Презентація на тему: "Методика проведення штучного дихання і закритого масажу серця"
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Непрямий масаж серця Підготувала студентка 1 муз Луцького педагогічного коледжу Шеретюк Соломія
Зміст: В яких випадках потрібно здійснювати непрямий масаж серця Техніка виконання непрямого масажу серця Відеоурок Висновок Використані джерела
При раптовому припиненні серцевої діяльності, ознаками якого є відсутність пульсу, серцебиття і реакції зіниць на світло (зіниці широко розкриті), негайно розпочинають непрямий масаж серця: потерпілого кладуть на спину на тверду, жорстку поверхню. Стають з лівого боку від нього і кладуть свої долоні одна на одну на ділянку нижньої третини грудної клітки потерпілого. Енергійними ритмічними поштовхами (50-60 разів за 1 хв) натискують на груди, після кожного поштовху відпускаючи руки, щоб дати можливість випростатися грудній клітці. Передня стінка грудної клітки повинна зміщуватися на глибину не менше ніж 3-4 см.
Непрямий масаж серця виконується в поєднанні зі штучним диханням . У цьому випадку допомогу потерпілому надають двоє або троє. Перший робить непрямий масаж, другий- штучне дихання способом «з рота в рот», а третій стоїть справа від потерпілого, підтримує його голову і має бути готовим замінити будь-кого з тих, хто надає допомогу, щоб штучне дихання і непрямий масаж серця здійснювалися безперервно. Під час вдування повітря натискати на грудну клітку не можна, це потрібно робити поперемінно: 4-5 натискань на грудну клітку (на видиху), потім одне вдування повітря в легені (вдих).
Штучне дихання у поєднанні з непрямим масажем серця є найпростішим способом реанімації (оживлення) людини, котра перебуває у стані клінічної смерті. Коли потерпілі літні люди, слід пам'ятати, що кістки в такому віці крихкі, тому рухи повинні бути не дуже енергійними. Здійснюючи непрямий масаж маленьким дітям, на грудну клітку натискають пальцем. Якщо припинення дихання і серцевої діяльності сталося внаслідок ураження електричним струмом, то спочатку потерпілого звільняють від дії струму, від тісного одягу, а потім негайно починають реанімацію.
Виконують непрямий масаж серця, натискаючи на нижню третину грудини, яка знаходиться нижче умовної лінії, що сполучає соски. Важливо не натискати на мечоподібний відросток, щоб запобігти розриву печінки. Використовують два види техніки непрямого масажу, відповідно до яких на грудину натискають: 1) двома великими пальцями, при цьому решта пальців обох рук підтримують спину (метод великих пальців); 2) кінчиками двох пальців однієї руки: другого і третього або третього і четвертого; при цьому інша рука підтримує спину (метод двох пальців).Перевага надається методу великих пальців.
Глибина натискувань має становити одну третину передньо-заднього діаметра грудної клітки, а частота — 90 за 1 хв. Важливим критерієм ефективності непрямого масажу серця слід вважати можливість пальпаторно визначити пульс. Важливо координувати непрямий масаж серця зі ШВЛ, уникаючи одночасного проведення обох процедур, і не відривати пальці від поверхні грудної клітки у паузі між натискуваннями. Після кожних трьох натискувань на грудину роблять паузу для проведення вентиляції, після чого натискування повторюють. За 2 с потрібно зробити 3 натискування на грудину (90 за 1 хв.) і одну вентиляцію (30 за 1 хв.). Припиняють непрямий масаж серця, якщо ЧСС і і 60 уд./хв
Послідовність виконання непрямого масажу серця 1. Встаньте на коліна збоку від потерпілого. 2. Покладіть кисть однієї руки (якщо ви "правша”, то лівої) на нижню третину грудини. Не можна зміщати руку нижче - туди, де грудина переходить у так називаний "мечоподібний відросток", тому що ця тендітна кіста може зламатися. Постарайтеся також не зміщати руку убік від середньої лінії тулуба - тиск на ребра досить часто приводить до їхніх переломів. Кисть повинна розташовуватися перпендикулярно грудині. 3. Кисть другої руки (якщо ви "правша", то правої ) кладете зверху на першу під кутом 45° для посилення тиску. 4. Починаєте масаж - ритмічні поштовхи тільки областю зап'ястя. Пальці не повинні натискати на ребра. Ваші руки при цьому розігнуті в ліктьових суглобах, це дозволить вам використовувати для натискання не тільки силу рук, але і вагу тулуба . 5. Кисті після натискання від грудної клітки не відриваєте, однак натиснення цілком припиняєте, щоб грудина повернулася у вихідне положення . 6. Число рухів при масажі повинне бути в межах 80-100 у хвилину.
Ефективність зусиль підтверджується наступними ознаками: Спроби постраждалого самостійно зробити вдих Поява пульсу на сонній або стегновій артерії Деяке "поліпшення" кольору шкіри Звуження зіниць Спонтанні рухи гортані (у чоловіків вона утворить виступ на шиї, що прийнято називати "кадиком") Після відновлення пульсу і подиху поверніть потерпілого на бік і підкладете йому що-небудь під голову, щоб він не захлинувся блювотними масами. Принцип НМС - періодичне стискування серця між грудниною і хребтом. Абсолютним свідченням про необхідність НМС є зупинка пульсації сонних артерій. Постраждалого кладуть на жорстку поверхню і починають ритмічно натискувати не груднину 60-90 разів на хвилину. Натискування треба здійснювати двома руками: основа долоні правої руки - на нижній третині грудини, а долоня лівої руки - на правій кисті зверху. Дітям НМС необхідно провадити однією рукою, а новонародженим - пальцями. При ефективному масажі на сонних артеріях з'являється чітка пульсація, зіниці звужуються, губи рожевіють.
Висновок Отже, для відновлення серцевої діяльності проводять непрямий масаж серця. Непрямий масаж серця проводиться натисканням долонею лівої руки на нижню третину грудини строго по середній лінії тіла, притиснувши зверху праву руку. Особа, яка здійснює непрямий (зовнішній) масаж серця, стає на коліна з правого боку від потерпілого і здійснює короткі енергійні поштовхи з частотою 40-60 стискань за хвилину. Непрямий масаж серця завжди слід супроводити штучною вентиляцією легень, проводячи 3-5 натискань на один дихальний цикл. При правильному виконанні масажу серця на магістральних артеріях повинен відчуватися пульсовий поштовх. Разом із достатнім газообміном, досягнутим правильно здійснюваним штучним диханням, це приводить до зникнення синюшності та блідості шкіряних покривів і слизових, зіниці звужуються. Допомогу слід надавати без перерви, до появи самостійного дихання й серцевої діяльності. Правильне проведення простих безапаратних методів реанімації дає змогу забезпечити подовження періоду клінічної смерті на час, необхідний для прибуття бригади "швидкої допомоги".
Список використаної літератури 1. Винокурова Л.Е., Васильчук М.В., Гаман М.В. Основи охорони праці.- К.: Вікторія, 2001.-191 с. 2. Денисенко Г.Ф. Охрана труда.- М.:Высшая школа,1985.-319 с 3. Долин П.А. Справочник по технике безопасности.- М.: Энергоиздат, 1982. – 799 с. 4. Єлисєєв А.Г. Охорона праці.- К.: 1995. 5. Жидецький В.Ц., Джигирей В.С., Мельников О.В. Основи охорони праці.-Львів:Афіша, 1999.-348 с.
Схожі презентації
Категорії