Інфаркт Міокарда
Завантажити презентаціюПрезентація по слайдам:
Принципами фізичної реабілітації є ранній початок, комплексність, безперервність і послідовність всіх етапів реабілітації. Завдання стаціонарного етапу реабілітації: 1. досягнути такого рівня фізичної активності, щоб хворий міг сам себе обслуговувати; 2. підніматися на один поверх по сходах; 3. здійснювати прогулянки до 2-3 км за 2-3 підходи протягом дня. Завдання санаторного етапу реабілітації: 1. відновлення фізичної працездатності; 2. психологічна реадаптація хворого; 3. підготувати пацієнта до самостійного життя та виробничої діяльності.
Завдання диспансерно-поліклінічного етапу реабілітації: 1. відновлення функції серцево-судинної системи; 2. підвищення толерантності до фізичних навантажень; 3. вторинна профілактика ІХС; 4. відновлення працездатності, повернення до професійної діяльності; 5. збереження відновленої працездатності; 6. часткова чи повна відмова від підтримуючої медикаментозної терапії; 7. покращення якості життя хворого. Ускладнення І.М. умовно поділяють на 3 групи: І. Легкі ускладнення. 1. різка екстрасистолія (не більше 1 хв); 2. атріовентрикулярна блокада І ст. тільки при задньому ІМ; 3. синусова брадикардія; 4. недостатність кровообігу І ст.; 5. перикардит; 6. блокада ніжок пучка Гіса (при відсутності атріовентрикулярної блокади); 7. стенокардії немає, або не частіше 1 разу на добу.
ІІ. Ускладнення середньої важкості. 1. рефлекторний шок; 2. атріовентрикулярна блокада вище І ст. при задньому ІМ; 3. атріовентрикулярна блокада вище І ст. при передньому ІМ або на фоні блокади ніжок пучка Гіса; 4. праксизмальні суправентрикулярні порушення ритму; 5. міграція водія ритму; 6. часта екстрасистолія (більше 1 хв), політопна, групова; 7. стабільна гіпертензія (АТ більше 200/100) 8. синдром Дреслера; 9. недостатність кровообігу ІІ А ст.; 10. помірна стенокардія (2-5 рази на добу).
ІІІ. Важкі ускладнення. 1. рецидивуюче протікання ІМ; 2. стан клінічної смерті; 3. повна атріовентрикулярна блокада; 4. атріовентрикулярна блокада вище І ст. при передньому ІМ; 5. гостра аневризма серця; 6. тромбендокардит; 7. справжній кардіогенний шок; 8. набряк легень; 9. шлуночкова проксизмальна тахікардія; 10. шлунково-кишкові кровотечі; 11. недостатність кровообігу ІІ Б – ІІІ; 12. наявність 2-х і більше ускладнень ІІ групи; 13. часта стенокардія (більше 6 разів на добу).
Диференційована програма фізичної реабілітації хворих інфарктом міокарда (складена згідно з рекомендаціями ВНКЦ 1983 р) І програма мілковогнищевий інфаркт міокарда (МВІМ) не ускладнений або з усклад ненням лег- кого ступеня ІІ програма 1.МВІМ з помірною стенокардією або любим ускладненням середньої важкості. 2. Великовогнищевий інфаркт міокарда (ВВІМ) не ускладнений або з ускладнен-нями легкого ступеня ІІІ програма 1.МВІМ з частою стенокардією в поєднанні з любими ускладненнями середньої важкості. 2. ВВІМ з помірною стенокардією або ускладненнями середньої важкості. 3. Трансмуральний або циркуляторний субендокардіальнй інфаркт міокарда (ТІМ, ЦСІМ) неускладнений або з ускладненнями легкого або середнього ступеню. ІV програма 1. МВІМ з тяжкими ускладненнями. 2. ВВІМ з помірною або частою стенокардією або з тяжкими ускладненнями 3. ТІМ (ЦСІМ) з помірною або частою стенокардією або з тяжкими ускладненнями 1 тиждень 1 2 3 4 5 6 7 ДГ, П С.п., ЛФК 1 С.а. В Х., ЛФК 2 ДГ, П С.п ., ЛФК 1 С.а. В ДГ П С.п., ЛФК 1 С.а. ДГ П С.п., ЛФК 1
Примітка: ДГ – дихальна гімнастика; П – поворот на правий бік, вмивання лежачи; С.п. – пасивне присаджування, вмивання сидячи, прийом їжі сидячи; С.а. – самостійне присаджування в ліжку, ноги опущені; В – пересаджування на стілець, вставання біля ліжка; Х – ходьба по палаті; К/Т – вихід в коридор, користування загальним туалетом; ЛФК 1 – комплекс вправ з вихідного положення лежачи; ЛФК 2 – комплекс вправ з вихідного положення сидячи; ЛФК – комплекс вправ з вихідного положення стоячи, сидячи. 5 тиждень 1 2 3 4 5 6 7 2-3 км, велоергометрія 90 кр/хв до 1 км, 2 пов 300-500 м (90 кр/хв) 6 тиждень 1 2 3 4 5 6 7 2-3 км, 2-3 пов 500-800 м, (90-110 кр/хв) 2-3 км, 2-3 пов 500-800 м (90-110 кр/хв)
Тимчасові протипокази до призначення ЛФК: Тривалі та інтенсивні болі в області серця та за грудиною, що погано купуються валідолом, нітрогліцерином і купуються лише введенням наркотиків. Наростання ознак серцево-судинної недостатності. Висока темперетура, лейкоцетоз, що не має тенденції до зниження. Стійкі порушення ритму (стійка екстасистолія, миготлива аритмія, приступи пароксизмальної тахікардії). Гострий тромбофлебіт. Гострий інфаркт легені. Гостре порушення мозкового кровообігу. Від'ємна динаміка на ЕКГ, що вказує на погіршення вінцевого кровообігу. Тахікардія вище 100 уд /хв.
