферацією (блискавичний туберкульозний сепсис), або ж просовидних горбиків з переважанням продуктивної реакції (гострий загальний міліарний туберкульоз).

Слайд 48

Гематогенний туберкульоз з первинним ураженням легень Виникає внаслідок інфікування їх із вогнищ відсівів, які переважно розміщуються в статевих органах, або лімфатичних вузлах. Через те, що мікобактерії поступають з током крові ураження легень завжди двобічне, дзеркальне.

Слайд 49

Форми гематогенного туберкульозу з первинним ураженням легень Розрізняють гостру і хронічну форму. При наявності дрібних горбиків говорять про міліарний туберкульоз, при наявності крупних – крупновогнищевий. При хронічному протіканні можливе рубцювання горбиків, розвиток емфіземи, каверни і як наслідок гіпертензія малого кола кровообігу з розвитком легеневого серця.

Слайд 50

Гематогенний туберкульоз з первинним ураженням легень

Слайд 51

Гематогенний туберкульоз з перважно позалегеневим ураженням Розвивається із вогнищ – відсівів, шляхом занесення збудника в той чи інший орган гематогенним шляхом в період первинного інфікування. Може бути гострим і хронічним. Ушкоджуються переважно кістки, сечостатева система, шкіра.

Слайд 52

Гематогенний туберкульоз з перважно позалегеневим ураженням

Слайд 53

Вторинний туберкульоз Туберкульоз, який виникає після перенесенного первинного, на тлі певного, хоча і нестабільного імунітету. Причиною його є повторна суперінфекція, або реактивація процесу на місці вогнищ-відсівів, у легенеях після первинного туберкульозу.

Слайд 54

Особливості вторинного туберкульозу локалізується лише в легенях; має інраканакулярне поширення (спутогенне) від верхівки до основи; у лімфатичних вузлах відсутнє специфічне запалення; зміна клініко-морфологічних фаз є його клініко-морфологічними формами.

Слайд 55

Морфогенез вторинного туберкульозу Осередок Гона Осередок Симона Осередок Ашофа-Пуля Осередок Абрикосова

Слайд 56

Клініко-морфологічні форми Гострий вогнищевий Фіброзно вогнищевий Інфільтративно-пневмонічний (Асмана-Редекера

Слайд 57

Клініко-морфологічні форми Лобіт. Казеозна пневмонія Туберкулома Циротичний Гострий кавернозний. Фіброзно кавернозний.

Слайд 58

Морфологія хронічної каверни Стінка каверни щільна, в ній морфологічно розрізняють три шари: некротичний (піогенний), багатий лейкоцитами; туберкульозна грануляційна тканина; сполучнотканинний.

Слайд 59

Ускладнення туберкульозу Ускладнення туберкульозу багаточисленні: так при первинному туберкульозі можуть розвинутись менінгіт, плеврит, перикардит, абсцеси. нориці, перифокальні запалення; вторинному – кровотеча, пневмоторакс, емпієма плеври, амілоїдоз. Смерть переважно наступає від вказаних ускладнень, хронічної недостатності легеневого серця, уремії.

Слайд 60

Дякую за увагу !

Завантажити презентацію

Презентації по предмету Медицина