На суворому ліжковому режимі ЛФК призначають після ліквідації больового синдрому та важких ускладнень гострого періоду ІМ. Завдання: а) відволікти пацієнта від хвороби, покращити його настрій; б) профілактика ускладнень (гіпостатичної пневмонії, парезу кишківника, тромбемболічних ускладнень); в) помірне стимулювання екстракардіальних факторів кровообігу; г) покращення окисно-відновних процесів в організмі та в міокарді зокрема; д) навчання хворого навиків правильного дихання; ж) тренування вестибулярного апарату; з) підготувати хворого до повороту на бік, сідання.
Форми ЛФК: лікувальна гімнастика, ранкова гігієнічна гімнастика, індивідуальні завдання для самостійних занять. Розширений ліжковий режим призначають при адекватній реакції на попередні навантаження. Завдання: а) подальше тренування екстракардіальних факторів кровообігу; б) перевести хворого з лежачого положення в сидяче; в) адаптувати серцево-судинну систему і організм в цілому до роботи з вихідного положення сидячи; г) навчити виконувати вправи в положенні сидячи; д) підготувати хворого до вставання, ходьби.
В З І Р Е Ц Ь комплексу вправ лікувальної гімнастики для хворих інфарктом міокарда (ліжковий режим) № п/п Вихідне положення Раху-нок Опис вправи Дозу- вання (к-ть повторень) Примітка 1 Лежачи на спині, руки вздовж тулуба 1 2 Тильне згинання стоп Підошвинне згинання стоп 6 Темп повільний, дихання довільне, Ритмічне 2 Лежачи на спині, руки вздовж тулуба 1 2 Зігнути пальці китиць рук Розігнути пальці китиць рук 6 Темп повільний, дихання довільне, Ритмічне 3 Лежачи на спині, руки вздовж тулуба 1 2 Зігнути руки до плечей, лікті розвести в сторони – вдих В.п. – видих 3-4 Темп повільний 4 Лежачи на спині, руки вздовж тулуба долонями вверх. Вдих 1 2 Дещо підняти руки вгору- вперед, долоні до низу, потягнутися ними до колін, напружуючи м’язи тулуба, ніг – видих В.п. - вдих 2-3 Темп повільний. Починати виконува-ти з 3-4 заняття 5 Лежачи на спині Зробити 3-4 спокійних вдихи і розслабитися.
При відсутності нових ускладнень, стабілізації АТ, адекватній реакції на попередні навантаження, початком формування на ЕКГ коронарного зубця Т хворого переводять на палатний (напівліжковий) режим. Завдання: а) подальше тренування екстракардіальних факторів кровообігу; б) підготовка і перехід хворого в положення стоячи, навчання ходьбі; в) адаптація серцево-судинної системи і всього організму до роботи в вертикальному положенні тіла; г) поступове тренування серцевого м’язу. 13 Лежачи на спині, ноги зігнуті в колінних і кульшових Суглобах 1 2 3 4-6 Підняти праву ногу Зігнути праву ногу В.п. Те саме для лівої ноги 4-6 Темп повільний, дихання довільне. Вправу виконувати не раніше 3-4 заняття 14 Лежачи. Ноги прямі на ширині плечей. Руки вздовж Тулуба 1 2 3 Праву руку на голову – вдих Торкнутись правою рукою протилежного краю ліжка – видих В.п. 3-4 Темп повільний 15 Лежачи на спині, ноги прямі, руки вздовж тулуба 1-2 3-4 Напружити м’язи сідниць та ніг Розслабити їх 4-5 Дихання довільне 16 Те саме 1 2 Підняти руки вгору – вдих В.п. - видих 2-3 Темп повільний
При адекватній реакції на попередні навантаження, задовільному загальному стані пацієнта, ЕКГ: наближення сегменту ST до ізолінії і формування вінцевого зубця Т хворим призначають вільний режим. Завдання: а) тренування серцево-судинної системи та всього організму до зростаючих фізичних навантажень; б) навчити хворого ходити по сходах; в) наблизити рухову активність хворого до побутових умов.
Лікувальна фізкультура на санаторному етапі реабілітації: Завдання: а) відновлення фізичної працездатності хворих; б) психологічна реадаптація; в) підготовка хворого до самостійного життя та виробничої діяльності. Всі міроприємства на санаторному етапі проводять з врахуванням стану хворого, особливостей клінічного перебігу хвороби, супутніх захворювань і патологічних синдромів. Лікувальну гімнастику виконують груповим методом. ВКНУ АМН і ЦНДІ курортології і фізіотерепії розробили диференційовану програму фізичної реабілітації хворих, що перенесли інфаркт міокарда, на санаторному етапі. Вона є продовженням госпітальної фази реабілітації.
ПРОГРАМА фізичної реабілітації хворих, що перенесли інфаркт міокарда, на санаторному етапі Сту- пінь актив- ності Об'єм і види фізичної реабілітації Побутові навантаження Дозвілля Орієнтовна тривалість ступеню у хворих різних класів (дні) І ІІ ІІІ IV Лікувальна гімнастика до 20 хв. Тренувальна ходьба 300-500м (70 кр/хв) Пік ЧСС при наван-таженнях 90-100 уд/хв, тривалість піку 2- 3 хв; 2-3 рази в день Прогулянки по коридорі і на вулиці 2-3 р в день (темп до 60 кр/хв; відстань 2-4 км/день. Підйом по сходах на 2 поверх (темп 1 сходинка за 2 с) Самообслуго- вування, душ Телевізор, настільні ігри (шашки, шахмати, доміно) 1-3 2-4 4-7 V Лікувальна гімнас-тика до 25 хв. Тренувальна ходьба до 1 км (80-100 кр/хв). Пік ЧСС при навантаженнях 100 уд/хв, тривалість піку до 3-5 хв; 3-5 р в день Це саме. Прогулянки в темпі до 80 кр/хв, відстань до 4 км в день. Підйом по сходах на 2-3 поверх (темп 1 сходинка за 2 с) Це саме. Крокет, шах- мати-гіганти, відвідування вечірніх міроприємств (кіно, концерт). 6-7 6-7 10-12
Лікувальна фізкультура на поліклінічному етапі реабілітації Завдання: а) відновлення функції серцево-судинної системи за рахунок комперсаторної дії кардіальних та екстракардіальних факторів; б) підвищення толерантності до фізичних навантажень; в) вторинна профілактика ІХС; г) відновлення працездатності; д) можливість часткової або повної відмови від медикаментозного лікування; Принципи реабілітації: Програма фізичної реабілітації є логічним продовженням попереднього етапу відновного лікування. Визначаючи руховий режим, необхідно враховувати всі види фізичної активності пацієнта (побутову, професійну). Недооцінка цих даних, неправильно вироблений режим рухової активності, праці та відпочинку можуть спричинити погіршення коронарної недостатності або негативні гемодинамічні зрушення. Тому після попереднього етапу лікування необхідно знизити виконуване хворим попереднє навантаження і повернутись до нього лише на 7 – 10 день. Поступове збільшення фізичних навантажень і стабілізація рухової активності у відповідності з функціональними можливостями серцево-судинної системи хворого. Безперервність, регулярність навантажень. Лише багаторазовий, постійно діючий чинник сприяє адаптації до навантажень. Простота використовуваної методики, що необхідно для досконалого управління процесом відповідного лікування.
Типи програм фізичних тренувань хворих. Тип А: заняття лікувальною гімнастикою проводяться в домашніх умовах з періодичним контролем функціонального стану серця. Тип Б: заняття проводяться в спеціальних гімнастичних залах під медичним наглядом; в перші місяці після інфаркту застосовують дозоване фізичне тренування і субмаксимальні вправи. Тип В: фізичні тренування лабораторного типу в гімнастичному залі; досягнення максимального рівня в фізичному стані хворого з високою частотою серцевих скорочень; використовують складні тести для визначення функціонального стану серця. Тип Г: хворий займається за власною методикою. Програма типу А обов’язкова для всіх хворих, що перенесли інфаркт міокарда; програма типу Б доступна для осіб, що живуть недалеко від поліклініки; програма типу В використовується в наукових дослідженнях; програма типу Г не придатна для інфарктних хворих.
Фізична реабілітація осіб, що перенесли гострий інфаркт міокарда на диспансерному етапі реабілітації Після річного курсу тренування хворим рекомендують самостійно продовжити тренування в домашніх умовах. 1 раз в 4-6 місяців хворих направляють на консультацію до кардіолога та лікаря ЛФК для перевірки і корекції навантаження. ФК Режим Тривалість заняття Максимально допустимий пульс І ФК тренуючий 30-40 хв 140 уд/хв ІІ ФК щадно-тренуючий до 30 хв 130 уд/хв ІІІ ФК щадно-тренуючий до 20 хв 110 уд/хв IV ФК щадний до 15 хв 90-100 уд/хв
Схожі презентації
Категорії